Automechanika Frankfurt 2022 – fotorelacja

16 września 2022, 16:19

Najważniejsze w Europie targi branży części i napraw oraz wyposażenia warsztatowego wróciły do standardowej, przedpandemicznej formuły. Automechanika Frankfurt to nadal solidna marka, o czym przekonaliśmy się, biorąc udział w wydarzeniu. Przedstawiamy nasze pierwsze odczucia oraz zdjęcia wybranych stoisk targowych z krótkim opisem.

Choć liczba wystawców była niższa niż podczas poprzedniej edycji targów w 2018 r. (ubiegłorocznej, „hybrydowej” edycji nie traktujemy jako możliwej do porównania), reprezentację branży można uznać co najmniej za solidną. 2800 firm, w tym rekordowo dużo polskich, niemal wszystkie najważniejsze marki aftermarketowe i dobra frekwencja to z pewnością argumenty, które pozwolą organizatorom ocenić Automechanikę jako projekt udany. Warto dodać, że wystawców byłoby więcej, gdyby nie targowy „ban” dla Rosji i Białorusi oraz problemy logistyczno-pandemiczne związane z udziałem firm chińskich.

Premiery targów Automechanika Frankfurt 2022

Wiele firm zaprezentowało premierowe produkty, dominowały projekty związane z aktualnymi branżowymi trendami – niemal każdy wystawca starał się nawiązać do tematu elektromobilności, zaprezentować na wystawie choć jeden produkt dla pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Automechanika to jednak przede wszystkim miejsce międzynarodowych spotkań i rozmów biznesowych. Na ten aspekt wydarzenia, dopytywani przez nas wystawcy, nie narzekali. We Frankfurcie, jak za (nie)dawnych lat, można było nawiązać nowe relacje i zebrać fizyczne, drukowane wizytówki, a także uścisnąć dłoń dawno niewidzianym partnerom biznesowym. Mamy nadzieję, że COVID-19 będzie trzymał się z daleka od uczestników tegorocznych targów.

Więcej na temat targów napiszemy w osobnych artykułach. Poniżej prezentujemy fotorelację z wybranych stoisk* firm z branży wraz z krótkim opisem.

*Uwaga: jeżeli stoiska Twojej firmy nie ma wśród poniższych zdjęć, a chciałbyś to zmienić, napisz na redakcja@motofocus.pl. Obecnie artykuł jest stale aktualizowany, zatem prosimy o cierpliwość. 

Abakus

Polska firma posiada jedną z najszerszych ofert oświetlenia Depo do pojazdów samochodowych w Europie. Systematycznie poszerza swoją ofertę również poza zakres oświetlenia m.in. w zakresie części mechanicznych, elektrycznych, układu hamulcowego, układu chłodzenia, układu kierowniczego o czym odwiedzający stoisko mogli dowiedzieć się od doświadczonej kadry handlowej.

Aisin

AISIN to japoński producent części motoryzacyjnych, który coraz śmielej wkracza na rynki europejskie. Podczas targów we Frankfurcie odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą AISIN, która obejmuje między innymi zestawy do naprawy sprzęgła, elementy układu hamulcowego, części wymienne do układu chłodzenia oraz wiele innych.

AJS Parts

Polski dystrybutor posiadający w swojej ofercie bardzo dużo części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych. Na stoisku targowym zwiedzający mieli okazję zapoznać się z przekrojem różnych grup asortymentowych – elementów silnikowych, do układu hamulcowego lub napędowego.

Alibaba

Chińska platforma handlowa w ostatnich latach stała się poważnym graczem na rynku części. Obecnie Alibaba rozwija swoją ofertę B2B, zachęcając producentów i sprzedawców części do współpracy.

Alzura Tyre 24

Przedstawiciele platformy sprzedażowej opon i akcesoriów przedstawiali swoją ofertę warsztatom i zakładom wulkanizacyjnym.

Arnott

Firma Arnott specjalizuje się w dostarczaniu podzespołów do zawieszeń pneumatycznych. Na targach zaprezentowała kilka nowych produktów, które niebawem opiszemy w osobnym artykule. Widoczne na zdjęciach miechy pneumatyczne Arnott wyprodukował w kooperacji z firmą Contitech. Poszerzeniu uległ również asortyment przeznaczony do motocykli. Firma zaprezentowała także ofertę dwóch marek, niedawno pozyskanych do swojego portfolio.

Asmet

Producent układów wydechowych z Polski prezentował na stanowisku swoje rozwiązania technologiczne. Podczas targów można było także porozmawiać z fachowcami z firmy i dowiedzieć się o nowościach technologicznych.

AS-PL

Reprezentant polskiego rynku zajął sporych rozmiarów stoisko w jednej z głównych hal. Ekspozycja prezentowała przekrój oferty producenta alternatorów i rozruszników. Firma zwróciła uwagę na podejmowaną przez siebie kwestię regeneracji części. Regenerowany rozrusznik A3384PR, przeznaczony do aut grupy VW, został nominowany do targowej nagrody Innovationaward 2022.

Aspock

Firma Aspock to producent oświetlenia dodatkowego do pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych i przemysłowych. Na stoisku firmy dominowały produkty, wyposażone w energooszczędne diody LED.

ATH-Heinl

Producent wyposażenia warsztatowego podczas targów prezentował najnowsze urządzenia. Na stoisku można było zapoznać się z działaniem nowych wyważarek i montażownic kół oraz podnośnikiem. Interesującą kwestią była także możliwość zapoznania się z ATH-AR, czyli technologią zawierającą dodatkowe informacje na temat maszyn ATH, do których można mieć dostęp za pomocą Rzeczywistość wzbogacona jest o dodatkowe informacje o maszynie ATH, do których można mieć dostęp dzięki kamerze smartfona.

AUTEL

Autel – chiński producent elektroniki warsztatowej prezentował m.in. urządzenie 2w1 – do geometrii oraz kalibracji kamer samochodowych, a także ofertę swoich testerów diagnostycznych, czujników TPMS, a nawet ładowarki do samochodów elektrycznych.

AUTO-FRANCE

Firma AUTO-FRANCE to dystrybutor specjalizujący się w częściach zamiennych do samochodów francuskich. Oferuje ponad 25 000 referencji – zarówno części mechanicznych jak i drobnych części karoserii.

Auto Partner SA

Auto Partner jest dystrybutorem części do samochodów osobowych, dlatego też ważnym aspektem udziału firmy w targach były rozmowy biznesowe z obecnymi i potencjalnymi kooperantami i klientami. Eksponowano jednak także markę własną części MaXgear, której oferta systematycznie się poszerza. Na stoisku nie zabrakło także narzędzi i wyposażenia warsztatowego marki ROOKS, która zaprezentowała kilka nowości.

Autopart

Polski producent akumulatorów do wszelkiego rodzaju pojazdów – osobowych, ciężarowych i rolniczych. Podczas targów szczególny nacisk kładziono na akumulatory modelu Galaxy Dual, posiadających szeroką gamę właściwości technicznych.

Autos

Firma Autos jest polskim dystrybutorem części do pojazdów ciężarowych, który na targach Automechanika podzielił się niedawno ogłoszoną decyzją dotyczącą rozwoju portfolio produktów. Firma ma aspiracje poważniejszego zaangażowania się w sektorze części do samochodów dostawczych oraz pojazdów użytkowych (przemysłowych).

AVA Quality Cooling

Minął ponad rok od przejęcia przez firmę Nissens części biznesu firmy AVA Cooling. Nie potwierdziły się słyszalne na rynku obawy o losy spółki. AVA istnieje pod własną marką i systematycznie rozwija ofertę. We Frankfurcie zaprezentowano m.in. nowe linie produktowe – termostaty i rezystory. To jednak nie koniec nowości, gdyż systematycznie rozszerzana jest lista referencji chłodniczych. Jak udało nam się dowiedzieć, kilka ciekawych premier asortymentowych ujrzy światło dzienne w najbliższych miesiącach.

AVENO

AVENO to producent olejów silnikowych oraz przekładniowych.

BILSTEIN

Marka BILSTEIN zaprezentowała na targach przekrój swojej oferty. Sportowe zawieszenia firmy były promowane jako poprawiające jakość i możliwości rozwiązań, stosowanych na pierwszy montaż (OE). Na wystawce nie zabrakło sportowych amortyzatorów do Porsche, ale i pickupów czy pojazdów dostawczych.

Bilstein Group

Właściciel marek febi, SWAG i Blue Print od zawsze traktuje targi Automechanika stricte biznesowo. Stoisko bilstein group kładło nacisk na spotkania networkingowe oraz ponownie możliwe spotkania bezpośrednie. Na dużym ekranie wyświetlano korporacyjny film przygotowany specjalnie na targi.  Jednym z tematów, na który dyskutowano na targach był zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa.

Borg Warner

BorgWarner zaprezentował na targach przekrój swoich kompetencji. Ofertę aftermarketową, czepiącą garściami z rynku pierwszego montażu. Wyeksponowano ofertę podzespołów przeznaczonych do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, w tym nową rodzinę produktów z podwójnym sprzęgłem do automatycznych skrzyń biegów i wysokonapięciowych nagrzewnic (HVCH) do ogrzewania akumulatorów i kabiny. Na sąsiednich stanowiskach prezentowano ofertę marek, należących do spółki BorgWarner – Delphi Technologies oraz BERU.

Bosch

Bosch przyzwyczaił uczestników Automechaniki do prezentacji całej palety nowości asortymentowych. Nie inaczej było tym razem. Firma pokazała m.in. nowe elementy systemów ADAS, czujniki TPMS, wycieraczki Bosch Aerotwin J.E.T Blade, urządzenie do badania emisji cząstek przez silniki diesla, tablet warsztatowy Bosch DCU 120 tablet PC czy nowe urządzenie do testowania wtryskiwaczy Bosch DCI 200.

BPW

Firma BPW Bergische Achsen Kommanditgesellschaft specjalizuje się w produkcji osi, zawieszeń i komponentów do budowy pojazdów ciągnionych. Istnieje na rynku od ponad 120 lat.

Brembo

Producent elementów układów hamulcowych – Brembo – zaprezentował na targach Automechanika ważną nowość produktową, którą jest linia tarcz i klocków hamulcowych Greenance Kit Concept. Zestaw ma zapewniać zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska cząstek stałych podczas hamowania o ok. 80%. Dodatkowo hamulce mają charakteryzować się podwyższoną żywotnością, nawet trzykrotnie przewyższającą żywotność standardowych zestawów. Brembo opracowało Greenance Kit Concept głównie z myślą o pojazdach całkowicie lub częściowo zelektryfikowanych.

Budweg

Regeneracja zacisków hamulcowych to główny element działalności biznesowej firmy Budweg. Firma zaprezentowała zregenerowane zaciski ze swojej oferty, ale także zestawy naprawcze zacisków czy moduły elektrycznego hamulca postojowego EPB. Firma stawia na promowanie ekologicznych aspektów regeneracji części oraz zrównoważony rozwój prowadzonego biznesu. Budweg od niedawna należy do koncernu BBB Industries, posiadającego udziały także innych firm z sektora części zamiennych.

Castex

Firma Castex zajmuje się wyposażeniem warsztatów. Firma przedstawiła swój przekrój asortymentu, w którym można znaleźć maszyny wulkanizacyjne, podnośniki, akcesoria oraz narzędzia warsztatowe własnej, polskiej produkcji.

Cer Motor

Polski dostawca części silnikowych i elementów do turbosprężarek. Firma przedstawiła przekrój swojej oferty, prezentując między innymi wałki rozrządu, tłoki, panewki i uszczelki.

Champion

Wśród wystawców związanych z rynkiem środków smarnych nie mogło zabraknąć marki Champion Lubricants.

Cimat

Producent szerokiej gamy wyważarek przeznaczonych dla warsztatów i przemysłu precyzyjnego. Na targach prezentowanych było kilka maszyn różniących się specyfikacją techniczną. W czasie imprezy prezentacji urządzeń dokonywali specjaliści.

Cojali

Hiszpański producent komponentów i sprzętu diagnostycznego na stoisku prezentował wiele ze swoich rozwiązań technicznych.

Continental

Rozległe stoisko Continental zawierało przestrzeń do prowadzenia rozmów biznesowych oraz ekspozycję szczególnie promowanych aktualnie produktów. Ciekawym projektem studyjnym jest pasek klinowy, wykonany z ekologicznych materiałów. Wciąż rozszerzana jest oferta czujników TPMS. Na zewnątrz prezentowano urządzenie do pomiaru emisji cząstek w pojazdach z silnikami diesla.

Corteco

Producent elementów gumowych i gumowo-metalowych szczególnie wyróżnił na swojej ekspozycji paletę części do pojazdów elektrycznych. Są to m.in. pokrywy baterii, elementy układów zawieszenia i chłodniczego oraz filtry kabinowe. Na stoisku można było znaleźć również nowe referencje wahaczy dostępnych jako cały kompletny zestaw lub poszczególne elementy. Rozszerzona została także oferta zestawów uszczelnień silnika.

Covind

COVIND firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży części do nadwozia samochodów ciężarowych oraz do jego wnętrza.

CTR

CTR to producent części samochodowych przeznaczonych do zawieszenia samochodowego. Wśród nich można wymienić, prezentowane podczas targów we Frankfurcie, przeguby kulowe, amortyzatory, drążki kierownicze, a także elementy układu hamulcowego – klocki.

Delphi Technologies

Na swoim stoisku firma Delphi Technologies zaprezentowała m.in. urządzenie do kalibracji systemów ADAS. Pokazano także nowości w asortymencie części zamiennych – w tym nowe wtryskiwacze EURO6 do pojazdów ciężarowych oraz zestawy naprawcze do tych elementów. Nie zabrakło również części hamulcowych i zawieszenia. Wśród akcentów elektromobilnych można było znaleźć m.in. przewód do ładowania pojazdów elektrycznych.

Denckermann

Choć niemieckobrzmiąca nazwa nie nasuwa takich sugestii, Denckermann jest polską firmą, mającą swoją siedzibę i magazyn w Warszawie. Marka jest kojarzona głównie z układem hamulcowym i filtrami, jednak oprócz powiększania tego asortymentu, dodaje do portfolio również nowe produkty – w ostatnim czasie m.in. zaciski i klocki hamulcowe do pojazdów ciężarowych oraz elementy naprawcze zacisków. Firma rozszerza także listę części układu zapłonowego.

Dinex

Na swoim obszernym stoisku Dinex prezentował swoje rozwiązania związane z układem wydechowym pojazdów ciężarowych. Ograniczenie emisji spalin to jeden z najważniejszych punktów w działalności tej duńskiej firmy.

Dolz

Firma DOLZ zaprezentowała ofertę gotowych zestawów rozrządu, które stanowią obecny top jej oferty. Pokazano także pompy wody. Atrakcją stoiska była instalacja z przekrojem silnika, prezentująca w zwolnionym tempie pracę rozrządu.

Dr. Motor Automotive

Poznański producent części motoryzacyjnych zaprezentował przekrój swoich produktów dostępnych w sprzedaży. Zaprezentowno nowe produkty z oferty Dr.Motor Automotive, takie jak pokrywy zaworów, kostki elektryczne, zawory EGR, chłodniczki oleju czy koła zmiennych faz rozrządu.

– Przez 5 dni targów Automechanika Frankfurt na naszym stoisku pojawiły się setki osób z całego świata, a rozmowy biznesowe toczyliśmy z przedstawicielami blisko 100 firm z 47 krajów. To zdecydowanie największe i najbardziej owocne targi dla nas w historii! – poinformowała firma w potargowym komunikacie.

Eaton

Producent zespołów napędowych, dyferencjałów i części silnikowych do pojazdów użytkowych. Podczas targów na ich stoisku zaprezentowane zostały przykładowe rozwiązania techniczne.

Einparts

Eintparts to producent oświetlenia i różnego rodzaju akcesoriów dodatkowych do samochodów. Na stoisku podczas Automechaniki można było zapoznać się z szeroką ofertą firmy, jak również dowiedzieć się, że od listopada w portfolio firmy pojawią się nowe czujniki.

Elring

Firma Elring tradycyjne zaprezentowała na targach swoje kompetencje w dziedzinie uszczelnień silnika oraz elementów z tworzyw sztucznych. Zaprezentowano także dostępne na aftermarkecie referencje firmy, przeznaczone do samochodów elektrycznych (można zamawiać je u polskich dystrybutorów). Są to m.in. pokrywy baterii, czy elementy uszczelniające jej obudowę. Sporą część stoiska zaadaptowano na potrzeby przeprowadzanych rozmów biznesowych z kooperantami i kontrahentami.

Emmerre

Włoska firma znana na rynku już na rynku motoryzacyjnym od 40 lat. W swoim portfolio może pochwalić się elementami do układu hamulcowego, sterowania, chłodzenia.

E-Moto

Dystrybutor części do francuskich samochodów. W swojej ofercie posiada ponad 60 000 referencji, w skład której wchodzą między innymi części samochodowe do niemal każdego układu znajdującego się w pojeździe. Niektóre z tych elementów można było obejrzeć dokładnie podczas wizyty na stoisku.

Eneos

ENEOS to japoński producent olejów silnikowych. Od pewnego czasu firma jest jednym ze sponsorów klubu piłkarskiego AC Milan – aktualnego mistrza Włoch. Ten fakt został wyraźnie podkreślony na stoisku za sprawą szczególnej ekspozycji. ENEOS rozwija ofertę olejów nie tylko do samochodów osobowych, ale także do motocykli.

FA Krosno

FA Krosno to polski producent sprężyn gazowych, znajdujących zastosowanie w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz w przemyśle. Na stoisku firmy można było dokładniej poznać ofertę części przeznaczonych na rynek motoryzacyjny.

FAST (VanKing)

Firma Vanking, specjalizująca się w dostarczaniu części do pojazdów dostawczych, tradycyjnie już, na targach Automechanika promowała markę własną części – FAST. Oferta FAST stopniowo poszerza się o nowe grupy produktowe. W ofercie Vanking znajdują się także części oryginalne oraz marki specjalistyczne do większości samochodów dostawczych uznanych marek.

Filtromex

FILTROMEX to kolejny reprezentant naszego kraju na targach we Frankfurcie. Firma zaprezentowała przekrój swojej oferty filtracyjnej do pojazdów ciężkich oraz przemysłu.

Fischer Automotive

FISCHER AUTOMOTIVE to firma znana przede wszystkim z produkcji szerokiego asortymentu uszczelek samochodowych, przeznaczonych do różnych elementów silnika samochodowego oraz turbosprężarek. Podczas targów zaprezentowane zostały wybrane części z ich oferty.

Fristom

Producent lamp z Sicienka podczas targów we Frankfurcie zaprezentował nowe obrysówki w kolorze białym i pomarańczowym. Była to także dobra okazja do przedstawienia klientom lamp roboczych znajdujących się w ofercie firmy.

Gates

GATES to producent między innymi pasków napędowych, węży gumowych i pomp wody. Właśnie te produkty znalazły się na ekspozycji podczas tegorocznej edycji Automechaniki.

Gedore

Gedore to producent specjalistycznych narzędzi i wyposażenia warsztatowego. Na targach zaprezentowano przekrojową ofertę firmy. Na przygotowanym podnośniku zawieszono auto, na którym technicy firmy mogli zaprezentować działanie niektórych narzędzi w praktyce.

Haldex

Dostawca zrównoważonych rozwiązań z zakresu układów hamulcowych i zawieszenia pneumatycznego. Firma skupia się na produktach do pojazdów użytkowych.

Hazet

Stoisko wypełnione było sprzętem wyposażenia warsztatów samochodowych. Dużą ich część stanowiły szafki narzędziowe, ale odwiedzający mieli także możliwość dokładnego obejrzenia narzędzi – stanowiły one eksponaty, które można było sprawdzić w praktyce.

HC-Cargo

Podczas targów we Frankfurcie duńska firma na swoim bardzo ciekawym stoisku prezentowała rozruszniki i alternatory, zestawy naprawcze, a także kompresory klimatyzacji. Zwiedzający mogli się także zapoznać z oferta akcesoriów firmy.

Hella

HELLA zaprezentowała na targach we Frankfurcie swoje kompetencje z wielu sektorów rynku. Ze względu na niedawne przejęcie przez koncern Faurecia, HELLA zyskała dostęp do nowych obszarów produktowych z rynku OE. Z doświadczenia HELLI korzysta oczywiście także Faurecia, która zamierza oferować swoje produkty również na aftermarkecie. Już wkrótce dostępna stanie się tam kompletna oferta układów wydechowych. Sporo miejsca na swoim stoisku HELLA poświęciła również elementom elektronicznym związanym z komfortem jazdy i wsparciem kierowcy. Pokazano także czujniki i radary stanowiące element segmentu autonomizacji jazdy, części do samochodów elektrycznych oraz oczywiście oświetlenie.

Hella Gutmann

Hengst Filtration

Motywem przewodnim stoiska Hengst Filtration było hasło „The SMART Alternative”. Jest to przesłanie marki dla partnerów biznesowych i warsztatów samochodowych. Firma zaprezentowała m.in. modułowy system filtracji paliwa Blue.maxx. Jest to nowoczesny system modułowy. Wkład filtracyjny nadaje się do recyklingu, a zabezpieczenie instalacyjne zapobiega nieprawidłowej obsłudze. Hengst zaprezentował na targach także rozwiązania filtracyjne dla ogniw paliwowych: separator wody, wymiennik jonowy i filtr katodowy.

Hepu

Firma HEPU zaprezentowała tradycyjnie ofertę pomp wody, jak i pełne zestawy rozrządu. Szczególne miejsce w ekspozycji poświęcono przełączalnym pompom wody, dostępnym na aftermarkecie. W pompach tych przepływ cieczy regulowany jest przez wirnik. Pompy te nie charakteryzują się długą żywotnością, dlatego też aftermarketowa oferta HEPU ma duży potencjał. Nowością jest także nowa linia produktowa HEPU „THERMO-MANAGEMENT”, o której napiszemy więcej już wkrótce.

Hitachi

Niemiecki producent części zamiennych specjalizujący się w przepływomierzach, cewkach zapłonowych, przekaźnikach świec żarowych i pompach wysokiego ciśnienia. Na obszernym stoisku frankfurckich targów można było zapoznać się z wybranymi częściami firmy.

Horpol

Polski producent oświetlenia samochodowego pokazał na swoim stoisku szeroką gamę swoich produktów. Wśród nich znalazła się nowa, prostokątna lampa tylna. HORPOL właśnie na tę grupę produktową kładł nacisk w czasie imprezy w Niemczech.

Hybsz

SH Hybsz to polski producent przewodów elektrycznych, który na swoim targowym stoisku zaprezentował przekrój swojej oferty. Można było w niej znaleźć między innymi kable akumulatorowe, wiązki i przewody spiralne.

Kamar

KAMAR to kolejny z polskich producentów oświetlenia, który zdecydował się na udział w targach we Frankfurcie. Na stoisku można było się zapoznać z szeroką ofertą lamp do pojazdów ciężarowych – tylnych, obrysówek oraz lamp roboczych.

Kampol

Polski producent szczęk hamulcowych do samochodów osobowych, ciężarowych i przyczep. W swojej ofercie posiada ponad 400 referencji elementów układu hamulcowego, a na targach zaprezentowana została część z nich.

Linex

Polski producent cięgien i linek gumowych. W swojej ofercie ma linki hamulca ręcznego, gazu, sprzęgła, zmiany biegów i wiele innych. Firma wykonuje także zlecenia pod konkretnych klientów stosując się do ich wskazówek technicznych.

Liqui Moly

Asortyment Liqui Moly jest szeroki, nie dziwi zatem ponadprzeciętny rozmiar stoiska firmy w „olejowej” hali 9.00. Zaprezentowano przekrojową ofertę marki, kładąc nacisk na oleje silnikowe (w tym mowy olej Molygen do motocykli), chemię motoryzacyjną, dodatki do paliwa oraz płyny przekładniowe – w tym nową linię płynów do samochodów elektrycznych. Promowano także maszynę do dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów nowej generacji.

Lumag (Breck)

Polski producent części układu hamulcowego nieustannie poszerza swoją ofertę o nowe referencje. Prezentowaną na targach Automechanika Frankfurt nowością były klocki hamulcowe stworzone z myślą o zastosowaniu w samochodach elektrycznych. Klocki Breck Electro nie zawierają miedzi i innych domieszek, narażonych na korozję. W pojazdach wyposażonych w rekuperację energii, hamujących silnikiem elektrycznym, klocki hamulcowe bywają angażowane w mniejszym zakresie, dlatego dla przedłużenia ich trwałości należy zabezpieczyć je przed degradacją materiału ciernego. Jednocześnie Breck obiecuje, że trwałość w przypadku klocków Electro nie jest kompromisem ze skutecznością.

MAHLE

Firma MAHLE zaprezentowała nowe rozwiązania diagnostyczne i serwisowe, w tym tester BatteryPRO, którym można obsługiwać pojazdy elektryczne (dzięki funkcjom E-Scan, E-Health i E-Care). Ponadto MAHLE zaprezentowała ofertę wyposażenia warsztatowego, w tym sprzęt do kalibracji systemów wspomagania kierowcy ADAS oraz urządzenia do serwisowania klimatyzacji. Ekspozycję dopełniła szeroka oferta części silnikowych i filtrów do napędów konwencjonalnych i alternatywnych.

 

Megatex

Ukraiński producent akumulatorów samochodowych i ciężarowych posiada w swojej ofercie ponad 20 marek produktów. Stale rozszerza swoje portfolio produktowe, które dostępne jest już obecnie w całej Europie. Na Automechanice szczególną uwagę poświęcono akumulatorom A-mega dostępnym w różnej specyfikacji technicznej.

Melett

Firma Melett przedstawiła na targach swoją wiedzę i kompetencje w dziedzinie turbosprężarek. Na ekspozycji można było znaleźć produkty popularne lub niedawno wprowadzone do oferty. Przykładem jest turbosprężarka do silników diesla, stosowanych w samochodach Citroen i Ford. Melett oferuje także części do turbosprężarek, umożliwiające naprawę bez konieczności kupowania całego podzespołu.

Mercedes Benz Used Parts

Od 1996 r. firma zajmuje się demontażem i ponownym wykorzystaniem części z używanych samochodów Mercedes-Benz. Elementy te pochodzą z pojazdów wycofanych z eksploatacji lub z samochodów testowych. Następnie są odsprzedawane warsztatom za mniej więcej połowę wartości, ale tylko wówczas gdy spełniają rygorystyczne warunki jakości.

Metelli Group

Grupa jest znana na polskim rynku głównie za sprawą produktów marek Metelli i Cifam. Na targach zaprezentowała przekrój swojej powiększającej się oferty. Sporo miejsca poświęcono oczywiście elementom układu rozrządu w tym pompom wody, jednak nie zabrakło także miejsca na rozwijane grupy produktowe, takie jak klocki hamulcowe.

Meyle

Firma zajęła bardzo duże stanowisko, na którym miała okazję zaprezentować szeroką gamę swoich produktów – między innymi do zawieszenia, układu kierowniczego i hamulcowego oraz podzespołów elektronicznych. Na targach podkreślano jubileusz 20-lecia istnienia linii MEYLE-HD.

M-Tech

M-TECH specjalizuje się w oświetleniu motoryzacyjnym. W swojej ofercie posiada produkty z trzech głównych technologii – halogenowej, ksenonowej i ledowej. Produkty z tych linii prezentowały były podczas imprezy targowej we Frankfurcie. Poza tym, zwiedzający mogli zobaczyć szeroką ekspozycję lamp roboczych.

NPR

Niemiecki producent silnikowych części zamiennych. Podczas targów zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą zaworów, uszczelek, pomp wody i oleju.

Nexus

Grupa zakupowa NEXUS zrzesza firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją części z całego świata. Stoisko było zatem areną rozmów biznesowych, wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat rynku pomiędzy partnerami. NEXUS zorganizował także konferencję, na której przedstawiono wizję rozwoju grupy.

NFC Europe

NFC to producent i dystrybutor szerokiej gamy łożysk samochodowych do pojazdów wielu znanych marek. Podczas targów osobiście można było zapoznać się z portfolio tej firmy.

Nissens

Nissens to jedna z firm, która na targach Automechanika poświęciła szczególną uwagę produktom do samochodów elektrycznych, np. chłodnicom i wysokonapięciowym kompresorom klimatyzacji do Tesli. Asortyment Nissens w zakresie podzespołów do układów sterowania temperaturą pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych obejmuje ponad 500 referencji pokrywających ponad 2000 numerów części oryginalnych. Oprócz tego Nissens pochwalił się chłodnicami EGR, które będą stanowić rozszerzenie i uzupełnienie oferty zaworów EGR oraz ofertą czujników ciśnieniowych i temperaturowych.

Norfi

Norfi oferuje systemy odprowadzania spalin dedykowane warsztatom i stacjom obsługi. Produkcja urządzeń odbywa się w Niemczech.

Nortec Pro

Marka Nortec Pro to kolejny przedstawiciel polskiego rynku. Firma zaprezentowała przekrój swojej oferty wyposażenia warsztatowego – w tym wyważarki czy urządzenia do obsługi klimatyzacji. Promowano także testery diagnostyczne XTOOL, które od niedawna są dostępne w ofercie firmy Coframa (odpowiedzialnej także za dystrybucję produktów Nortec).

NRF

Firma NRF na targach Automechanika zaprezentowała kilka nowości ofertowych. Niektóre z nich to całe linie produktów – mowa o czujnikach temperatury płynu chłodniczego i czujnikach ciśnienia spalin. To rozszerzenie oferty nie jest przypadkowe – firma intensywnie pracuje nad poszerzeniem swoich kompetencji w dziedzinie czujników, do którego przyczynić ma się nowe laboratorium, otwierane w fabryce NRF w Granadzie. Ofertę NRF poszerzają również prezentowane we Frankfurcie obudowy termostatów oraz przewody turbosprężarek.

NTN

Firma NTN przedstawiła swoją nową filozofię biznesową o nazwie NAMERAKA. Japoński producent chce dodać do swojej oferty prawie 600 nowych referencji we wszystkich rodzinach produktów, jeszcze w tym roku. Poszerzeniu ulegną przede wszystkim rodziny pomp wody, kompletne zestawy rozrządu z pompami oraz segment części podwoziowych. W ofercie pojawią się także nowe przeguby homokinetyczne oraz inne elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Producent będzie nadal rozwijał swoją ofertę narzędziową do montażu i demontażu swoich części. NTN planuje jeszcze przed końcem września zaprezentować wirtualny showroom, który posłuży do prezentacji produktów firmy oraz materiałów technicznych. W przyszłym roku NTN wzbogaci swoją ofertę dedykowaną samochodom ciężarowym. Katalog będzie zawierał prawie 50 nowych referencji łożysk kół, łożysk skrzyni biegów i alternatorów.

Orlen Oil

Polska marka olejowa Platinum tradycyjnie wzięła udział w targach Automechanika Frankfurt. Zaprezentowała m.in. dodany niedawno do oferty olej Platinum Max Expert A3/B4 5W-30 – syntetyczny olej silnikowy opracowany na podstawie olejów bazowych i odpowiednio dobranych dodatków uszlachetniających.

OSRAM

Firma OSRAM nieustannie rozwija swoją ofertę retrofitów LED. W Niemczech są one legalne do stosowania na drogach publicznych w wybranych modelach samochodów, stąd też cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, chcących usprawnić oświetlenie w swoich pojazdach. Oprócz retrofitów, OSRAM zaprezentowało standardowe żarówki (niektóre otrzymają wkrótce nowe opakowania), ładowarki i boostery do akumulatorów, kompresory oraz lampy warsztatawe.

OXIMO

Stoisko polskiego producenta wycieraczek OXIMO było elementem większego standu, przygotowanego wspólnie przez firmy z województwa pomorskiego. Przedstawiciele firmy przeprowadzali rozmowy biznesowe, prezentując aktualną ofertę wycieraczek płaskich i szkieletowych.

Petronas

Petronas, podobnie jak większość producentów olejów, zaprezentował własną odpowiedź na trend elektromobilności. Firma dostarcza płyny przekładniowe iona Integra na rynek OE dla elektrycznych samochodów. Na stoisku promowano także nową ofertę płynów chłodniczych Tutela oraz oczywiście przekrój oferty olejowej.

Philips

Philips to kolejna marka mocno promująca asortyment retrofitów LED do reflektorów głównych pojazdu. W Niemczech i kilku innych krajach Europy, wybrane modele retrofitów Philips są legalne do stosowania na drogach publicznych (w niektórych modelach aut). Oprócz tego, Philips zaprezentował nową gamę reflektorów dodatkowych LED, posiadających homologację drogową oraz nowe rozwiązania wzbogacające ofertę lamp warsztatowych.

Polcar

Polski dystrybutor części nadwoziowych – Polcar – jest jednym z najbardziej wytrwałych wystawców targów Automechanika Frankfurt. Firma wzięła udział także w ubiegłorocznej, hybrydowej edycji tej imprezy. Tym razem firma zaprezentowała swoje szczególnie promowane elementy asortymentu – nie tylko w sektorze blacharskim, ale i oświetleniowym.

PZL Sędziszów

Polski producent filtrów zaprezentował przekrój swojej wciąż powiększanej oferty. Na plan pierwszy wysunęły się filtry do pojazdów ciężarowych i przemysłu oraz filtry kabinowe i powietrzne do samochodów osobowych. Firma informowała także o poszerzeniu swojej działalności o produkcję zabezpieczeń do instalacji fotowoltaicznych.

Race Rock (Frogum)

W trakcie targów Automechanika Frankfurt 2022 odbyła się premiera nowego polskiego produktu. Mowa o dywanikach samochodowych marki Race Rock, za którą odpowiada firma FroGum z Grodziska Mazowieckiego. Co ciekawe, jest to już piąta marka własna należąca do rodzimego producenta, który niebawem otwiera także swój sklep internetowy. Innowacyjność polskich produktów leży w charakterystycznych, wysokich krawędziach, dzięki którym, produkt sprawdza się przede wszystkim w topowych amerykańskich samochodach. Dywaniki wyprodukowane zostały z tworzywa TPE, czyli specjalnej mieszanki niezawierającej substancji szkodliwych dla zdrowia.

Ravenol

Oferta olejów przekładniowych RAVENOL wciąż się rozrasta. Firma zaprezentowała swoje produkty oraz przykłady podzespołów, z myślą o których powstają nowe rozwiązania, poszerzające portfolio.

Redats (PHU Szczepan)

Firma PHU Szczepan zaprezentowała na swoim stoisku urządzenia warsztatowe marki Redats. Ciekawostką stoiska były specjalne okulary (gogle) wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, za pomocą krótych można było eksplorować showroom marki i dokładnie przyjrzeć się wszystkim jej urządzeniom.

Rheinmetall

Stoisko firmy specjalizującej się w tzw. „silnikówce” zorganiozowano w taki sposób, by umożliwić komfortowe przeprowadzanie rozmów biznesowych. Znalazło się jednak miejsce także na prezentację produktów.

Rotinger

Elementy układu hamulcowego marki Rotinger cieszą się coraz większym zainteresowaniem także dlatego, że są produkowane w Europie, a nie regionach, gdzie występują obecnie problemy logistyczne. Firma podzieliła się z nami pozytywną opinią, związaną z wizytą na targach, jej reprezentanci przeprowadzili wiele udanych rozmów biznesowych.

Rowe

Rowe to producent olejów silnikowych premium oraz innych środków smarnych do zastosowań motoryzacyjnych. Niemiecka firma specjalizuje się w produktach do silników pracujących w trudnych warunkach, np. w motorsporcie. Marka zwiększa swoją aktywność na polskim rynku, o czym napiszemy więcej już wkrótce.

SAF Holland

Grupa SAF-HOLLAND jest jednym z wiodących producentów komponentów podwozi do przyczep, ciężarówek i autobusów. Asortyment produktów obejmuje systemy osi i zawieszenia, siodła, systemy sprzęgów, sworznie i inne. Produkty te znane są na całym świecie pod markami SAF, Holland, V.Orlandi, SAUER QUALITY PARTS, Neway, KLL i York.

Scangrip

Firma Scangrip to specjalista w zakresie oświetlenia przestrzeni roboczej. Na jej stoisku zaprezentowano szeroką oferte lamp warsztatowych i świetlówek, które sprawdzają się w branży napraw pojazdów.

Schaeffler

Grupa Schaeffler zaprezentowała swoje flagowe rozwiązania na rozległym stoisku w hali Forum. Firma mocno angażuje się w rozwój technologii związanej z napędami elektrycznymi. Część tego typu rozwiązań jest już dostępna na rynku wtórnym. Firma nie odchodzi jednak od korzeni, wciąż rozwijając ofertę związaną z silnikami spalinowymi.

SKV

Producent części motoryzacyjnych, który w swojej ofercie ma elementy zamienne do większości pojazdów. Na targach zaprezentowana była część z grup produktowych będących w portfolio firmy.

Snap-on/Cartec/John Bean

Snap-on Total Shop Solutions to rodzina marek Snap-on, oferująca produkty do diagnostyki i naprawy samochodów. Marki te to: Cartec, Sun, Pro-Cut czy John Bean. Cartec prezentował najnowsze generacje urządzeń rolkowych 415 BR w wersjach z silnikami 11 kW oraz 15kW  – dostosowane do Dyrektywy 2014/45/UE (jeszcze nie zaimplementowana w polskim systemie prawnym) powołującą się na regulacje normy ISO 21069. Urządzenia nie wymagają zmian budowlanych przy wymianie starych, popularnych w Polsce urządzeń Cartec BDE 3504 – 13/2 oraz BDE 3504-15/2.
John Bean prezentował  Tru-Point™ to kompleksowe rozwiązanie do kalibracji ADAS wykorzystujące bardzo dokładną i zaawansowaną technologię kamer do stworzenia trójwymiarowego modelu pojazdu i obszaru wokół niego, aby zapewnić pełną analizę stanu usytuowania pojazdu w niecałą minutę. Pozwala także wykryć wszelkie problemy z geometrią pojazdu, dla przeprowadzenia kalibracji ADAS

Stix (Felgeo.pl)

Sklep z felgami i akcesoriami do ich montażu również miał swoje stoisko podczas targów we Frankfurcie. Na stoisku prezentowane były także maszyny marki Stix, przeznaczone do warsztatów wulkanizacyjnych.

Tedgum

Polski producent elementów gumowych i metalowo gumowych przedstawił we Frankfurcie przekrój swojej oferty produktowej. Firma rozwija ofertę tulei, poduszek silnika, a także gotowych elementów montażowych. W ofercie są także m.in. ściągacze sprężyn zawieszenia.

Tes

Polski producent resorów samochodowych prezentował swoje wyroby. Jednocześnie podczas targów można było dowiedzieć się od fachowców, jak wygląda proces tworzenia tego elementu zawieszenia pojazdu.

TEXA

Stoisko TEXA to jedna z najbardziej rozległych prezentacji w hali, skupiającej firmy zajmujące się dostarczaniem wyposażenia warsztatowego. Firma zaprezentowała swoje flagowe produkty i kilka nowości – m.in. zestaw CCS 2 Dynamics, czyli przenośne rozwiązanie do kalibracji kamer samochodów osobowych oraz dostawczych. Niedawną nowością TEXA jest też urządzenie RCCS3 BT do kalibracji systemów ADAS, obsługujące m.in. system oświetleniowy Night Vision. Na stoisku rozmawiano m.in. o nowej funkcji testerów TEXA, umożliwiającej odblokowywanie bramki gateway w pojazdach Renault i Dacia, bez użycia tokena. TEXA zaprezentowała także urządzenia diagnostyczne do motocykli. Więcej o prezentacji TEXA tutaj.

Tip-Topol

Tip-Topol jest dystrybutorem wyposażenia warsztatów wulkanizacyjnych, ale jednocześnie producentem miechów pneumatycznych do ciężarówek. Właśnie ten asortyment, dostępny pod marką NEOTEC promowano we Frankfurcie.

Tomex

Polski producent klocków i okładzin hamulcowych zaprezentował we Frankfurcie swoje flagowe produkty. Sporo miejsca poświęcono nie tylko klockom, ale i tarczom hamulcowym, których asortyment uległ poszerzeniu. Tarcze TOMEX są pokryte specjalną powłoką zabezpieczającą.

Triscan

Firma Triscan, której produkty są dostępne w ofercie Auto Partner SA, oferuje części z wielu segmentów produktowych. Przekrój oferty zaprezentowano na frankfurckiej ekspozycji. Niedawno informowaliśmy o nowym zestawie do naprawy szyb samochodowych, który Triscan wprowadza na polski rynek. Tymczasem, na targach firma prezentowała już jego nową, bardziej kompaktową wersję, pozwalającą na jeszcze szybszą naprawę szyby.

Turbo-Tec

Firma specjalizująca się w turbosprężarkach oraz częściach niezbędnych do ich naprawy. W swojej ofercie posiadają także elementy do czyszczenia filtrów DPF i części do kompresorów klimatyzacji. Jedną z nowości prezentowaną na targach we Frankfurcie był nowy system AdBlue.

Unimetal

Producent wyposażenia stacji kontroli pojazdów prezentował na targach nowe rolki najazdowe. Podczas targów można było także porozmawiać z fachowcami na temat sprzętów niezbędnych w codziennej pracy w SKP.

Vanstar

Vanstar to kolejny przedstawiciel polskiego rynku na targach Automechanika. Specjalizuje się w produkcji elementów układu wydechowego, głównie do pojazdów dostawczych i ciężarowych.

Varta

Producent akumulatorów intensyfikuje swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ich elementem jest m.in. zwiększenie udziału materiałów, które można poddać recyklingowi w konstrukcji akumulatorów. VARTA przypomina także, że nawet w samochodach zelektryfikowanych potrzebne jest stosowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które pełnią tam funkcję wspierającą inne układy oraz zapewniającą bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych. Portfolio akumulatorów VARTA, które można stosować w pojazdach EV powiększa się.

VENOL

Choć marka VENOL ma niemiecki rodowód, o którym informuje np. na opakowaniach swoich produktów, jej fabryka zlokalizowana jest w centralnej Polsce, a konkretnie w Łodzi. Oleje silnikowe, płyny chłodnicze, przekładniowe i inne produkty są eksportowane stamtąd na cały świat. Firma wzięła udział w targach Automechanika 2022, głównie po to, by zdobyć nowe kontakty biznesowe.

Victor Reinz

Specjalista do spraw uszczelnień przygotował obszerne stoisko, prezentując przekrój swojej oferty. Najważniejszą prezentowaną nowością było usprawnienie flagowego produktu marki, czyli masy uszczelniającej REINZOSIL. W związku ze wzrostem temperatur, generowanych przez nowoczesne silniki downsizingowe, podniesiono odporność temperaturową masy do 320 st. C.

Vierol

Niemiecki producent części zamiennych to firma rodzinna, która za cel postawiła sobie dostarczanie produktów w specjalnych zestawach. Oznacza to, że otrzymując od nich element wymienny dostarczane są także wszystkie inne niezbędne elementy do wykonania naprawy. Produkt ten nosi nazwę „Expert Kit”. Ciekawostką stoiska był „sushi table” – ruchoma ekspozycja nowych części wprowadzonych do portfolio producenta.

Waeco

Waeco to firma specjalizująca się w klimatyzacji samochodowej. Jej maszyny do obsługi tego układu są nastawione na wydajność i oszczędność czynnika chłodniczego. Waeco promuje swoje maszyny jako przyjazne dla środowiska. Na targach we Frankfurcie zaprezentowano efektowną prezentację z papierową makietą warsztatu.

Waś

WAŚ na swoim stoisku prezentował szeroką ofertę swoich lamp do pojazdów ciężarowych. Były wśród nich także te prezentowane po raz pierwszy na tegorocznych targach w Poznaniu.

Wesem

Polski producent oświetlenia skupił się na swoim stanowisku na prezentacji nowości w swojej ofercie – reflektorów ledowych dedykowanych pojazdom offroadowym. Na uwagę zasługiwały także lampy robocze w różnych kolorach obudowy.

Wolf

Producent szerokiej gamy lubrykantów motoryzacyjnych. Wolf prezentował zarówno oleje silnikowe, jak również specyfiki do skrzyń biegów i układu hamulcowego. Dziennikarze zostali zaproszeni na konferencję prasową, podczas której prezentowane były dotychczasowe osiągnięcia firmy oraz plany na najbliższą przyszłość.

WP

Polska firma prezentowała przewody hamulcowe oraz akcesoria niezbędne do ich prawidłowego montażu. Były wśród nich giętarki, przecinarki i inne urządzenia.

WSOP

Polski producent urządzeń warsztatowych oraz wyposażenia stacji kontroli pojazdów, właściciel marki Certus, zaprezentował swoje flagowe produkty.

Yato

Firma Yato znana jest z produktów wyposażenia warsztatowego. Na frankfurckich targach zaprezentowała ona wybrane narzędzia oraz szafki warsztatowe.

ZDK (m.in. FUCHS)

Swoje stoisko na targach miało także Centralne Stowarzyszenie Niemieckiego Handlu Pojazdami Mechanicznymi. Ma ono swoje siedziby w Bonn i Berlinie i reprezentuje interesy zawodowe 36 570 salonów samochodowych i warsztatów zatrudniających około 435 000 pracowników. Swoje miniekspozycje na stoisku ZDK miały firmy współpracujące ze stowarzyszeniem. M.in. producent olejów silnikowych, smarów i chemii – FUCHS.

ZF/WABCO

Obecność ZF Aftermarket na targach Automechanika skupiła się na prezentacji kolejnych rozwiązań w ramach realizowanej strategii Together in Motion, czyli „Wspólnie w akcji”. Uczestnicy targów mieli możliwość zapoznania się z nowymi produktami firmy – są to między innymi miechy zawieszenia SACHS, sprężarki zawieszenia pneumatycznego WABCO czy zestaw TRW do naprawy zacisków hamulcowych. ZF Aftermarket wprowadza również nowe koncepcje usług, takie jak moduł ZF [pro]Tech e-Power Expert, koncept warsztatowy ZF [pro]Service oraz ZF [pro]Academy, które zapewnią wsparcie warsztatom, dystrybutorom i flotom w przygotowaniu do dynamicznych zmian na rynku motoryzacyjnym nowej generacji.

Zimmermann

W ostatnich latach firma Otto Zimmermann znacząco rozwinęła swoje zdolności produkcyjne. Aktualny program produkcyjny obejmuje ponad 4000 różnego rodzaju części hamulcowych, które są sprzedawane w ponad 60 krajach na całym świecie. Otto Zimmermann, w swoim zakładzie znajdującym się w Sinsheim produkuje zarówno standardowe części jak i sportowe tarcze hamulcowe typu cross-drilled oraz tarcze hamulcowe typu compound.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 17 września 2022, 11:51 0 0

Jaki był klucz wyboru firm, które zostały zaprezentowane?

Odpowiedz

Redakcja, 19 września 2022, 8:38 10 0

Opisaliśmy stoiska, które udało się odwiedzić redakcji w trakcie pobytu na targach. Firmy, które również chciałyby zaprezentować swoje stoiska w powyższym artykule, mogą przesłać swoje materiały na redakcyjny email.

Odpowiedz

Marianna, 18 września 2022, 21:59 1 0

ciekawy materiał zdjęciowy

Odpowiedz