Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żarówkach halogenowych

14 stycznia 2014, 8:53

Pierwsze oświetlenie samochodowe powstało ponad 100 lat temu. Od tamtej pory było systematycznie usprawniane. Prawdziwą rewolucję przyniosło wynalezienie technologii halogenowej. Dzięki niej możliwe było uzyskanie dobrej jakości światła i wydłużenie żywotności żarówki, co w znaczący sposób poprawiło komfort prowadzenia auta.

Halogen – rewolucyjny gaz

Pierwsze samochody oświetlały drogę za pomocą prostych lamp naftowych. Nie zdawały one jednak egzaminu, ponieważ łatwo gasły pod wpływem pędu powietrza i deszczu. Kolejnym etapem rozwoju oświetlenia samochodowego było zastosowanie elektryczności. Pod koniec XIX wieku pierwszy raz zaczęto używać dynama, które zasilało żarówki.  Dopiero w drugiej dekadzie ubiegłego wieku w samochodach zaczęto powszechnie stosować światła postojowe i mijania. A przez następne lata stale udoskonalano technologię oświetlenia samochodowego.

Prawdziwą rewolucją okazało się wynalezienie żarówki halogenowej. Jej produkcję rozpoczęła firma Philips na początku lat 60. Po raz pierwszy oświetlenie tego typu zostało zaprezentowane w samochodzie w 1962 roku, a technologia ta jest popularna do dziś. W większości aut na świecie nadal wykorzystywane jest właśnie to rozwiązanie.

Skąd oznaczenie "H" na żarówkach?

Poszczególne typy żarówek halogenowych przeznaczonych do samochodów, ciężarówek czy motocykli noszą oznaczenie alfanumeryczne H1, H3, H4, H7. W tym wypadku H oznacza „halogen”, a cyfra kolejną generację produktów. Popularna H4 jest żarówką dwużarnikową, z czego jeden żarnik odpowiedzialny jest za światła mijania, a drugi za światła drogowe. Ponadto bańka szklana żarówki H4 jest większa niż w przypadku H7. Żarówki tego typu stosowane są zazwyczaj w starszych modelach samochodów. Z kolei H7 jest żarówką jednożarnikową, która stanowi źródło światła zarówno dla świateł mijania, jak i drogowych.

Przewagą halogenów jest stosunkowo niski koszt zakupu i prosta konstrukcja oparta na wolframowym żarniku umieszczonym w szklanej bańce. Charakteryzuje je jednak dość wysokie zużycie energii (ok 55/60 W na 1 żarówkę, a zatem minimalnie około 110-120 W na zestaw głównego oświetlenia) oraz niższa żywotność w porównaniu z lampami ksenonowymi czy ledowymi.

Co wpływa na żywotność żarówki?

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na długość życia żarówki halogenowej jest rodzaj gazu wypełniającego oraz jego ciśnienie wewnątrz szklanej bańki, czyli ciśnienie napełnienia. Im jest ono wyższe, tym wyższa jest trwałość żarówki, ponieważ wówczas wolfram wolniej uwalnia się ze skrętki (żarnika). Nie bez znaczenia jest również rodzaj szkła z którego żarówka jest wykonana.

Żarówki halogenowe wypełnione są mieszaniną gazów szlachetnych z dodatkiem halogenków. Ciśnienie w żarówce standardowej wynosi ok. 5-7 barów. Wyjątkiem jest technologia szkła kwarcowego wykorzystywana przez firmę Philips, umożliwiająca dwukrotne zwiększenie ciśnienia w żarówkach, które wynosi ok. 10-15 barów. Ponadto szkło kwarcowe jest o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na gwałtowne zmiany temperatury powierzchniowej niż szkło utwardzane, stosowane w tradycyjnych żarówkach. Takie zmiany występują na przykład, gdy zimna woda z kałuży przedostanie się przez reflektor i zetknie się z rozgrzaną żarówką. W takiej sytuacji żarówki kwarcowe nie pękają, w przeciwieństwie do standardowych.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość żarówki jest napięcie w układzie elektrycznym pojazdu. Standardowo na trzonku żarówki znajdziemy informację, że jest ona przygotowana pod układ o napięciu 12 V, jednak w większości samochodów napięcie jest nieco wyższe. Średnio waha się ono na poziomie 13,2 V, przy czym w niektórych modelach samochodów przekracza nawet 14 V. Jeśli napięcie w układzie wzrośnie o 5 procent, to żywotność żarówki może spaść nawet o 50 procent. Dodatkowo w znaczący sposób mogą obniżyć ją wstrząsy oraz wibracje występujące podczas jazdy. Długość życia żarówki w dużym stopniu zależy także od materiałów użytych w procesie produkcji oraz od jakości wykonania.

Na czas świecenia żarówki ma również wpływ to, ile energii potrzebuje, aby prawidłowo działać. Standardowy pobór mocy żarówki halogenowej, zgodny z regulacjami europejskimi, wynosi ok. 55-60 W. Mimo to na rynku dostępne są żarówki halogenowe z oznaczeniami „Xenon” lub „White”, które charakteryzują się poborem mocy na poziomie od 60 do nawet 120 W, co skutkuje bardzo wysoką emisją ciepła. Tymczasem im większy pobór mocy, tym mniejsza trwałość żarówki, a także niebezpieczeństwo samozapłonu oraz ryzyko zapalenia całego modułu oświetleniowego, czyli reflektora.

Technologia halogenowa wytrzymuje opór czasu

Pomimo pojawienia się na rynku innych źródeł światła, takich jak lampy ksenonowe czy diody LED, technologia halogenowa jest dalej rozwijana i udoskonalana. Na rynku dostępne są na przykład żarówki dające dwa razy więcej jasnego światła w porównaniu do tradycyjnych (Philips XtremeVision+100%), jak również takie, które posiadają 4-krotnie dłuższą żywotność (np. Philips LongLife EcoVision). Przykładem najnowszego osiągnięcia technologicznego są kolorowe żarówki Philips ColorVision, które właśnie weszły na rynek.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Philips

Dowiedz się więcej

Żarówki ColorVision Philipsa – kolorowe i legalne
Żarówki ColorVision Philipsa – kolorowe i legalne

ColorVision Philipsa to pierwsza seria kolorowych żarówek, spełniających wszystkie wymagania dotyczące oświetlenia samochodowego i posiadających homologację ECE R37, dopuszczającą do użytku drogowego w Europie. Pozwala na wprowadzenie zmian w wyglądzie auta, które były dotychczas niemożliwe. Moda na ColorVision Nowe żarówki samochodowe ColorVision są dostępne w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i fioletowym. Zapewniają o 60 […]

Żarówki dające więcej światła od Philipsa
Żarówki dające więcej światła od Philipsa

Aby pogodzić dwa sprzeczne ze sobą cele, czyli jak najlepsze oświetlenie drogi przy równoczesnym braku oślepiania innych uczestników ruchu, producenci oświetlenia wciąż prowadzą intensywne prace rozwojowe. Propozycją Philipsa jest bogata oferta rynkowa żarówek dających więcej światła. Maksymalna ilość światła Badania rozwojowe dotyczą takich parametrów jak odpowiednie ukształtowanie strumienia świetlnego, jego moc czy temperatura barwowa. Widocznym […]

HELLA udostępnia konfigurator żarówek
HELLA udostępnia konfigurator żarówek

Lumion to internetowe narzędzie, pomagające znaleźć właściwą żarówkę do konkretnych modeli aut. Udostępniony przez firmę HELLA konfigurator jest dostępny również w języku polskim. Na stronie znajduję się tez krótki opisy gamy produktów. Narzędzie w polskiej wersji językowej jest dostępne pod adresem www.hella.com/MicroSite/bulbs/pl

Nowy asortyment lamp ksenonowych HELLA +30
Nowy asortyment lamp ksenonowych HELLA +30

HELLA rozszerzyła swoją ofertę o lampy z serii XENON +30 z temperaturą barwy światła dochodzącą do 5000 K. Lampy są zbliżone do bardzo jasnych świateł dziennych LED w nowoczesnych pojazdach i oferują maksymalne oświetlenie zapewniające widoczność prawie jak w świetle dziennym. Białe światło nowej generacji lamp ksenonowych o temperaturze barwy światła do 4300 Kelwinów, podwójnej […]

O czym pamiętać montując ksenony – porady
O czym pamiętać montując ksenony – porady

Lampy ksenonowe mają wiele zalet. Mogą jednak także zaszkodzić, zwłaszcza te nieposiadające homologacji lub instalowane w nieprzystosowanych do tego autach lub, mogą stanowić zagrożenie. Zalety lamp ksenonowych Pierwszym seryjnym samochodem, w którym pojawiła się możliwość wyboru świateł ksenonowych było BMW serii 7 z 1991 roku. W następnych latach rozwiązanie to zaczęły stosować inne marki. Obecnie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!