Czym jeżdżą mechanicy i właściciele warsztatów?

, 14 stycznia 2015, 12:26

Ubiegłoroczne badanie motoryzacyjnych preferencji profesjonalistów z branży motoryzacyjnej cieszyło się sporym zainteresowaniem. Firma BETIS, specjalizująca się w prowadzeniu ekspertyz technicznych i szkoleń, przygotowała więc kolejną edycję. Jakimi autami jeżdżą i chcą jeździć warsztatowcy?

Ranking przeprowadzony przez Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń (BETiS) polega na zbadaniu, jakimi samochodami jeżdżą zawodowcy, tzn. właściciele serwisów samochodowych i kadra kierownicza oraz sami mechanicy. Rynek serwisowy w Polsce podzielono na dwie grupy ze względu na różny poziom dochodów potencjalnych użytkowników. W ten sposób można było zweryfikować jakie samochody wybierają ci, którzy dysponują większymi zasobami finansowymi, a potrzebują samochodu bardzo dobrego o odpowiednim prestiżu, oraz ci, którzy mają nieco mniej pieniędzy lecz zwracają uwagę przede wszystkim na wskaźnik jakości do ceny.

Na rynku funkcjonują różne testy i rankingi producentów pojazdów, np. ranking usterek wychwyconych przez stacje kontroli pojazdów podczas okresowych badań technicznych (DEKRA) czy ranking dotyczący awarii pojazdów na drodze, które skutkowały brakiem możliwości kontynuowania jazdy (rankingi ADAC). Niestety ze względu na liczne uchybienia i wady tego typu badań, wyniki często bywają niewiarygodne. Mechanicy i kadra zarządzająca warsztatami są grupą szczególnie interesującą, jeśli badamy preferencje motoryzacyjne. Są to osoby posiadające wiedzę techniczną na temat samochodów i zajmujące się na co dzień ich obsługą.

Firma BETiS, mając dostęp do autoryzowanych i niezależnych serwisów samochodowych, zrobiła ranking marek pojazdów ze względu na:

  • preferencje właścicieli i kadry kierowniczej niezależnych serwisów samochodowych (marki pojazdów, z których obecnie korzystają),
  • marki pojazdów planowane do zakupu przez właścicieli i kadrę kierowniczą niezależnych serwisów samochodowych (gdyby obecnie mieli dokonać  nowego zakupu),
  • marki pojazdów, z których obecnie korzystają mechanicy samochodowi niezależnych serwisów samochodowych,
  • planowane marki pojazdów do zakupu przez mechaników niezależnych serwisów samochodowych.

 

Tak jak w badaniach wykonanych w ubiegłym roku nie uwzględniano pracowników autoryzowanych serwisów samochodowych, ze względu na fakt, iż wielu pracowników w tej grupie nie wypada jeździć samochodem innej marki niż ta, dla której pracują. Uznano, że badaniu będą poddani właściciele i pracownicy wyłącznie serwisów niezależnych, a więc nie powiązanych z żadnym producentem.

Właściciele i pracownicy niezależnych serwisów samochodowych wg własnej woli mogą dobierać i kupować pojazdy wg własnych kryteriów. Oczywistym jest, że każda z takich osób będzie chciała dla siebie jak najlepiej i kupi taki samochód, który wg niej ma najlepszy stosunek jakości do ceny, czy też prestiżu do ceny. Istotne mogą być też koszty eksploatacji. Ankietowani zwracali również uwagę na fakt, iż samochody które preferują muszą być naprawialne i odtwarzalne. Badania wykonano podczas specjalistycznych szkoleń technicznych na terenie całego kraju. Liczba osób biorących udział w ankiecie to 2 114.

Poniżej tabela z pełnymi wynikami:

Poniżej tabela z pełnymi wynikami:

Pytanie o markę auta planowanego do zakupu nie przyniosło zaskakujących rezultatów. Zarówno wśród mechaników, jak i kadry zarządzającej warsztatów, popularnością cieszą się samochody marek premium (Audi, BMW, Mercedes-Benz) oraz Volkswagen. Szczegóły w powyższych tabelach.

Na podstawie materiałów Biura Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETIS

Dowiedz się więcej

Czym jeżdżą profesjonaliści z branży motoryzacyjnej?
Czym jeżdżą profesjonaliści z branży motoryzacyjnej?

W nieskończonych zasobach Internetu znaleźć można setki zestawień i rankingów, których celem jest wskazanie najlepszych, najchętniej kupowanych czy najmniej awaryjnych samochodów. Niestety większość z tych opracowań nie pomaga ludziom w wyborze odpowiedniego auta. Przedstawiamy badanie, w którym o preferencje dotyczące wyboru pojazdów zapytano osoby zawodowo związane z branżą motoryzacyjną. Badania zostały przeprowadzone przez firmę BETIS, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

MS turbo, 14 stycznia 2015, 23:25 0 0

Super sprawa.!!!!!! Wg mnie najważniejszy ranking na rynku.

Odpowiedz

Oryginał, 15 stycznia 2015, 8:24 0 0

I co z tego rankingu wynika??? Bo powiem szczerze nie potrafię zrozumieć celu publikacji takiego zestawienia!? Czy Moto Focus zmierza w stronę tabloidu???

Odpowiedz

Adrian, 15 stycznia 2015, 8:25 0 0

Podoba mi się. Jeżeli chodzi o właścicieli u nas byłby lepszy wynik. 3 x VW.

Odpowiedz

Oczekiwania społeczne, 15 stycznia 2015, 8:39 0 0

Wynika z niego, że mechanicy wybierają VW ponad 4,19 raza częściej od Toyoty. W dodatku pierwsze pięć marek VW, BMW, Audi, Opel i Renault razem uzyskali ok. 56,7% udziału w rynku. To jest duża sprawa

Odpowiedz

Anonim, 15 stycznia 2015, 9:52 0 0

Swoją drogą dziwię się, że Peugeot jest tak nisko w planowanych w zakupie markach przez właścicieli serwisów.

Odpowiedz

Bolek, 15 stycznia 2015, 9:53 1 0

Eksperci w dziedzinie motoryzacji wiedzą co mówią- samochody powinny być naprawialne!!!!!!!! ORYGINAŁ widocznie nie rozumie co czyta

Odpowiedz

Volvo XC60, 15 stycznia 2015, 10:43 0 0

XC60 , Pamietajcie jak Cie widzą tak Cie piszą

Odpowiedz

GTC, 15 stycznia 2015, 10:48 0 0

Najlepiej wygląda ranking w rodzaju co by kupili gdyby mieli kupić "planowanych do zakupu" samochodach przez właścicieli i kadrę kierowniczą. VW, BMW, AUDI i MERCEDES to ponad 50% udziału. Szkoda, że nie porównali wyników do ubiegłego roku. Powinni podać zmiany jakie wystąpiły. Ale podoba mi się takie zestawienie.

Odpowiedz

Anonim, 15 stycznia 2015, 11:16 0 0

Żeby ranking dawał pełen obraz powinny być również podane powody dlaczego jeździ się danym pojazdem oraz co wpływa na wybór w przyszłości. Prezentowanie samych danych może sugerować, że mechanicy (fachowcy w branży) wybierają samochód kierując się takimi elementami jak jakość, bezusterkowość, łatwość naprawy, ceny części. Często prawda jest inna - o wyborze decyduje tylko cena nabycia pojazdu.

Odpowiedz

Anonim, 15 stycznia 2015, 16:17 0 0

TYLKO JAGUAR.

Odpowiedz

Anonim, 5 sierpnia 2015, 15:42 0 0

Niektóre komentarze wydają się być podstawione, czyżby?

Odpowiedz

michał, 7 stycznia 2016, 21:20 0 0

Kto robił z nowymi peugeotami ten się nie dziwi niskiemu miejscu tej marki.

Odpowiedz