Wymieniając filtr kabinowy sprawdź też dmuchawę

, 8 marca 2017, 10:28

Filtr kabinowy to nie jedyny element układu wentylacji, który wymaga uwagi. Dlatego warto przeprowadzić także szybki test sprawności dmuchawy kabinowej.

Montowane jako wyposażenie fabryczne dmuchawy kabinowe produkowane są zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami producentów samochodów, którzy oczekują od nich praktycznie bezgłośnej pracy przy dużej wydajności. W rezultacie oryginalne dmuchawy Valeo nawet przy 4000 obr./min wytwarzają hałas o natężeniu nie przekraczającym 40dB, co odpowiada rozmowie prowadzonej szeptem i jednocześnie są w stanie przetłoczyć stukrotną objętość powietrza w kabinie samochodu w ciągu godziny. Każdego roku Valeo dostarcza ponad 9 mln szt. dmuchaw kabinowych na pierwszy montaż.

Jednak podobnie jak w przypadku amortyzatorów, zużycie dmuchawy kabinowej postępuje praktycznie niezauważalnie dla kierowcy. Jej praca stopniowo staje się nieregularna i mniej wydajna oraz bardziej hałaśliwa – jednak zmiany te następują na tyle powoli, że kierowca po prostu się do nich przyzwyczaja. Mechanik obsługujący auto powinien wychwycić objawy zużycia dmuchawy wykonując prosty test: ustawić temperaturę na minimum i włączyć dmuchawę na najwyższe obroty. Wszelkie podejrzane dźwięki lub niewystarczająca siła nawiewu oznaczają, że dmuchawa wymaga wymiany.

– Dmuchawa kabinowa to element układu wentylacji, który pracuje w ekstremalnych warunkach: w zmiennej temperaturze i wilgotności, a jednocześnie musi być wydajny, bardzo cichy i działać bezproblemowo przez lata. Dlatego jeśli już konieczna jest wymiana na nowy, warto wybrać produkt oryginalny, ponieważ tylko taki gwarantuje bezproblemowy montaż i parametry pracy – głośność, przepływ powietrza – zakładany przez producenta samochodu” – podkreśla Iwona Molenda, dyrektor marketingu Valeo Service Eastern Europe. -Regularna wymiana filtra kabinowego jest kluczowa dla żywotności dmuchawy. Jeśli filtr jest stary i wypełniony zanieczyszczeniami, stawia większy opór przepływającemu powietrzu i co wymusza pracę dmuchawy na wyższych obrotach i jej szybsze zużycie” – dodaje Iwona Molenda.

Najszybszym sposobem doboru dmuchawy odpowiedniej dla danego modelu samochodu jest skorzystanie z aplikacji katalogowej MyValeoParts dostępnej na urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemów Android i iOS.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!