Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów

, 4 czerwca 2013, 10:29

W maju polscy klienci zarejestrowali mniej nowych samochodów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Miesięczny wynik jest też najsłabszy w całym 2013 r.

Maj niekorzystny dla dealerów

Volkswagen Golf VIIW maju zarejestrowano 25 706 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to o prawie 1,7 tys. sztuk mniej niż w ubiegłym miesiącu (-5,5%) i ok. 1,45 tys. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem (-6%).

W maju zarejestrowano 3 178 lekkich samochodów dostawczych. Oznacza to spadek wobec kwietnia (-5,5%) oraz maja ubiegłego roku.

Słabszy majowy rezultat wpłynął na ogólny procentowy spadek ilości samochodów nowych sprzedawanych w Polsce w 2013 r. wobec wyników zeszłorocznych. Obecnie rynek jest na minusie o 2,7% (w porównaniu pięcioma pierwszymi miesiącami 2012 r.).

W kwietniu sprzedaż samochodów wzrosła, by w kolejnym miesiącu dość wyraźnie spaść. Majowy wynik jest najsłabszym od początku roku, co jednak nie powinno zadziwiać. W tym miesiącu niedostępne były już promocje na auta z rocznika 2012. Wpływ mogła mieć też duża ilość dni wolnych od pracy (dwa długie weekendy). Okres wakacyjny rok rocznie notuje najsłabsze wyniki sprzedaży pojazdów. Lepszych rezultatów nie należy się więc spodziewać prawdopodobnie aż do końcówki roku.

Skoda Fabia, Skoda Octavia i reszta

Skoda od początku roku trwa na pierwszym miejscu w rankingach sprzedaży, ale zanotowała łącznie już prawie 6-cioprocentowy spadek względem analogicznego okresu sprzed roku. W maju także wyprzedziła Volkswagena i Toyotę, wynikiem 2 883 sztuk. VW sukcesywnie notuje kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży. W maju jego wynik także nie był jednak wysoki (2 265 pojazdów). Trzecia Toyota od początku roku rośnie o kilka procent. W maju sprzedała 1 926 aut, co wystarczyło na miejsce na podium.

W maju tradycyjnie najlepiej sprzedawały się modele Skody – Fabia i Octavia. Tym razem pierwsze miejsce z wynikiem 894 sztuk zajęła Octavia, wyprzedzając Fabię o kilkadziesiąt sztuk. Niespodziewanie na podium maja znalazł się Volkswagen Golf. Tylko tym trzem modelom udało się przekroczyć granicę 800 sztuk. W ogólnym rozrachunku od początku roku wyraźnie prowadzi Fabia przed Octavią. Kolejne miejsca zajmują Toyota Yaris, Ford Focus i Opel Astra.

Liderem sprzedaży w segmencie lekkich ciężarówek pozostaje Fiat. Drugą pozycję w rankingu zajmuje Peugeot, który wyprzedził, drugie w roku ubiegłym, Renault.

Mniej nowych, więcej sprowadzanych

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce spada. Wzrasta za to import używanych pojazdów zza granicy. W maju zanotowano największy wynik importu od początku roku. Ponad 67 tys. sprowadzonych aut w maju oznacza wynik wyższy od wszystkich poprzednich miesięcy bieżącego roku. Łączny rezultat jest aż o 5,5% wyższy niż w pierwszych pięciu miesiącach roku ubiegłego i wynosi około 290 tys. sztuk.

Polacy sprowadzają przede wszystkim auta niemieckie. Z dużą przewagą na czele listy plasuje się Volkswagen przed Oplem, Renault, Fordem i Audi.

Dowiedz się więcej

Sprzedaż nowych samochodów w kwietniu lepsza niż przed rokiem
Sprzedaż nowych samochodów w kwietniu lepsza niż przed rokiem

Kwiecień 2013 roku zakończył się minimalnie lepszym niż przed rokiem wynikiem sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Na czoło najchętniej kupowanych aut ponownie wysunęła się Skoda Fabia, detronizując niespodziewanego lidera marca – Toyotę Auris. Kwiecień – co oznacza wzrost sprzedaży samochodów? W kwietniu zarejestrowano 27 379 nowych aut osobowych i lekkich dostawczych, co jest wynikiem lepszym […]

Sprzedaż nowych samochodów w marcu 2013 r.
Sprzedaż nowych samochodów w marcu 2013 r.

Lepiej niż w ubiegłym miesiącu, ale słabiej niż przed rokiem sprzedawały się nowe samochody w marcu 2013 r. Najczęściej wybieranym przez Polaków modelem była niespodziewanie Toyota Auris. Mniej sprzedanych samochodów w marcu W marcu Polacy kupili o ponad 1 700 samochodów więcej niż w najkrótszym miesiącu roku – lutym. Łącznie z salonów wyjechało 28 586 […]

Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?
Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?

Już wkrótce samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce bez ponoszenia dużych kosztów. Według ,,Rzeczpospolitej”, przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Import samochodów z Wysp drastycznie wzrośnie? Dotychczas samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich, posiadające kierownicę po prawej stronie, można było rejestrować w […]

Apel do Komisji Europejskiej o przywrócenie pełnego odpisu podatku VAT od samochodów
Apel do Komisji Europejskiej o przywrócenie pełnego odpisu podatku VAT od samochodów

Związek Dealerów Samochodów wystosował do Komisji Europejskiej pismo w którym apeluje o ponowną wnikliwą analizę rządowego wniosku dotyczącego wydłużenia okresu obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych samochodów do celów działalności gospodarczej. Walka o pełny odpis podatku VAT Związek zarzuca propozycji rządowej brak merytorycznego i finansowego uzasadnienia dla przyjętych rozwiązań, brak konsultacji […]

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży samochodów w czerwcu
Nieoczekiwany wzrost sprzedaży samochodów w czerwcu

W czerwcu z salonów sprzedaży wyjechało około 3 tys. więcej samochodów niż w maju. Odnotowano drugi najlepszy wynik w bieżącym roku. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż zazwyczaj w miesiącach letnich sprzedaż spada. Czerwiec zaskoczył dobrym wynikiem Według statystyk firmy Carmarket.com.pl, w czerwcu 2013 r.  w Polsce sprzedało się 28 706 nowych samochodów osobowych i lekkich […]

Wzrost sprzedaży samochodów w lipcu – rynek w końcu na plusie!
Wzrost sprzedaży samochodów w lipcu – rynek w końcu na plusie!

Po nieoczekiwanie dobrych wynikach sprzedaży nowych samochodów w Polsce w czerwcu, przyszedł jeszcze lepszy, względem lat ubiegłych, lipiec. Wynik sprzedaży łącznej jest obecnie wyższy niż przed rokiem. Nieoczekiwane wzrosty Czerwiec 2013 r. zadziwił rynkowych analityków dobrym wynikiem sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jego sukces powtórzył lipiec. W miesiącu tym, według danych Carmarket, sprzedano […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!