Dwumasowe koła zamachowe SACHS – budowa i sposób działania

, 25 lutego 2011, 0:00

Chociaż dwumasowe koła zamachowe są coraz powszechniejszym elementem silników montowanych we współczesnych samochodach, dla wielu mechaników, a w jeszcze większym stopniu dla samych kierowców, pozostają prawdziwą terra incognita. Poniższy tekst, opracowany przez inżynierów związanych z marką SACHS oraz firmą ZF Services, stanowi przypomnienie podstawowych zasad budowy i działania „dwumasówek”.

W nowoczesnych silnikach wyższe momenty obrotowe, wyższe ciśnienie zapłonu oraz rozwiązania wynikające z rygorystycznych norm emisji spalin, powodują nierównomierne obroty silnika. Prowadzi to do większych wibracji w układzie przeniesienia napędu. Konieczność zapewnienia komfortu, płynności pracy silnika i właściwej ochrony skrzyni biegów, wymagają zastosowania skutecznych tłumików drgań skrętnych. Te stosowane w zwykłych tarczach sprzęgła nie są już w stanie sprostać tym wymogom, głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń konstrukcyjną. Odpowiedzią na powyższe wymagania, było wprowadzenie na rynek planetarnego dwumasowego koła zamachowego SACHS Planeten ZMS.

Na masę dwumasowego koła zamachowego składa się masa pierwotna i wtórna. Strona pierwotna przymocowana jest do wału korbowego i ma zamocowany wieniec zębaty rozrusznika. Strona wtórna ułożyskowana jest obrotowo w stronie pierwotnej poprzez oddzielne łożyska osiowe i promieniowe. Pomiędzy oboma masami pracuje wysokowydajny, wypełniony smarem układ sprężynująco-tłumiący z różnymi rodzajami sprężyn prowadzonych przez siodełka i talerzyki sprężynowe, które zapobiegają odbijaniu sprężyn.

Działanie koła dwumasowego ma charakterystykę wielostopniową. Pierwszy stopień o miękkich sprężynach zapewnia doskonałe właściwości przy uruchamianiu i wyłączaniu silnika. Drugi stopień o twardszych sprężynach pozwala na skuteczną izolację drgań skrętnych.

Stosowanie dwumasowych kół zamachowych w nowoczesnych silnikach przekłada się na mniejsze zużycie paliwa dzięki niższym obrotom biegu jałowego oraz na bezproblemową jazdę na niskich obrotach. Przyczynia się też do sprawniejszej zmiany biegów, ponieważ siła potrzebna do zmiany biegu jest niższa, ze względu na mniejszy moment bezwładności masy.

Dzięki DKZ wzrasta komfort jazdy dzięki tłumieniu drgań przy nagłych zmianach obciążenia. Poprzez optymalną izolację drgań w całym zakresie obrotów, redukowany jest również hałas.

Dodatkowe atuty to niewielkie wymiary oraz możliwość zastosowaniu zarówno w ciągnionym, jak i pchanym sterowaniu sprzęgła.

Dowiedz się więcej

Diagnostyka uszkodzeń układu podwójnego sprzęgła
Diagnostyka uszkodzeń układu podwójnego sprzęgła

W przypadku wykonywania napraw związanych z podwójnym sprzęgłem, aby zawęzić diagnostykę potencjalnego problemu należy odpowiednio wcześniej wyjaśnić z klientem kilka zasadniczych kwestii. Jeśli pojazd jest jeszcze zdolny do jazdy, to razem z klientem należy odbyć jazdę próbną. Klient powinien siedzieć za kierownicą i w czasie jazdy próbnej zaprezentować, w jakich sytuacjach można zaobserwować zgłaszane usterki. […]

Diagnoza uszkodzeń dwumasowego koła zamachowego
Diagnoza uszkodzeń dwumasowego koła zamachowego

Podczas wymiany sprzęgła, konieczna jest właściwa ocena stanu dwumasowego koła zamachowego. Zużyte, niesprawne DKZ, może być przyczyną uszkodzenia nowego sprzęgła. Firma LuK przygotowała kilka wskazówek dotyczących oceny sprawności tych elementów. Zapytaj swojego klienta Ustalenie właściwej przyczyny usterki mogą ułatwić szczegółowe pytania dotyczące objawów nieprawidłowej pracy sprzęgła. Co działa nieprawidłowo, jakie są objawy? Kiedy pojawiła się usterka? […]

Dwumasowe koło zamachowe (DKZ) – Diagnostyka uszkodzeń
Dwumasowe koło zamachowe (DKZ) – Diagnostyka uszkodzeń

Zakwalifikowanie DKZ do dalszej eksploatacji, powinno być poprzedzone uważną kontrolą wzrokową produktu: wyciek smaru, głębokie rysy oraz przebarwienia są często oznaką uszkodzeń wewnętrznych elementów składowych DKZ. Stan zębów wieńca, podającego impulsy do czujnika obrotów silnika, powinien być skontrolowany równie uważnie jak stan wieńca rozrusznika. Wcześniej należy jednak uwzględnić następujące punkty: ZAPYTAJ KLIENTA który element nie […]

Uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego
Uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego

Od 1999 roku, gdy dwumasowe koło zamachowe stało się częścią standardowego wyposażenia pojazdów, firma ZF Sachs wyprodukowała ponad 12 milionów takich komponentów. Popyt na nie rośnie także na rynku części zamiennych. W artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny, oraz skutki awarii tego elementu. Dwumasowe koła zamachowe są już dostępne dla wielu różnych pojazdów, począwszy od małego Peugeota […]

Komentarze

Brak komentarzy!