Europa doceniła przewody „Janmoru”

, 26 października 2007, 0:00

Rozmowa z Januszem Morawskim, właścicielem firmy Janmor

– Wyroby produkowane w pańskiej firmie „Janmor” są często nagradzane na różnego rodzaju forach. Czy to zasługa wyłącznie jakości produktów i stosowanych technologii, czy także dobrze prowadzonego marketingu?

– Jedno nie stoi w sprzeczności z drugim, a nawet powinno się wzajemnie uzupełniać. Nie wystarczy mieć produkt najlepszy, trzeba go jeszcze wypromować i zaoferować klientom dobre warunki sprzedaży. Co do jakości, bo ona w ostatecznym rozrachunku liczy się najbardziej, to w roku 2002 wdrożono system jakości ISO wg normy z 2000, który certyfikowano w maju 2002 r., a recertyfikowano w roku 2006.

W 2006 roku produkcja została przeniesiona do nowo wybudowanej hali o pow. 3,5 tys. m2. Dokonano także modernizacji parku maszynowego poprzez zakup najnowocześniejszych amerykańskich automatów do produkcji kompletów przewodów zapłonowych.

– Firma sporo inwestuje w park maszynowy. Jak to przekłada się na bezpośrednią produkcję?
– Najnowsza maszyna to w pełni zautomatyzowany 4-ro głowicowy kombajn ( pierwszy w Europie i jeden z niewielu na świecie ) wykonujący nie tylko operacje niezbędne w procesie produkcyjnym, ale również operacje wykonywane w procesie kontroli w laboratorium firmowym.

– W przypadku przewodów wysokiego napięcia bardzo ważny jest surowiec z jakiego są one wykonywane.
– Od samego początku naczelną zasadą działalności firmy było osiągnięcie jak najwyższej jakości oferowanych wyrobów. Z tego powodu surowce do produkcji pochodziły od największych światowych producentów posiadających wymagane certyfikaty zgodne ze światowymi standardami jakościowymi. Zgodnie z polityką naszej firmy stawiamy przede wszystkim na jakość, dlatego naszym flagowym produktem są przewody wykonane z najlepszego dostępnego materiału, z którego można wyprodukować przewody zapłonowe, czyli silikonu. Jakość, jaką zapewnia silikon potwierdzają nie tylko producenci kabla, ale także największe światowe firmy produkujące przewody zapłonowe oraz sami producenci samochodów, w których pierwsze fabrycznie montowane przewody także są z silikonu. „Janmor”, dążąc do jak najwyższej jakości wymógł na kontrahentach zwiększenie zawartości silikonu w warstwach izolacyjnych, obecnie silikon stanowi ok. 60% (+/- 2%). U niektórych firm konkurencyjnych ta proporcja komponentu silikonowego waha się od 5-10 %, a mimo to takie przewody także określa się mianem silikonowych.

Poza silikonowym przewodem najwyższej jakości pozostałe elementy naszych wiązek są wykonane z najlepszych materiałów. Terminale wykonane są ze sprężystego mosiądzu lub z wysoko gatunkowej kwasoodpornej stali nierdzewnej.
Na jakość wiązki duży wpływ ma sposób montażu terminali na przewodzie. Firma Janmor chcąc zapewnić jak najwyższą jakość połączenia pomiędzy rdzeniem a terminalem odizolowuje oba końce odciętego przewodu. Następnie po zawinięciu na przewód tak odsłoniętą żyłę prądową zaciska się z odpowiednią siłą na specjalistycznych automatach gwarantując w ten sposób tzw. ”full contact”. Dodatkowym atutem stosowanych przez nas terminali jest ich specjalna budowa. Zastosowanie podwójnego zacisku na końcach terminalu uniemożliwia w normalnej eksploatacji zerwanie go z przewodu. Druga strona terminala posiada blaszkę sprężystą, która zapewnia pełen styk pomimo zużywania się zakończeń na świecach i kopułkach w trakcie długotrwałej eksploatacji.
Ostatnim, wg nas najważniejszym elementem składowym przewodów zapłonowych są osłony. Montujemy je na przewodzie w celu uszczelnienia połączeń miedzy świecami i kopułką zabezpieczając je w ten sposób przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponieważ nasza firma nie idzie na ustępstwa odnośnie jakości, osłony te także wykonane są z silikonu, który stanowi w nich do 60% masy.

Dzięki temu produkowane przez naszą firmę przewody silikonowe nawet w warunkach Syberyjskiej zimy zachowują elastyczność oraz wszystkie swoje właściwości.`

– Większość producentów w sektorze motoryzacyjnym oferuje także wyroby nieco niższej jakości i tańsze, tak zwane ekonomiczne. Czy „Janmor” także stosuje taką strategię?

– Oczywiście, takie są bowiem prawa i wymogi rynku. Poza naszym flagowym produktem, czyli przewodami silikonowymi, produkujemy także przewody w innych, tańszych wersjach surowcowych stosowanych prze niektórych naszych konkurentów. W tym przypadku silikon zastąpiony jest różnymi elastomerami zarówno w przewodzie jak i w osłonach, które jednak nigdy nie dorównają jakości i parametrom silikonu. Mimo to stosowane surowce klasyfikowane są w trzech najwyższych klas odporności termicznej według normy ISO 3808.

Potwierdzeniem j jakości produkowanych przez nas wyrobów są certyfikaty i nagrody zdobyte nie tylko na terenie kraju, ale także za granicą.
Nieomal od początku istnienia firmy, nasze produkty dysponują znakiem bezpieczeństwa „B”. Na dzień dzisiejszy prawo wspólnotowe nie wymaga posiadania powyższej certyfikacji, ale ponieważ stanowi ona naszym zdaniem niezależną ocenę jakości naszych wyrobów, systematycznie poddajemy się ocenie Instytutu Transportu Samochodowego. Uzyskaliśmy Certyfikat ISO 9001 przyznany przez angielską firmę BVQI z akredytacją angielską „UKAS”, niemiecką „DAR” i francuską „COFRAC”, Certyfikat Najlepszej Polskiej Jakości przyznawany przez Kapitułę Polskiej Gali Jakości oraz tytuł Lidera Eksportu w kategorii efektywność i Certyfikat Lidera Jakości „PAQ”.

Ponadto otrzymaliśmy Nagrodę z 2007 roku wręczaną w Berlinie przez I sekretarza ambasady polskiej Tomasza Urbańskiego. Jest to Złota Europejska Nagroda Za Jakość i Prestiż Handlowy”, otrzymana wraz z francuskim znakiem jakości satysfakcji klienta TQCS.

Źródło: Tadeusz Gołąbek – SuperWarsztat

 

Komentarze

Brak komentarzy!