Bezpośrednia Likwidacja Szkód sprawia problemy

8 lipca 2015, 13:57

W kwietniu 5 towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło tzw. Bezpośrednią Likwidację Szkód (BLS), która pozwala poszkodowanemu szybciej otrzymać pieniądze z ubezpieczenia, bo wypłacane są one przez jego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy. Niestety nie zawsze wiadomo, czy w konkretnym przypadku możemy z takiej uproszczonej procedury skorzystać.

Lepiej z BLS

W ciągu trzech pierwszych miesięcy działania systemu, skorzystało z niego ponad 5 tys. poszkodowanych. Do tej pory formalności związane z odzyskiwaniem pieniędzy za uszkodzenia samochodu, w skrajnych przypadkach, mogły trwać bardzo długo, ponieważ zwrot kosztów naprawy leżał w gestii towarzystwa ubezpieczającego sprawcę wypadku, a nie poszkodowanego. Teraz to wybrane przez poszkodowanego towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma wykupione ubezpieczenie OC, wypłaca mu pieniądze. Procedura bezpośredniej likwidacji szkody trwa z reguły krócej, co wpływa także na skrócenie czasu oczekiwania na zwrot kosztów, np. naprawy pojazdu. Podobny system od dawna (w nieco różniących się wariantach) występuje w wielu krajach europejskich i zazwyczaj jest bardzo pozytywnie oceniany przez ubezpieczonych. Nasz zbliżony jest najbardziej do systemu belgijskiego.

W kwietniu porozumienie BLS w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) podpisało 8 firm, tj.: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, Warta, Uniqa, Aviva, Liberty Ubezpieczenia oraz Gothaer (przy czym Aviva i Liberty przystąpiły do BLS -1. lipca, a Gothaer zrobi to w późniejszym terminie).

Polska Izba Ubezpieczeń zadbała też o kampanię informacyjną, w ramach której motywem przewodnim jest hasło: „Stłuczka? Dzwoń do swojego ubezpieczyciela”

Nowy system, stare problemy

Z BLS mogą skorzystać tylko te osoby, które zostały poszkodowane przez sprawcę posiadającego polisę OC w jednej z firm ubezpieczeniowych, które przystąpiły do systemu BLS. Sytuacja ta rodzi pewne niezrozumienie i nieporozumienie przy zgłaszaniu szkody. Poszkodowani nie mają pewności, czy sprawca zdarzenia posiada ubezpieczenie OC w towarzystwie, które podpisało umowę w ramach PIU. Nikt przecież nie ma w głowie listy firm, które funkcjonują w systemie BLS, a tym bardziej nie pamięta o nich w sytuacji stresowej po stłuczce.

Ubezpieczyciele zauważyli tę niedogodność i wprowadzają swoje rozwiązania. Mają tym samym na celu zwiększenie praktyczności i dostępności BLS.

– „W trakcie 3 miesięcy od podpisania porozumienia zaobserwowaliśmy pewien problem. Mianowicie, brak możliwości przyjmowania i obsługiwania wszystkich szkód, w szczególności od osób, które ubezpieczyły się w TU spoza listy wymienionych ośmiu. Chcąc uniknąć nieporozumień oraz zapewnić poszkodowanym większy komfort, postanowiliśmy z dniem 1 lipca br., równolegle do systemu BLS – PIU, uruchomić własną bezpośrednią likwidację szkód, którą nazwaliśmy BLC – Bezpośrednia Likwidacja Concordii." – mówi Piotr Adamczyk – Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy posiadacze ubezpieczenia komunikacyjnego (AC lub OC) w Concordii mogą oczekiwać, że w przypadku stłuczki ubezpieczyciel zajmie się ich sprawą. Likwidacja szkody w ramach BLC prowadzona jest w oparciu o umowę zlecenia, pomiędzy Concordią a jej klientem. Towarzystwo  wypłaca poszkodowanemu należne odszkodowanie i zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z kontaktem i odzyskaniem wypłaconych środków  od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Aby skorzystać z systemu BLS, muszą być spełnione poniższe założenia:

  • w wypadku wzięły udział nie więcej niż dwa pojazdy,
  • ubezpieczyciel sprawcy lub poszkodowanego jest stroną umowy BLS,
  • w dniu zdarzenia obowiązywała umowa OC,
  • do wypadku doszło na terytorium Polski,
  • szacowana wielkość szkody nie przekracza 30 tys. zł,
  • nie doszło do szkód osobowych.

Dowiedz się więcej

Ceny ubezpieczeń OC (wbrew zapowiedziom) nie rosną gwałtownie
Ceny ubezpieczeń OC (wbrew zapowiedziom) nie rosną gwałtownie

Pod koniec marca ośmiu ubezpieczycieli podpisało umowę, na mocy której zobowiązali się do uruchomienia usługi Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) dla swoich klientów. System Bezpośredniej Likwidacji Szkód zakłada, iż posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje Towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do Towarzystwa sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi. Podpisana […]

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód od stycznia u niemal wszystkich ubezpieczycieli
System Bezpośredniej Likwidacji Szkód od stycznia u niemal wszystkich ubezpieczycieli

Od przyszłego roku System Bezpośredniej Likwidacji Szkód przygotowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń zostanie uruchomiony prawie we wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Od roku system był testowany m.in. przez PZU. Dotychczas przystąpienie do systemu zadeklarowało 90% polskiego rynku ubezpieczeń. Koniec wojny cenowej między Towarzystwami Ubezpieczeniowymi zapowiadany jest już od kilku lat, a kierowcy rokrocznie straszeni są wizją wyższych […]

Ubezpieczenia OC zdecydowanie podrożały w 2015 roku
Ubezpieczenia OC zdecydowanie podrożały w 2015 roku

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC wzrosły w ciągu mijającego roku. Są dziś średnio zdecydowanie wyższe niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Ubezpieczyciele nie zarabiają na OC We wzroście składek za OC rynek ubezpieczeniowy upatruje lekarstwa na obecną sytuację ubezpieczycieli, którzy od dłuższego już czasu mierzą się z problemem nierentowności polis komunikacyjnych. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 9 lipca 2015, 13:54 0 0

W praktyce wygląda to tak, miałem stłuczkę, ja byłem ubezpieczony w PZU a sprawca w Compensie, rozliczenie trwało dwa razy dłużej bo mój ubezpieczyciel PZU zażądał od sprawcy tych samych dokumentów co Compensa.

Odpowiedz