Najważniejsze wydarzenia w branży w 2015 r.

22 grudnia 2015, 13:17

Koniec roku skłonił nas do poczynienia pewnych podsumowań dotyczących niezależnego rynku motoryzacyjnego. Zebraliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia oraz sprawdziliśmy, które z nich cieszyły się szczególnym zainteresowaniem naszych czytelników. Czym żyła branża w 2015 r.?

Nie było źle, oby było lepiej

Branża motoryzacyjna w Polsce działa dynamicznie i póki co nic nie wskazuje na to, by miała nastąpić jakaś stagnacja. Rośnie liczba pojazdów, warsztaty wykonują więcej napraw, a dystrybutorzy części systematycznie zwiększają obroty. Ogólnie jest więc spokojnie, jednak nie brakuje spraw, które w znacznym stopniu absorbują szerokie grono uczestników rynku.

 

Jedną z takich spraw był wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych przez wszystkie warsztaty od 2015 r. Wcześniej niektóre warsztaty, pod pewnymi warunkami, były zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas. Zmiana przepisów żywo zainteresowała naszych czytelników, który chętnie śledzili wszelkie publikacje dotyczące nowych obowiazków warsztatów.

Obowiązki mechanika, który korzysta z kasy fiskalnej

 

Nigdy nie jest tak dobrze, by nie było na co ponarzekać. Rynek warsztatowy ma swoje poważne problemy, na które dotychczas nie znaleziono lekarstwa. Wiele burzliwych dyskusji w minionym roku wywołał problem szarej strefy w branży warsztatowej. Warsztaty działające "na czarno" odbierają chleb tym, którzy legalnie płacą podatki. Nie mniej ważnym problemem dla branży jest sprzedaż części w Internecie. Chodzi nie tylko o handel częściami używanymi, które znajdują się na liście zakazanych do ponownego użytku. Sprzedawcy internetowi oferują niskie ceny, czym bardzo mocno uderzają w dystrybutorów, prowadzących tzw. sprzedaż naziemną.

Szara strefa podgryza warsztaty niezależne od dołu

Wojna cenowa Internetu z dystrybutorami

 

W 2015 roku nie zabrakło ciekawych operacji rynkowych, acz odbyło się bez tak spektakularnych przejęć jak np. zakup TRW przez ZF w 2014 r. Najwięcej emocji wśród naszych czytelników wzbudził fakt przejęcia przez spółkę ELIT PL firmy Italparts.

ELIT PL przejmuje Italparts

 

Z dużym zainteresowaniem spotykały się także wszelkie badania i podsumowania, koncentrujące się wokół zarobków w branży. Nasi czytelnicy nie tylko zapoznają się z wynikami branżowych analiz, ale także chętnie biorą w nich udział. W minionym roku każda ankieta zgromadziła wystarczającą liczbę odpowiedzi, by można było uznać jej rezultat za w pełni wiarygodny i reprezentatywny. Dziękujemy.

Ankiety MotoFocus

Mechanicy jakich pojazdów zarabiają najwięcej?

 

Po raz drugi opublikowaliśmy badanie firmy BETIS, specjalizującej się w prowadzeniu ekspertyz technicznych i szkoleń, dotyczące motoryzacyjnych preferencji osób z branży warsztatowej. Ranking może być interesujący nie tylko dla mechaników. Także kierowcy mogą bacznie zwracać uwagę na to, jakimi modelami samochodów jeżdżą warsztatowcy. Dla wielu istotne jest posiadanie auta, które będzie można naprawić w wielu warsztatach.

Czym jeżdżą mechanicy i właściciele warsztatów?

 

Jak grom z jasnego nieba gruchnęła wiadomość o fałszowaniu przez Volkswagena testów emisji zanieczyszczeń silników diesla. Sprawa może mieć długotrwałe konsekwencje dla Volkswagena, ale także wpływ na cały rynek motoryzacyjny. Motoryzacyjny światek już nigdy nie będzie taki sam jak przed aferą "Dieselgate".

Gigantyczna afera z udziałem Volkswagena

 

Uważnie śledziliśmy najważniejsze wydarzenia branżowe i targi. Rok 2015 przejdzie do historii jako rok hucznych obchodów jubileuszu powstania Inter Cars SA. Dystrybutor zorganizował targi oraz koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie. We wszystkich jubileuszowych uroczystościach mogło wziąć udział nawet 100 tys. osób. Po raz pierwszy branżowa impreza zyskała aż tak szeroki zasięg i rozpoznawalność.

Jubileuszowe 15. Targi Inter Cars – relacja

 

A jakie wydarzenie z roku 2015 było najważniejsze Waszym zdaniem? Zachęcamy do komentowania.

Dowiedz się więcej

MotoFocus.pl – jesteśmy z Wami już ponad dekadę
MotoFocus.pl – jesteśmy z Wami już ponad dekadę

Czas gna do przodu, wszystko się zmienia, a my zwykle nie mamy czasu, by zatrzymać się i spojrzeć wstecz. Zanim zakończy się okres świąteczny i świat ponownie przyspieszy, proponujemy małą wycieczkę w przeszłość. Pierwszy news na portalu MotoFocus.pl ukazał się w 2003 r. Od tamtej pory wiele zmieniło się nie tylko w Internecie, ale także […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 23 grudnia 2015, 10:46 0 0

A gdzie wejście HM Gordon w sieć GAU

Odpowiedz

Fr, 25 grudnia 2015, 15:01 0 0

Na tej stronie najczesciej promowany jest ic

Odpowiedz

kliknick, 5 stycznia 2016, 13:04 0 0

z tym EP to zaszaleli :)
jak Ciotka w Czechach

Odpowiedz