Nowości Valeo na salonie w Paryżu

, 5 października 2016, 12:02

„Jesteśmy u progu rewolucji w motoryzacji, która sprawi że samochody staną się bezpieczniejsze, bardziej przyjazne środowisku, a jednocześnie autonomiczne i wzajemnie skomunikowane”. W tym duchu Valeo pokazało swój wkład w nadchodzące zmiany.

Valeo Cruise4U – demonstrator technologii, która umożliwia jazdę autonomiczną w rzeczywistym ruchu ulicznym.
Valeo Cruise4U potrafi poradzić sobie ze wszystkimi czynnościami, które dziś wykonuje kierowca – operowaniem kierownicą, przyśpieszaniem i hamowaniem – zarówno w ruchu miejskim, jak i na autostradzie. Bezpieczeństwo podróżujących gwarantuje zdolność skanowania otoczenia auta i reagowania na zagrożenia. System wykorzystuje trzy rodzaje czujników do zbudowania modelu sytuacji na drodze w jej otoczeniu, niezależnie od pory dnia i nocy oraz warunków atmosferycznych. Inżynierom Valeo udało się zintegrować kamerę video, radar i LiDAR, dzięki czemu sterownik systemu może „dostrzec” przeszkody nawet wtedy, gdy są niewidoczne dla ludzkiego oka, w odległości od 10 cm do 200 m przed samochodem. Dane dostarczone przez czujniki przetwarzane są następnie przez wyjątkowo wydajny algorytm, który podejmuje decyzję, jak prowadzić samochód bezpiecznie.

Uzupełnieniem Valeo Cruise4U jest kamera zamontowana na kokpicie auta, która patrzy na kierowcę. Dzięki niej system potrafi wykryć – w dzień i w nocy – następujące sytuacje:
gdy uwaga kierowcy jest rozproszona lub kierowca zaczyna zasypiać – i ostrzec go o tym fakcie,
rozpoznać kierowcę, co może stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu,
upewnić się, że kierowca może w danym momencie przejąć kierowanie pojazdem w trybie manualnym. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w trybie autonomicznym.

Kilka dni wcześniej VW Golf wyposażony w Cruise 4U przez 24h non-stop utrzymywał się w ruchu na zatłoczonej paryskiej obwodnicy. Samochód wykonał prawie 20 okrążeń wokół stolicy Francji bez potrzeby ingerencji kierowcy.

Valeo 48V e4Sport – niemożliwe stało się faktem
Zanim nadejdzie era powszechnego użytkowania samochodów elektrycznych, obniżenie toksyczności spalin i poziomu emisji CO2, jest największym wyzwaniem stojącym przed konstruktorami klasycznych układów napędowych. Z pomocą przychodzi im rozwiązanie Valeo, które godzi dwie dotychczasowe sprzeczności, czyli jednocześnie ogranicza zużycie paliwa i zwiększa moc silnika.
Po raz pierwszy pokazany w Paryżu system Valeo 48V e4Sport odzyskuje energię kinetyczną samochodu w czasie hamowania, po czym zamienia ją na prąd magazynowany w akumulatorach pod napięciem 48V, w celu wykorzystania później do:

  • zwiększenia momentu obrotowego silnika poprzez zasilanie rozrusznika-generatora (iBSG),
  • zwiększenia osiągów silnika w czasie przyspieszenia, poprzez zasilanie elektrycznego kompresora (eSC),
  • jazdy bezemisyjnej lub wsparcia w trudnym terenie, poprzez zasilanie elektrycznego silnika napędzającego tylną oś (eRAD), co pozwala osiągnąć efekt napędu 4×4 praktycznie w każdym modelu auta.

Smart Light Experience – dla lepszej widoczności i bezpieczeństwa
W ramach tego projektu Valeo zaprezentowało w Paryżu dwa rozwiązania: High Definition Lighting i Valeo Kinetic System. Dzięki nim przyszłe samochody autonomiczne będą mogły lepiej komunikować się z otoczeniem, wykorzystując przednie i tyle lampy do wyświetlania ikonografik. W systemie Kinetic tylne lampy mogą pokazywać ikonki lub spersonalizowane komunikaty. Dzięki temu samochód autonomiczny będzie mógł przekazać informacje o zagrożeniu, samochodowi jadącemu bezpośrednio za nim, dzięki czemu znacząco skróci się czas reakcji potrzebny do zainicjowania nagłego hamowania w sytuacji awaryjnej.   

Dowiedz się więcej

MyValeoParts – najszybszy dobór właściwej części Valeo
MyValeoParts – najszybszy dobór właściwej części Valeo

Dzisiejszy mechanik korzysta już nie tylko z zestawu kluczy i testera diagnostycznego, ale także ze smartfona. Właśnie z myślą o takich profesjonalistach Valeo udostępniło aplikację mobilną MyValeoParts. Łatwy dostęp do informacji oraz szybkość i pewność dobrego wyboru mają kluczowy wpływ na konkurencyjność warsztatu. Mechanicy korzystający z ogromnej kompetencji technicznej Valeo, jako wiodącego dostawcy na pierwszy […]

Ultradźwiękowe czujniki parkowania Valeo – jakość OE dla aftermarketu
Ultradźwiękowe czujniki parkowania Valeo – jakość OE dla aftermarketu

Valeo jako pierwszy i jedyny dostawca udostępnia gamę ultradźwiękowych czujników parkowania na niezależny rynek aftermarketowy. Liczba samochodów oryginalnie wyposażonych w systemy parkowania wciąż rośnie. Szacuje się, że do 2020 roku, aż 30% wszystkich pojazdów będzie wyposażonych w czujniki Valeo. Z roku na rok zwiększa się również liczba czujników, w które wyposażone są nowoczesne samochody. Wprowadzenie […]

Nagroda „Automechanika Innovation Awards” dla Valeo
Nagroda „Automechanika Innovation Awards” dla Valeo

Podczas targów we Frankfurcie rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs „Automechanika Innovation Awards 2016”. Zwycięzcą w jednej z kategorii został system opracowany przez firmę Valeo. Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę 130 projektów. W kategorii „OE Products & Services” wybrano laserowy skaner otoczenia Scala firmy Valeo. „Skaner otoczenia Valeo Scala to wysoce zaawansowany technologicznie produkt, który jest już […]

Valeo z nagrodą od grupy zakupowej
Valeo z nagrodą od grupy zakupowej

Międzynarodowa grupa zakupowa przyznała firmie Valeo tytuł “Dostawcy Roku”. Firma Valeo została doceniona przez Group Auto International. Jest to jedna z czterech największych i najstarszych grup zakupowych działających w branży motoryzacyjnej, w tym także w Polsce. Tytuł „Dostawcy Roku” to już drugie z rzędu wyróżnienie GAI dla Valeo, które w ubiegłym roku otrzymało nagrodę w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!