Różnice między żarówką a żarówką – jakość ma znaczenie

, 19 grudnia 2012, 9:50

Żarówki, podobnie jak inne elementy wyposażenia samochodu, dzielą się na te z wyższej i niższej półki. Mechanicy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, czym różni się w tym przypadku produkt markowy od tańszej podróbki oraz jaki wpływ ma jakość żarówki na oświetlenie drogi i bezpieczeństwo jej użytkowników.

Trwałość i skuteczność- najważniejsze cechy żarówki

Philips żarówkiWartością istotną dla użytkowników jest trwałość posiadanych żarówek samochodowych. Ich częste awarie są nie tylko kłopotliwe, mogą także znacząco utrudnić jazdę i spowodować niebezpieczeństwo. Istotne jest również to, żeby długo użytkowane żarówki nie traciły swoich parametrów i zapewniały optymalne wartości oświetlenia.

Na trwałość i skuteczność żarówki składa się kilka ważnych elementów:

1. Jakość materiałów użytych w procesie produkcji

Tak jak w przypadku każdego produktu gotowego, na jakość istotny wpływ mają  komponenty użyte w procesie produkcji. W przypadku żarówek halogenowych są to: trzonek, doprowadniki, skrętka i szklana bańka oraz mieszanina gazów.

Niezwykle istotnym elementem w budowie żarówki jest jednak przede wszystkim szkło. Większość lamp halogenowych dostępnych na rynku wykonanych jest ze szkła twardego, które stosowane jest szeroko, również w innych produktach. Niestety charakteryzuje się ono niską wytrzymałością na ciśnienie w bańce, temperatury i ich wahania, powodując eksplozje bańki żarówki. Firma Philips poleca żarówki wykonane są ze szkła kwarcowego (quartz glass). Charakteryzują się one wyższą trwałością. Nawet dwukrotnie wyższe ciśnienie w bańce szklanej powoduje wolniejsze uwalnianie się wolframu, a co za tym idzie umożliwia dłuższe użytkowanie produktu. Produkty Philips charakteryzują się także mniejszą emisją ciepła. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ stosunek emisji światła do ciepła to odpowiednio 5% i 95%.

Żarówka wykonana ze szkła twardego przy temperaturze roboczej, przy kontakcie z wodą ulega natychmiastowej eksplozji. Szkło kwarcowe jest całkowicie odporne na kontakt z wodą i gwałtowne zmiany temperatur. Blokuje też promienie UV, co sprawia, że reflektory nie matowieją, a elementy optyczne reflektora nie ulegają uszkodzeniu.

Uwaga: każda rysa na szkle może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie żarówki. W fabrykach Philips każda bańka szklana jest fotografowana przez precyzyjny aparat – zestaw kamer wizyjnych. Każda rysa dyskwalifikuje bańkę z dalszego procesu.

2. Jakość montażu komponentów

Odpowiednie spasowanie elementów żarówki, ma znaczący wpływ na jakość emitowanego światła. Źle zamocowana w bańce i nieprawidłowo ustawiona skrętka (żarnik) powoduje, ze światło pada na drogę losowo, powodując dodatkowo oślepianie kierowców jadących przed pojazdem i z naprzeciwka.

W przypadku produktów wysokiej jakości, na każdym etapie zautomatyzowanej produkcji odbywają się kontrole.

3. Napięcie w układzie elektrycznym

Na trwałość żarówki ma wpływ również napięcie w układzie elektrycznym pojazdu. Nominale napięcie to 12V, natomiast w wielu samochodach napięcie wynosi 13,2V. Zdarzają się również przypadki gdy sięga ono ponad 14V. Im wyższe napięcie tym niższa trwałość żarówki halogenowej. Jeśli zwiększy się napięcie o 5%, żywotność lampy zmniejszy się nawet o 50%!

Uwaga: Żywotność żarówki może być również skrócona poprzez jej niewłaściwy montaż. Należy pamiętać, aby przy montażu nie dotykać palcami szkła. Pozostawiony na szkle tłuszcz może powodować tworzenie się pęcherzy i czernienie żarówki w miejscu, w którym bańka była narażona na kontakt.

Różne rodzaje żarówek

PhilipsRynkowa oferta żarówek jest bardzo bogata. Najwięcej wciąż sprzedaje się i montuje żarówek halogenowych. Można podzielić je na kilka typów:

1. Standardowe żarówki halogenowe

Standardowe żarówki halogenowe to podstawowy produkt o strumieniu świetlnym ok. 750 lm (lumenów).

Podstawowa żarówka Philips Vision wykonana jest ze szkła kwarcowego i emituje do 30% światła więcej.

2. Żarówki typu „więcej światła”

Żarówki tego typu charakteryzują się większą emisją światła na drogę i dużo lepszym doświetleniem pobocza jezdni. Należy uważać na produkty oferujące więcej światła, które charakteryzują się poborem mocy wyższym niż 60W. Oznacza to, że większa ilość światła została uzyskana jest dzięki większemu poborowi mocy, a co za tym idzie dużo większej emisji ciepła, większemu zapotrzebowaniu energetycznemu i większemu spalaniu.

Żarówki Philips X-treme Vision oferujące do 100% światła więcej, swoją charakterystykę zawdzięczają konstrukcji żarnika. Jego geometria, znacząco wyższe ciśnienie w bańce szklanej w stosunku do standardowego wykonania oraz precyzyjnie umieszczone zwoje żarnika i skrętka o mniejszej średnicy sprawiają, że X-treme Vision emituje więcej jasnego światła na drogę, dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Dodatkowo pobór mocy kształtuje się w przepisowych 55/60W. Należy pamiętać, że żarówki dające więcej światła charakteryzują się większą wydajnością świetlną kosztem trwałości.

3. Żarówki stylowe (Blue, Xenon effect)

Żarówki stylowe przeznaczone są dla kierowców ceniących sobie styl i wygląd samochodu. Halogeny typu Blue/Xenon Effect, emitują  jasne, białe światło na drogę zapewniając jednocześnie stylową niebieską poświatę w reflektorach. Warto tu jednak zwrócić szczególną uwagę na to jak produkt jest wykonany i czy posiada homologację.

Philips BlueVision ultra emitują jasne światło o temperaturze barwowej 4000K, posiadają żarnik o wysokiej luminacji i specjalną mieszaninę gazów sprawiając, że samochód wyróżnia się z tłumu (efekt lamp ksenonowych). Emisja światła w tym przypadku porównywalna jest z żarówką Philips Vision gwarantującą +30% światła. Ponadto BlueVision ultra posiadają, podobnie jak wszystkie żarówki halogenowe Philips, homologację ECE R37

4. Żarówki Longlife

Żarówki Longlife charakteryzują się wysoką trwałością przy standardowym poziomie emisji światła. Ich zadaniem nie jest generowanie większego strumienia świetlnego a umożliwienie długiej eksploatacji.

Żarówki Philips LongLife EcoVision pozwalają na 4 krotnie dłuższe użytkowanie niż w przypadku standardowej żarówki. Nawet do 100 000 km.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Philips

Dowiedz się więcej

Philips wprowadza nową linię lamp ksenonowych
Philips wprowadza nową linię lamp ksenonowych

W ofercie Philipsa znalazły się trzy nowe modele lamp ksenonowych: Xenon Vision, Xenon BlueVision Ultra oraz Xenon X-tremeVision. Każdy z produktów posiada unikalne cechy i jest adresowany do konkretnej grupy odbiorców. Oszczędność, styl lub wydajność – nowe ksenony Philipsa Nowości z nowej linii lamp Philipsa posiadają unikalne cechy. Xenon Vision pozwala zaoszczędzić pieniądze, Xenon BlueVision […]

Linie świetlne zamiast diod – nowe rozwiązanie Philipsa
Linie świetlne zamiast diod – nowe rozwiązanie Philipsa

Światła do jazdy dziennej zyskują coraz większe grono użytkowników. Kolejne firmy rozwijają technologię diod LED, aby zapewnić większy wybór oraz lepszą jakość rozwiązań. Nowością jest koncepcja linii świetlnych od Philipsa. Philips LED DayLightGuide – nowość na rynku Korzystanie ze świateł mijania nie jest obowiązkiem w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Rynek oferuje energooszczędne i, co ważne, […]

HID-y w reflektorach halogenowych – 5 głosów na nie
HID-y w reflektorach halogenowych – 5 głosów na nie

Wśród kierowców panuje niebezpieczna moda na montowanie żarówek ksenonowych do zwykłych reflektorów halogenowych. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że takie rozwiązania są niebezpieczne i niezgodne z przepisami. Przedstawiamy pięć powodów dlaczego nie należy dokonywać takich przeróbek. Modyfikacje HID w oświetleniu samochodowym – „Te przeróbki to poważny problem na polskich drogach, ponieważ narażają na niebezpieczeństwo […]

LED Penlight Premium – nowa lampa warsztatowa Philips
LED Penlight Premium – nowa lampa warsztatowa Philips

Lampa warsztatowa Philips LED Penlight Premium jest nową propozycją dla warsztatów samochodowych. Głównymi atutami produktu są niewielkie rozmiary, moc, odporność na wstrząsy i wodoszczelność. Philips LED Penlight Premium LED Penlight Premium pomimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się mocą i funkcjonalnością, cechującą znacznie większe urządzenia. Jest to ulepszona wersja kieszonkowej lampki warsztatowej Penlight, wprowadzonej na rynek w […]

Dlaczego warto kupić markową żarówkę…
Dlaczego warto kupić markową żarówkę…

Przepalenie się żarówki samochodowej stawia użytkownika przed koniecznością zakupu nowej. Można tego dokonać w hipermarkecie, sklepie motoryzacyjnym, na stacji benzynowej lub bezpośrednio w warsztacie, któremu zlecimy jej wymianę. W każdym z tych miejsc są oferowane produkty różnych wytwórców, od renomowanych firm, poprzez te słabiej kojarzone, aż do nieznanych kompletnie „no name”. Często można spotkać się […]

O czym pamiętać montując ksenony – porady
O czym pamiętać montując ksenony – porady

Lampy ksenonowe mają wiele zalet. Mogą jednak także zaszkodzić, zwłaszcza te nieposiadające homologacji lub instalowane w nieprzystosowanych do tego autach lub, mogą stanowić zagrożenie. Zalety lamp ksenonowych Pierwszym seryjnym samochodem, w którym pojawiła się możliwość wyboru świateł ksenonowych było BMW serii 7 z 1991 roku. W następnych latach rozwiązanie to zaczęły stosować inne marki. Obecnie […]

Źródła światła w przemyśle motoryzacyjnym
Źródła światła w przemyśle motoryzacyjnym

Globalny, wciąż ewoluujący rynek motoryzacyjny, wymaga od producentów i importerów części samochodowych nowego podejścia do biznesu, w tym dostosowania swojej gamy produktowej do wymagań konsumentów i popytu na części i akcesoria. Źródła światła od lat są łakomym kąskiem dla wielu światowych marek, ale warto podkreślić, że firm projektujących, produkujących i dystrybuujących źródła światła najwyższej jakości […]

Żarówki dające więcej światła od Philipsa
Żarówki dające więcej światła od Philipsa

Aby pogodzić dwa sprzeczne ze sobą cele, czyli jak najlepsze oświetlenie drogi przy równoczesnym braku oślepiania innych uczestników ruchu, producenci oświetlenia wciąż prowadzą intensywne prace rozwojowe. Propozycją Philipsa jest bogata oferta rynkowa żarówek dających więcej światła. Maksymalna ilość światła Badania rozwojowe dotyczą takich parametrów jak odpowiednie ukształtowanie strumienia świetlnego, jego moc czy temperatura barwowa. Widocznym […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 20 grudnia 2012, 10:21 0 0

"czym różni się w tym przypadku produkt markowy od tańszej podróbki " co za gamoń pisał ten artykuł? Co rozumie przez pojęcie "tańsza podróbka" ? Falsyfikat, czy zamiennik?

Odpowiedz

Anonim, 23 grudnia 2012, 15:12 0 0

Różni sie tym że produkt markowy to "Philips" a tańsza podróbka to wszystkie inne. Nie zauważyłeś że artykuł jest jakby napisany pod zamówienie. Gdyby tak nie było to byłby tu ranking różnych producentów a nie oferta jednego w róznych wykonaniach.
Choć muszę przyznać że miałem te Philipsy co świecą jak ksenony i z nimi po 4 latach auto sprzedalem, podejrzewam że jeszcze żyją. Swoją drogą kazdemu tez sie wpadki zdarzają ja stosuje rózne zarówki w warsztacie, co klient sobie chce i czasem te niby lepsze potrafią paść praktycznie od razu bez przyczyny podczas gdy do tych tańszych nie mam zastrzeżeń, wychodzi podobnie.

Odpowiedz