Nowe opony dla elektryków od włoskiego producenta wchodzą na rynek

12 kwietnia 2024, 12:11

Pirelli P Zero R oraz P Zero Trofeo RS zostały wybrane przez Porsche do odświeżonego modelu Taycan i będą jedynymi oponami dostępnymi w wersji Taycan Turbo GT, najbardziej sportowej wersji tej serii.

Pierwsza przeznaczona jest do codziennej jazdy supersamochodami, podczas gdy druga to opona street-legal typu semi-slick. Obie opony zostały wprowadzone na rynek na początku tego roku. We współpracy z niemieckim producentem samochodów zostały specjalnie dostosowane, w celu zwiększenia sportowego charakteru pojazdu. Oba modele posiadają znakowanie Elect na ścianie bocznej, oznaczające pakiet rozwiązań technologicznych dostosowanych do cech pojazdów elektrycznych – zadebiutowały w 2019 roku w pierwszej generacji Porsche Taycan. Obecnie oferta Porsche obejmuje ponad 30 homologowanych przez Pirelli opon z technologią Elect zaprojektowanych tak, aby towarzyszyć przejściu Porsche na technologie elektryczne w różnych modelach, takich jak Macan.

JAZDA Z P ZERO R

Zaprojektowane opony P Zero R homologowane dla tego modelu, są przeznaczone do codziennej jazdy, ale nadają się również do bardziej sportowych eskapad. Cel ten został osiągnięty dzięki doświadczeniu Pirelli jako dostawcy opon do wyczynowych modeli samochodów, a także opracowaniu pakietu technologii Elect, który pomaga podkreślić ulepszone aspekty samochodu – takie jak komfort i moc baterii – w porównaniu z poprzednim modelem. Dwuwarstwowy karkas sprawia, że konstrukcja opony jest wytrzymała i zdolna do utrzymania ciężaru wywieranego zwłaszcza na tył, przez obciążenie aerodynamiczne oraz umieszczenie akumulatorów. Dzięki temu auto jest stabilne nawet przy dużych prędkościach.

Aby poradzić sobie z nagłymi przyspieszeniami typowymi dla silników elektrycznych, oprócz wzmocnionej konstrukcji, ulepszeniem jest także wieloskładnikowy bieżnik, którego stworzenie było możliwe dzięki opatentowanej przez Pirelli technologii Resin Blend. Materiały zawarte w mieszance współdziałają ze sobą, zapewniając przyczepność w szerokim zakresie temperatur i nawierzchni dróg, co pozwala na wysokie osiągi nawet w mokrych warunkach. Bieżnik został zaprojektowany tak, aby minimalizować hałas.

P ZERO TROFEO RS, WARIANT NA TOR

Odpowiednia do jazdy na torach, P Zero Trofeo RS to sportowy wariant stworzony przez Pirelli dla nowego Taycana. W rzeczywistości jest to opona semi-slick typu high-performance w szosowej gamie Pirelli, wykonana ze specjalnie zaprojektowanych mieszanek zaczerpniętych z formuły opon rajdowych. Precyzyjne zaprojektowanie P Zero Trofeo RS dla nowego Porsche Taycan pozwala samochodowi na dobre osiągi w jeździe po torze na suchej nawierzchni, zapewniając przyczepność na zakrętach i spójność pozwalającą na powtarzalne wyniki. Zarówno Pirelli, jak i Porsche włożyły wiele wysiłku we wspólny rozwój opon. Testy z inżynierami dynamiki jazdy Porsche i kierowcą rozwojowym Larsem Kernem było kluczem do osiągnięcia lepszych właściwości jezdnych i najwyższych osiągów, specjalnie dostosowanych do celów Taycan Turbo GT na torze Nürburgring, gdzie elektryczny samochód sportowy poruszał się z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę.

Zastosowano szereg rozwiązań konstrukcyjnych optymalizujących powierzchnię styku opony nawet przy dużych prędkościach:

  • specjalnie dobrana mieszanka zapewnia przyczepność i stabilność,
  • zewnętrzny bark bieżnika posiada niewielką liczbę rowków zapewniającą wsparcie w warunkach dużego przyspieszenia bocznego,
  • jego wzór został zaprojektowany tak, aby zapewnić szybkie i równomierne nagrzewanie całej powierzchni styku.

Nawet podczas najbardziej wymagających sesji na torze opona ta nie wymaga stosowania koców grzewczych. Aby proces opracowywania modelu był szybszy, system wirtualnego rozwoju geometrii Pirelli cyfrowo porównuje bardzo dużą liczbę możliwych profili i modeli bieżnika, aby szczegółowo określić właściwości i zachowanie opony.

Zarówno P Zero R, jak i P Zero Trofeo RS opracowane dla tego modelu są dostępne w rozmiarach 265/35ZR21 i 305/30ZR21. Aby uzupełnić gamę opcji Pirelli dla Porsche Taycan, na przestrzeni lat firma opracowała modele P Zero, P7 All Season, P7 Blue i P Zero Winter w rozmiarach od 19 do 21 cali.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!