Warsztaty wśród premiowanych branż w loterii paragonowej

, 13 października 2015, 14:31

Loteria koordynowana przez Ministerstwo Finansów ma nie tylko zachęcać konsumentów do odbierania paragonów fiskalnych, ale także wspierać uczciwą konkurencję na rynku. Co więcej, w akcji przewidziano premiowanie dowodów sprzedaży pochodzących z wybranych branż. W gronie tych typów działalności znalazła się konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.

Narodowa Loteria Paragonowa wystartowała 1 października 2015 roku. Przez najbliższy rok, 2 razy w miesiącu (począwszy od listopada), będą wyłaniane zwycięskie dowody sprzedaży. W ramach akcji MF mają być również przeprowadzane dodatkowe losowania, uwzględniające jedynie paragony pochodzące z premiowanej branży. Typ działalności będzie się zmieniał co 3 miesiące, a za każdym razem uczestnicy zabawy staną przed szansą zdobycia nagrody specjalnej – samochodu osobowego Opel Insignia.

– „Pierwszą branżą premiowaną jest fryzjerstwo oraz kosmetologia. W regulaminie loterii paragonowej można jednak wyczytać, że jednym z 4 wybranych typów działalności będzie również naprawa samochodów osobowych. Nie wiadomo jeszcze, w którym terminie paragon wydany przez mechanika pozwoli na wzięcie udziału w dodatkowym losowaniu” – wyjaśnia Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Branża premiowana to nie tylko pomysł na dodatkowe nagradzanie klientów warsztatów samochodowych lub punktów wulkanizacyjnych, zakładów fryzjerskich czy też prywatnych gabinetów lekarskich. Celem wyboru konkretnych rodzajów działalności jest również zmobilizowanie przedsiębiorców do prowadzenia handlu zgodnie z funkcjonującymi przepisami oraz wspierania uczciwej konkurencji.

– „Przedstawiciele wszystkich branż premiowanych zostali w 2015 roku objęci obowiązkiem stosowania kas rejestrujących niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Obecnie zarówno mechanik, jak i fryzjer czy też lekarz prywatny, przy obsłudze klienta indywidualnego musi wystawić paragon fiskalny.” – podkreśla Artur Foss.

Pamiętaj o wystawianiu poprawnych paragonów fiskalnych

W kontekście loterii paragonowej warto przypomnieć, na czym polega obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych. Zgodnie z przepisami, dowód sprzedaży należy wydać klientowi w momencie zakupu przez niego towaru lub usługi. Co więcej, paragonu fiskalnego nie może zastąpić np. potwierdzenie płatności kartą. A jakie informacje muszą się znaleźć na dokumencie tego typu?

– „Paragon fiskalny powinien zawierać m.in. centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP podatnika, nazwę firmy i jej adres, nazwę towaru lub usługi, cenę, numer unikatowy kasy oraz logo fiskalne. Lista wszystkich niezbędnych elementów znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku” – tłumaczy ekspert PCKF.

Co grozi za niedopełnienie obowiązku wydawania paragonów fiskalnych? W Kodeksie Karnym Skarbowym można przeczytać, że brak wystawiania faktur lub rachunków za wykonanie usługi, wystawianie ich w sposób wadliwy lub odmowa ich wystawienia, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Loteria to szansa na zwycięstwo… także dla przedsiębiorcy!

Na Narodowej Loterii Paragonowej mogą zyskać również właściciele warsztatów samochodowych oraz punktów wulkanizacji. Resort finansów postanowił, że w zabawie nagradzani będą zarówno uczestniczący w niej konsumenci, jak i przedsiębiorcy, którzy prawidłowo rejestrują obrót z prowadzonej sprzedaży. Właściciel firmy, odpowiedzialnej za wydanie wylosowanego paragonu fiskalnego, otrzyma nowoczesny tablet.

Dowiedz się więcej

Archiwizacja kopii paragonów fiskalnych – o czym warto pamiętać?
Archiwizacja kopii paragonów fiskalnych – o czym warto pamiętać?

Prawidłowe rejestrowanie sprzedaży przy użyciu kasy wymaga gromadzenia części wystawianych przez nią dokumentów. Przedsiębiorca musi m.in. archiwizować kopię każdego wydrukowanego paragonu fiskalnego. W jakiej formie i przez jaki czas należy przechowywać tego typu dane? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kopię paragonu fiskalnego należy archiwizować przez 5 lat od końca roku obrachunkowego, w którym został on wydrukowany. […]

Warsztaty premiowane w Loterii Paragonowej
Warsztaty premiowane w Loterii Paragonowej

Od kwietnia aż do końca czerwca 2016 roku, w Loterii Paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów działalnością szczególnie premiowaną jest konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Daj paragon, wygraj tablet Loteria koordynowana przez Ministerstwo Finansów ma zachęcać konsumentów do odbierania paragonów fiskalnych, a także wspierać uczciwą konkurencję na […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 17 października 2015, 17:38 0 0

Dlaczego nie premiują paragonów od lekarzy i prawników ?

Odpowiedz

Prawda, 16 listopada 2015, 10:55 0 0

Beznadziejna loteria! i tak nikt nic nie wygra skoro kilka milionów ludzi się zarejestrowało - wiadomo, że w tv podane będzie że ktoś wygrał a tak naprawdę żadnych nagród nie ma!

Odpowiedz

aneta , 19 stycznia 2016, 18:47 0 0

To nic nie kosztuje a skoro i tak mam paragon dlaczego nie zarejestrować go w Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów? http://baby-shower.pl/kalendarz-szczepien-dzieci-jakie-szczepienia-nieobowiazkowe-warto-zrobic Zwłaszcza teraz kiedy lekarze i stomatolodzy to premiowana branża.

Odpowiedz