Akcja protestacyjna PISKP – wyraź swoją opinię

27 sierpnia 2014, 14:14

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów zwraca się do wszystkich przedsiębiorców prowadzących SKP w Polsce z prośbą o poparcie działań na rzecz wprowadzenia niezbędnych zmian w systemie badań technicznych pojazdów oraz nowelizacji tabeli opłat. Izba planuje rozpocząć ogólnopolską akcję protestacyjną, aby zwrócić uwagę na problemy środowiska stacji kontroli pojazdów, które nie zostały rozwiązane od ponad 10 lat.

Protest PISKP – jesteś na tak czy na nie?

Poniżej przedstawiamy pełną treść komunikatu PISKP dotyczącego akcji:

„W grudniu 2012 z inicjatywy resortu infrastruktury powstała Grupa robocza, która opracowała „Strategie działań w kierunku usprawnienia systemu badań technicznych oraz poprawienia ich jakości”, a następnie opracowała sposób realizacji celów zawartych w tej strategii. Uczestniczyliśmy w pracach tej grupy. Protokół końcowy z pracy grupy został przekazany do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w lutym 2014 roku. Przygotowano sposób realizacji tez, które miały być podstawą dla legislatorów rządowych do opracowania zmian w obowiązujących ustawach i rozporządzeniach regulujących system badań technicznych w Polsce. Do dnia dzisiejszego nic się w tej sprawie nie dzieje.

Jedną z tez jednogłośnie aprobowanych przez wszystkie organizacje była nowelizacja rozporządzenia dotyczącego opłat za badania techniczne pojazdów. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów przygotowała projekt nowej tabeli opat za badania techniczne pojazdów wraz z niezbędną nowelizacją procedury badań (996). Projekt autorstwa Izby oparty jest na kategoriach homologacyjnych pojazdów, znacznie upraszcza sposób pobierania opłat za badania techniczne pojazdów. Wysokość opłat za badania określona została w kwotach netto, tak aby była niezależna od zmian stawek podatku VAT. Przewidziany został także mechanizm automatycznej waloryzacji. Przedstawione zostały także niezbędne zmiany w rozporządzeniu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów, dostosowujące je do nowej tabeli opłat, jak również porządkujące wątpliwości interpretacyjne pojawiające się w obecnym stanie prawnym.

Oczekiwaliśmy szybkiego wprowadzenia w życie tez wypracowanych przez grupę roboczą, co niewątpliwie przyczyniłoby się do poprawy funkcjonowania i uszczelnienia systemu badań technicznych w Polsce.

Ponieważ podejmowane dotychczas przez Izbę działania nie przynoszą rezultatu, ponownie zwracamy się do wszystkich przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów w Polsce z prośbą o poparcie dla działań Izby na rzecz wprowadzenia niezbędnych zmian w systemie badań technicznych pojazdów oraz nowelizacji tabeli opłat. Planujemy rozpocząć ogólnopolską akcję protestacyjną, aby zwrócić uwagę na problemy środowiska stacji kontroli pojazdów, które nie zostały rozwiązane od ponad 10 lat. Chcemy się zorientować jakie jest poparcie całego naszego środowiska dla takich działań.

W tym celu prosimy o wejście na stronę internetową Izby: www.piskp.pl i wzięcie udziału w specjalnie przygotowanej ankiecie. Całe środowisko związane z przeprowadzaniem badań technicznych z niecierpliwością czeka na przełom, na wprowadzenie zmian legislacyjnych, które wpłyną na poprawę kondycji ekonomicznej stacji kontroli pojazdów, zlikwidują patologie, podniosą jakość badań technicznych, prawo uczynią bardziej przejrzystym, co w konsekwencji doprowadzi do poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach. Dlatego też niezwykle ważny jest każdy oddany głos!”

Dowiedz się więcej

Relacja z konferencji PISKP, czyli jaki problem mają diagności?
Relacja z konferencji PISKP, czyli jaki problem mają diagności?

W Ossie k. Rawy Mazowieckiej odbyła się jubileuszowa, dziesiąta konferencja Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Spotkanie było okazją do przedstawienia wszystkich najistotniejszych problemów branży. W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, pojawiła się szansa na ich rozwiązanie. Dziesięciolecie istnienia Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów było okazją do spojrzenia wstecz i podsumowania. Podsumowania tego, […]

Szkolenia Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów
Szkolenia Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniach szkoleniowych dla diagnostów i przedsiębiorców prowadzących SKP. Ogólnopolski cykl szkoleń rozpocznie się 23 września i będzie prowadzony do 17 października w poszczególnych województwach. Tematami przewodnimi tegorocznych spotkań będą m.in. propozycje zmian rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz tabeli opłat […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 28 sierpnia 2014, 21:23 0 0

uwolnić ceny przeglądów i zobaczymy jak sam ułoży się rynek.Jak dla mnie ceny spadną

Odpowiedz