Żarówki dające więcej światła od Philipsa

24 października 2013, 15:04

Aby pogodzić dwa sprzeczne ze sobą cele, czyli jak najlepsze oświetlenie drogi przy równoczesnym braku oślepiania innych uczestników ruchu, producenci oświetlenia wciąż prowadzą intensywne prace rozwojowe. Propozycją Philipsa jest bogata oferta rynkowa żarówek dających więcej światła.

Maksymalna ilość światła

Badania rozwojowe dotyczą takich parametrów jak odpowiednie ukształtowanie strumienia świetlnego, jego moc czy temperatura barwowa. Widocznym efektem tych badań było wprowadzenie oświetlenia przy pomocy lamp wyładowczych, popularnie nazywanych ksenonowymi. Jednak w dalszym ciągu znaczna część samochodów posiada klasyczne reflektory halogenowe.

Ich użytkownicy mają szansę na poprawę widoczności w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych. Receptą Philipsa jest oferta rynkowa żarówek dających więcej światła. Na ich opakowaniach można znaleźć napisy o treści +60%, a nawet +100% więcej światła. Zwiększanie strumienia świetlnego poprzez zastosowanie żarówek o większej mocy jest niedozwolone. W przypadku żarówek halogenowych górną, dopuszczoną przez przepisy granicą jest 60W. Osiągnięto jednak zwiększenie strumienia świetlnego.

Zastosowano pewne, dopuszczone przez przepisy zmiany konstrukcyjne. Pierwszą, najbardziej istotną, jest ciaśniejsze zwinięcie skrętki wolframowej żarnika. Kolejne to zmiana składu gazu wewnątrz bańki i zastosowanie selektywnych filtrów w materiale samej bańki. W efekcie daje to lepsze własności świetlne przy jednoczesnej zgodności z przepisami. Przykładem takich produktów są znajdujące się w ofercie Philips żarówki z linii Vision, VisionPlus i XtremeVision.

Linia produktowa Vision to żarówki dające 30% więcej światła. Druga linia to żarówki VisionPlus. Te produkty dają już 60% więcej światła. Trzecia linia to produkty XtremeVision dające aż 100% więcej światła. Są to obecnie najjaśniejsze homologowane żarówki dostępne na rynku, świetne dla osób poszukujących ekstremalnie dobrego oświetlenia drogi.

Wszystkie produkty Philips posiadają wymagane na rynku homologacje i ich stosowanie jest zgodne z przepisami. To istotne, gdyż wielu producentów żarówek dających więcej światła osiąga ten efekt poprzez zwiększenie mocy – nawet jeśli na opakowaniu deklarują 55/60W. Poza niezgodnością z przepisami rozwiązanie to niesie ze sobą dodatkowe niebezpieczeństwa, takie jak nadmierne nagrzewanie reflektorów i przegrzewanie się instalacji elektrycznej, nieprzystosowanej do przenoszenia zbyt dużych prądów. Przegrzane złącza elektryczne stawiają duży opór i w rezultacie, zamiast polepszenia oświetlenia, otrzymamy jego pogorszenie.

Poza całkowitą wartością strumienia świetlnego ważny jest również jego rozkład. Tylko markowe produkty dają szeroki rozsył światła zapewniający doskonałą widoczność drogi i obiektów znajdujących się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Osiągnięto to między innymi poprzez precyzyjne wykonanie żarnika i właściwe osadzenie go w bańce.

Stosując żarówki o zwiększonej sile światła nie należy zapominać o innych czynnikach mających wpływ na oświetlenie drogi. W szczególności są to: odpowiednie ustawienie reflektorów, stan ich odbłyśników i szkieł oraz czystość połączeń elektrycznych. Należy też mieć na uwadze, że każda żarówka zużywa się w czasie eksploatacji. Zużycie to oznacza emitowanie przez nią coraz mniejszego strumienia świetlnego.

Dowiedz się więcej

Lampy warsztatowe LED Philips CBL 30
Lampy warsztatowe LED Philips CBL 30

Każda praca jest łatwiejsza, gdy obszar roboczy jest właściwie oświetlony. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED Philips Luxeon udało się uzyskać temperaturę barwową światła wynoszącą 6500 st. K, czyli zbliżoną do naturalnego światła dziennego. Lepsza widoczność, wydajniejsza praca – profesjonalna lampa z oświetleniem punktowym Lampy warsztatowe CBL30 dają użytkownikowi możliwość wyboru między szerokim strumieniem światła, o kącie […]

Różnice między żarówką a żarówką – jakość ma znaczenie
Różnice między żarówką a żarówką – jakość ma znaczenie

Żarówki, podobnie jak inne elementy wyposażenia samochodu, dzielą się na te z wyższej i niższej półki. Mechanicy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, czym różni się w tym przypadku produkt markowy od tańszej podróbki oraz jaki wpływ ma jakość żarówki na oświetlenie drogi i bezpieczeństwo jej użytkowników. Trwałość i skuteczność- najważniejsze cechy żarówki Wartością […]

Żarówki samochodowe ColorVision Philipsa
Żarówki samochodowe ColorVision Philipsa

ColorVision to nowe żarówki samochodowe wprowadzone przez Philipsa. Są one dostępne w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i fioletowym. Zapewniają o 60 procent więcej światła białej barwy i zwiększają widoczność na drodze aż o 25 metrów. Efekt kolorowego światła ColorVision ColorVision to pierwsza seria kolorowych żarówek, spełniających wszystkie wymagania dotyczące oświetlenia samochodowego i posiadających homologację […]

Żarówki ColorVision Philipsa – kolorowe i legalne
Żarówki ColorVision Philipsa – kolorowe i legalne

ColorVision Philipsa to pierwsza seria kolorowych żarówek, spełniających wszystkie wymagania dotyczące oświetlenia samochodowego i posiadających homologację ECE R37, dopuszczającą do użytku drogowego w Europie. Pozwala na wprowadzenie zmian w wyglądzie auta, które były dotychczas niemożliwe. Moda na ColorVision Nowe żarówki samochodowe ColorVision są dostępne w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i fioletowym. Zapewniają o 60 […]

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żarówkach halogenowych
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żarówkach halogenowych

Pierwsze oświetlenie samochodowe powstało ponad 100 lat temu. Od tamtej pory było systematycznie usprawniane. Prawdziwą rewolucję przyniosło wynalezienie technologii halogenowej. Dzięki niej możliwe było uzyskanie dobrej jakości światła i wydłużenie żywotności żarówki, co w znaczący sposób poprawiło komfort prowadzenia auta. Halogen – rewolucyjny gaz Pierwsze samochody oświetlały drogę za pomocą prostych lamp naftowych. Nie zdawały […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 1 listopada 2013, 23:46 0 0

Więcej światła od Philipsa daje np. OSRAM a nie żarówki, jakieś tam.
A może jakieś konkretne szczegóły, np.:
- w jakim paśmie częstotliwości fali więcej
- czy w strefie "ciemnej" również więcej, co oznacza większe oślepianie

Odpowiedz