Odświeżacz do klimatyzacji (Aircon & Interior Refresher) i Aerozol wielofunkcyjny (Multifunction Spray) – testujemy nowe produkty Shell

10 września 2020, 7:34

Z czym kojarzy Ci się marka Shell? Większość z nas w odpowiedzi na to pytanie wskaże oleje silnikowe lub sieć stacji paliw z charakterystyczną muszlą w logotypie. Asortyment Shell jest jednak o wiele szerszy – zawiera także m.in. preparaty techniczne i kosmetyki samochodowe. Kilka z tych produktów trafiło do naszej redakcji. Poddaliśmy je testom.

1. Shell Aerozol wielofunkcyjny – test
2. Odświeżacz do klimatyzacji Shell – test

Test preparatów marki Shell

Odświeżacz do klimatyzacji Shell (Aircon & Interior Refresher) oraz Aerozol wielofunkcyjny Shell (Multifunction Spray) to produkty, które na polskim rynku pojawiły się niedawno. Dostępne są w sprzedaży na stacjach Shell oraz u autoryzowanych Dystrybutorów Shell. Czy warto mieć w swojej ofercie te preparaty? Postanowiliśmy sprawdzić ich skuteczność – jak zwykle działając w asyście zaprzyjaźnionych warsztatów. O efektach możecie przeczytać poniżej.

Shell Aerozol wielofunkcyjny / Multifunction Spray

Wielofunkcyjnych preparatów w aerozolu mamy na rynku prawdziwe zatrzęsienie. W środowisku warsztatowym stosuje się je na tyle często, że powstają nawet żarty na ich temat sugerujące, że w asyście szarej taśmy klejącej stanowią remedium na wszelakie usterki motoryzacyjne. Preparat, który chce się przebić na tym zapchanym rynku musi się czymś wyróżniać – ceną, łatwością aplikacji, a może jakością działania?

Aerozol wielofunkcyjny Shell na pierwszy rzut oka wyróżnia się wyglądem opakowania. Nie jest to prosta tuba z przyklejoną na boku rurką, której użycie w trudnych warunkach pracy wymaga niezwykłych manualnych zdolności. Tu rurka jest przytwierdzona do solidnego aplikatora. Możemy ustawić ją pod dowolnym kątem. Mechanik, któremu powierzyliśmy sprawdzenie tego produktu w codziennej pracy od razu zwrócił uwagę na solidne wykonanie aplikatora. Nikt jednak nie miał zamiaru oceniać go po wyglądzie. Został on poddany szeregowi testów. Interesowała nas przede wszystkim jego skuteczność oraz wydajność i łatwość użytkowania.

Shell Aerozol wielofunkcyjny podejmujący próbę poluzowania śruby w układzie wydechowym

Według zapewnień producenta, aerozol można stosować do luzowania zastałych części mechanicznych i elektrycznych. Ma on rozpuszczać rdzę, tłuszcz, smar i inne rodzaje brudu oraz usuwać wilgoć. Ma też właściwości konserwujące, zabezpiecza przed rdzą i innymi nalotami. Preparat jednocześnie jest bezpieczny dla metalu oraz gumy – co jest ważne, gdy stosujemy go w sąsiedztwie uszczelek samochodowych czy też widocznych elementów karoserii. Możliwych zastosowań preparatu – jak sama nazwa wskazuje – jest wiele. Nas interesowały jednak przede wszystkim te bliskie motoryzacji. Na kilka dni nasz zaprzyjaźniony mechanik zamienił specjalistyczny preparat do odrdzewiania i luzowania śrub na Shell Aerozol wielofunkcyjny (Multifunction Spray). Jego opinię streszczamy poniżej.

Jak już wspominaliśmy, mechanik zwrócił uwagę przede wszystkim na wygodę korzystania z preparatu. Choć używany przez niego na co dzień środek również posiada aplikator, ten zastosowany w preparacie Shell wydał mu się bardziej precyzyjny. Podaje dokładnie tyle środka, ile trzeba, nie rozpryskuje go po bokach przez zbyt duże ciśnienie. W codziennej pracy, mechanik zauważył zaskakująco niewielkie różnice pomiędzy stosowaniem specjalistycznych środków dedykowanych konkretnym zadaniom, a wielofunkcyjnym aerozolem Shell. Zaskoczyła go dobra wydajność testowanego produktu przy odrdzewianiu. Czasem konieczne było nałożenie większej ilości preparatu, jednak rdza faktycznie rozpuszczała się. Luzowanie zapieczonych śrub przebiegało bez problemu tam, gdzie ich stan dawał szanse na odkręcenie. W skrajnych sytuacjach Shell Aerozol wielofunkcyjny nie zastąpi dedykowanego środka do luzowania połączeń śrubowych czy też… szlifierki kątowej, ale w teście spisywał się dzielnie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że mechanik porównywał go do środka specjalistycznego, a więc i stosunkowo drogiego. Shell Multifunction Spray kosztuje obecnie 16,99 zł na stacjach paliw..

Lista zastosowań preparatu Shell jest bardzo szeroka. Można wykorzystywać go do zadań nietypowych czy też na pierwszy rzut oka nie kojarzonych z tego typu środkami. Ściany porysowane przez dzieci kredkami świecowymi, osady z twardej wody i kamienia, plamy na dywanie to repertuar, w którym Aerozol wielofunkcyjny Shell świetnie się odnajduje. Deklarowane przez producenta rozpuszczanie tłuszczu przetestowaliśmy na solidnie zabrudzonym grillu. Efekty, jak widać na zdjęciach są zadowalające. Na wszelki wypadek nie czyściliśmy środkiem rusztów – po takiej operacji wymagałyby solidnego umycia, gdyż preparat może być niebezpieczny dla zdrowia w przypadku spożycia. Jednak zachlapana tłuszczem obudowa zyskała zdecydowanie lepszy wygląd.

Shell Aerozol wielofukncyjny z łatwością luzuje ciężko zamykające się zamki czy zasuwy. Co ciekawe, mimo kontaktu z warunkami atmosferycznymi efekt zastosowania preparatu utrzymuje się przez dłuższy czas.

Na czym polega tajemnica Aerozolu wielofunkcyjnego Shell? Każdy producent strzeże dokładnego składu swojego preparatu, podając tylko te informacje, które musi. Bazą tego typu środków jest zawsze olej o wysokiej lepkości, który to zapewnia smarowanie i ochronę przed wilgocią. Od jego jakości zależy wydajność preparatu. Skuteczność jest wspierana zastosowaniem różnego rodzaju dodatków do składu środka. W przypadku naszego preparatu, szczególnie wyróżnić możemy fakt, że jest on bezpieczny dla gumy (np. uszczelek samochodowych, gumowych osłon itd.). Większość konkurencyjnych produktów tego typu ma niekorzystny wpływ na gumę, przyczyniając się do jej degradacji.

Podsumowując, Aerozol wielofukncyjny Shell (Multifunction Spray) sprawdzi się zarówno w warsztacie jak i w pracach garażowo-ogrodowych. To wyższa półka preparatów wielofunkcyjnych, a jednocześnie produkt przystępny cenowo. Nasze testy wykazały, że mechanicy mogą z powodzeniem używać go przy wielu codziennych zadaniach, choć nie ukrywamy, że nie zastąpi on preparatów, dedykowanych konkretnym czynnościom (np. zawierających teflon środków do smarowania łańcucha rowerowego). Osoby poszukujące środka o realnie bardzo szerokim zastosowaniu na pewno nie zawiodą się na preparacie Shella.

Odświeżacz do klimatyzacji Shell (Aircon & Interior Refresher)

Opinie na temat tego typu preparatów są podzielone. Część osób uważa, że stosowanie rozpylaczy, nazywanych także „granatami” do odświeżania klimatyzacji mija się z celem lub jest po prostu nieskuteczne. Oczywiście przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że tego typu produkty służą wyłącznie do odświeżenia nawiewów oraz wnętrza w samochodzie i w żadnym wypadku nie zastąpią regularnego serwisu układu klimatyzacji – jego odgrzybiania czy ozonowania. Odświeżacz nie usunie zalegających w układzie wentylacyjnym auta zanieczyszczeń oraz nie zniszczy drobnoustrojów. Może za to poprawić komfort korzystania z pojazdu, eliminując wszelkie nieprzyjemne zapachy – zarówno te dobiegające z nawiewów jak i zalegające we wnętrzu kabiny.  W stosowaniu tego typu środków zgodnie z przeznaczeniem nie ma niczego kontrowersyjnego. Warto jednak oferując taki produkt np. klientom warsztatu, uświadomić ich uprzednio co do sposobu jego działania.

Aplikacja Odświeżacza do klimatyzacji Shell wydaje się dziecinnie prosta. Zamykamy szczelnie okna i drzwi. Odsuwamy przedni fotel maksymalnie ku przodowi, pochylamy jego oparcie do przodu i stawiamy aplikator sprayu na podłodze za tym fotelem.

Następnie uruchamiany samochód, włączamy klimatyzację na “maxa”, pamiętając o ustawieniu obiegu zamkniętego (tak by powietrze krążyło w samochodzie, a nie dostawało się do niego z zewnątrz).

Naciskając przycisk, uruchamiamy aplikator, zatrzaskujemy drzwi i czekamy. Po 2-3 minutach, odświeżacz powinien być już opróżniony. Wówczas czekamy jeszcze przez chwilę, a potem wyłączamy silnik, otwieramy drzwi i wietrzymy wnętrze.

Przed testem odświeżacza do klimatyzacji Shell mieliśmy różne obawy. Zdarzało nam się słyszeć lub czytać o tego typu produktach, które – prawdopodobnie przez niskiej jakości aplikator – doprowadziły do zanieczyszczenia foteli w pojeździe lub pozostawiły po sobie tłuste plamy na samochodowym dywaniku. Inne opinie mówiły o niezwykle krótkotrwałych efektach całego procesu odświeżania. Mieliśmy zatem nadzieję, że produkt Shell nie został stworzony tylko w celu przygotowywania auta do sprzedaży na dzień przed przyjazdem klienta.

Nie zawiedliśmy się, preparat nie zostawił żadnych śladów swojej obecności na tapicerce czy wycieraczkach. Jedynym dowodem jego zastosowania był unoszący się w kabinie zapach.

Zapach z jednej strony wyczuwalny, z drugiej łagodny, nie podrażniający dróg oddechowych. Wydaje się, że Shell Odświeżacz do klimatyzacji przede wszystkim neutralizuje nieprzyjemne zapachy w pojeździe, likwidując ich cząsteczki. Nie dzieje się to na zasadzie zastąpienia słabszego zapachu silniejszym. Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia testu, lekka woń preparatu nadal jest wyczuwalna we wnętrzu pojazdu głównie po włączeniu klimatyzacji po przerwie w korzystaniu z niej. Niepożądanych zapachów brak, jednak jak wspominaliśmy wyżej, w przypadku ich regularnego występowania, nie powinniśmy próbować zastąpić tym preparatem profesjonalnego serwisu klimatyzacji. Nie mamy wątpliwości, że w przypadku bardzo zabrudzonego układu, efekt działania tego odświeżacza nie będzie utrzymywał się przez długi czas. Preparat Shell bez wątpienia spełnia jednak swoją funkcję i jest bezpieczny w stosowaniu. Odświeża kanały wentylacyjne pojazdu i jego wnętrze, a przy tym nie brudzi i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Z pełnym przekonaniem możemy zarekomendować jego stosowanie.

Wkrótce opublikujemy test kolejnych produktów Shell. Chcesz zdobyć więcej informacji na temat preparatów marki Shell lub jesteś zainteresowany ofertą handlową marki?  Wejdź na: www.shell.pl lub skontaktuj się z Kemetyl Polska Sp. z o.o.: kemetylpolska@kemetyl.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Egon, 10 września 2020, 8:07 0 0

Mogę potwierdzić, że Shell ma jeden z lepszych wielofunkcyjnych preparatów na rynku. Mam wrażenie, że ogólnie jakość tego typu preparatów słabnie z roku na rok. Czy to konkurencja czy jakieś eksperymenty ze składem nie wiem ale WD dzisiaj, a kilka lat temu to jest zupełnie co innego.

Odpowiedz

anonim, 10 września 2020, 8:50 0 0

Aerozol wielofunkcyjny - czy shell to robi na swojej bazie olejowej czy gdzieś zamawia produkcję pod brand, wie ktoś może?

Odpowiedz

Hehe, 10 września 2020, 15:37 1 0

Dobrze autor wspomniał, takie granaty to tylko handlarze stosują dzień przed sprzedażą żeby klient myślał że klima czysta i pachnąca... a w srodku syf

Odpowiedz

maro, 15 września 2020, 12:35 0 -1

Nie zgodzę się z tym co mówisz.
Jeżdżę co rok do profesjonalnych serwisów na czyszczenie klimy i co? cała operacja polega na tym, że sprawdzana jest szczelność dobijany ewentualnie gaz , ozonowanie i za dopłatą granat.
Cena 170zL a po tygodniu smród z klimy. Więc używają tego preparatu nie tylko handlarze

Odpowiedz

Anonim, 15 września 2020, 12:56 0 0

Jak jeździsz co roku na serwis klimy i po tygodniu śmierdzi to zmień serwis bo na pewno nie jest to profesjonalny serwis.

Odpowiedz

Kamil, 20 października 2020, 13:46 0 0

Czy może ktoś wie czy da się gdzieś kupić sam ten aplikator z rurką do Shell Aerozol wielofunkcyjny / Multifunction Spray? I czy da się go wymieniać?

Odpowiedz