Prawdopodobnie najmniejsza sonda na świecie

, 21 maja 2008, 0:00

NGK Spark Plug Europe wprowadził zaprojektowaną do motocykli cyrkonową sondę lambda OZAS-S3, która jest prawdopodobnie najmniejszą dostępną na rynku sondą lambda na świecie. Sonda ma formę świecy zapłonowej.

Pierwotnie, ten koncept był zaprojektowany do skuterów i motorowerów, jednak obecnie jest na oryginalnym wyposażeniu skuterów Hondy dostarczanych do: Europy, Ameryki Północnej, Chin, Tajlandii oraz Japonii. 

Honda Motor Co., Ltd.wyróżniła ten koncept nagrodą „Development Award 2006.”

Sonda jest odporna na wysokie temperatury spalin i może dzięki temu być zamontowana bliżej silnika. W rezultacie nagrzewa się ona szybciej i nie jest wymagana osobna grzałka. Nie potrzeba więc zasilania energią koniecznego w przypadku grzałki, a sonda nie zajmuje dużo miejsca. OZAS-S3 można więc zastosować w każdej konstrukcji motocykla.

Sygnał napięciowy jest przekazywany poprzez końcówkę. OZAS-S3 może być stosowana zarówno w silnikach jedno- jak i wielocylindrowych.

„OZAS-S3 jest wkładem ze strony NGK w walkę przeciwko emisji spalin. W przyszłości jest możliwe zastosowanie takich sond również w małych maszynach, takich jak kosiarki czy piły łańcuchowe.” – powiedział Norbert Neuhaus, Zastępca Dyrektora Zarządzającego ds. Sprzedaży i Marketingu na Rynku Wtórnym NGK.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!