Volkswagen pozwany na miliardy dolarów przez USA

5 stycznia 2016, 10:59

Stało się to, co się stać musiało. Amerykanie nie odpuszczą, gdy ktoś nieuczciwie próbuje zdobyć przewagę konkurencyjną na ich wewnętrznym rynku. Swego czasu przekonał się o tym chociażby Samsung, który w wyniku pozwów patentowych musiał na rzecz Apple wypłacić ponad pół miliarda dolarów. Teraz bardzo prawdopodobne, że podobny los może spotkać Volkswagena, bowiem Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło w poniedziałek cywilny pozew przeciwko koncernowi.

Oczywiście pozew jest bezpośrednie związana z aferą z oszukiwaniem pomiarów emisji spalin, która wybuchła w połowie zeszłego roku. Oprogramowanie neutralizujące tlenek azotu wyłączane było podczas normalnej eksploatacji i włączało się natychmiast, gdy komputer rozpoznał, że samochód poddawany jest testom. Volkswagen jeszcze długo będzie musiał pracować na odbudowanie wizerunku.

Według doniesień płynących z ministerstwa, zawarte w pozwie zarzuty mogą kosztować Volkswagena miliardy dolarów. "Stany Zjednoczone będą forsować wszystkie stosowne środki zaradcze przeciwko Volkswagenowi dla zadośćuczynienia naruszeniom naszych przepisów o ochronie powietrza" – powiedział funkcjonujący w tym resorcie, w departamencie środowiska i zasobów naturalnych, zastępca prokuratora generalnego John Cruden.

Pozew wobec Volkswagena wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze.

Zastanawia tylko fakt, na ile Stany Zjednoczone na poważnie wzięły walkę z globalnym ociepleniem  i emisją spalin, czy chodzi raczej o możliwość wielomiliardowego odszkodowania. Jedno w całej tej sprawie jest pewne: Volkswagen ma bardzo poważne kłopoty, a to dopiero początek ich drogi przez mękę.

Dowiedz się więcej

Volkswagen ujawnił, co zmieni w „nielegalnych dieslach”
Volkswagen ujawnił, co zmieni w „nielegalnych dieslach”

Volkswagen podał do publicznej wiadomości środki techniczne, za pomocą których zamierza dostosować silniki o pojemności skokowej 1.6 i 2.0 l w dotychczas sprzedanych samochodach do obowiązujących norm emisji zanieczyszczeń. Mowa o jednostkach, które stały się przyczyną międzynarodowej afery. Nieco ponad dwa miesiące temu amerykańska Agencja Ochrony Środowiska udowodniła Volkswagenowi fałszerstwo. Niemiecki koncern sprzedał kilkanaście milionów […]

Gigantyczna afera z udziałem Volkswagena – koncern fałszował testy emisji spalin
Gigantyczna afera z udziałem Volkswagena – koncern fałszował testy emisji spalin

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) dokonała odkrycia, które może zachwiać międzynarodowym rynkiem motoryzacyjnym. Jeden z największych światowych producentów samochodów fałszował wyniki badań emisji spalin, po to by jego silniki zostały dopuszczone do sprzedaży. Mowa o co najmniej 11 milionach pojazdów sprzedanych na całym świecie. Diesel musi kopcić… To znane powiedzenie, od dłuższego czasu było sukcesywnie […]

Afera spalinowa: Opel potajemnie aktualizuje oprogramowanie?
Afera spalinowa: Opel potajemnie aktualizuje oprogramowanie?

Belgijska stacja VRT ujawniła, że po wybuchu afery związanej z emisją spalin w Volkswagenach, właściciele Opli Zafira Tourer z silnikami 1.6 CDTI byli zapraszani do ASO w celu aktualizacji oprogramowania silnika, by obniżyć emisję tlenków azotu. W serwisach jednak zaprzeczano, że to szkodliwe spaliny są powodem zaproszenia. Przed oddaniem pojazdu do ASO dziennikarze VRT zmierzyli […]

Nowe oprogramowanie jeszcze zwiększa szkodliwość diesli Volkswagena?
Nowe oprogramowanie jeszcze zwiększa szkodliwość diesli Volkswagena?

Czy aktualizacja oprogramowania w Volkswagenach z silnikami EA189, która miała zmniejszyć emisję tlenków azotu, jeszcze zwiększa ich szkodliwość dla środowiska? Berliner Zeitung przekonuje że tak właśnie jest. Pod koniec stycznia Volkswagen rozpoczął aktualizację oprogramowania silników EA189 w VW Amarokach. Niemiecki magazyn Auto, Motor und Sport poprosił inżynierów o zbadanie spalin dwóch Amaroków – przed i […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

węglarz, 5 stycznia 2016, 17:33 0 0

a gdzie KRAKÓW DLACZEGO ŚPIĄ a nie węgla sie czepiają

Odpowiedz

marcin, 8 stycznia 2016, 9:46 0 0

Powinni mieć hasło reklamowe "przewaga dzięki elektronice" a nie dzięki technice :)

Odpowiedz