Każda świeca żarowa Boscha jest sprawdzana pod kątem jakości

, 15 stycznia 2020, 23:01

W Rodez we Francji znajduje się fabryka świec żarowych Boscha. Zakład produkuje miliony świec żarowych metalowych i ceramicznych, które trafiają na pierwszy montaż do topowych producentów z całego świata i na rynek wtórny. Fabryka posiada ponad 40-letnie doświadczenie i produkuje najnowocześniejsze typy świec.

Świeca żarowa odpowiada za podgrzanie komory spalania silnika Diesla przy rozruchu. Musi błyskawicznie nagrzać komorę spalania osiągając temperaturę nawet do 1200°C. Świece ceramiczne Bosch DuraSpeed osiągają maksymalną temperaturę już w 1,4 s, a świece tradycyjne w 4 s.ŚŚ

W fabryce w Rodez funkcjonują oddzielne linie produkcyjne dla świec żarowych metalowych i ceramicznych. Maszyny funkcjonują automatycznie, przy zachowaniu wysokich standardów jakości.

W pierwszym etapie produkcji świecy żarowej metalowej Duraterm wykonywany jest metalowy korpus. W oddzielnym procesie spiralę grzejną i regulacyjną umieszcza się w metalowej tulejce, którą się rozciąga i kształtuje do docelowego rozmiaru. Następnie wypełnia się ją proszkiem – tlenkiem magnezu, który jest izolatorem elektrycznym i przewodnikiem ciepła. W kolejnym etapie elementy montuje się w obudowie oraz zamyka całość uszczelką i nakrętką.

Na końcu linii produkcyjnej przeprowadzane są 2 testy. Po pierwsze sprawdza się skuteczność grzania każdej świecy żarowej przez rozgrzanie końcówki świecy do czerwoności, mierząc parametry czasu i temperatury. Po drugie, prześwietlając świecę promieniami rentgenowskimi badane jest ułożenie spirali w rurce grzejnej. Dzięki temu, że badana jest każda świeca żarowa, a nie wyrywkowe egzemplarze, testy dają pewność prawidłowego funkcjonowania części przez cały okres eksploatacji.

Kontroli podlegają również wymiary geometryczne świecy. To bardzo ważne, gdyż tylko precyzyjnie wykonaną świecę będzie można wykręcić z silnika bez ukręcenia. Precyzja produkcji nabiera na znaczeniu, ponieważ osiągane temperatury są coraz wyższe, a średnice świec coraz mniejsze.

Wśród metalowych świec żarowych Duraterm wyróżniamy m.in. świece Duraterm High Speed. Są to świece niskonapięciowe 4,4-5,0 V (w porównaniu do 11 V dla konwencjonalnych świec). Zmieniona konstrukcja umożliwia im 2-krotnie szybsze nagrzewanie.

Produkcja świec żarowych ceramicznych Duraterm Ceramix i DuraSpeed odbywa się w zbliżony sposób. Są one wykonywane na nowych, oddzielnych liniach produkcyjnych. Element grzejny jest zatopiony w specjalnej ceramice. Świece żarowe ceramiczne nagrzewają się szybciej i osiągają wyższe temperatury niż świece metalowe.

Standardem jakościowym w fabryce jest zasada mniej niż jednego defektu na milion wyrobów. Oznacza to, że na każdy milion wyprodukowanych części mniej niż jedna posiada wadę produkcyjną. Standard ten jest utrzymywany od 2013 r.

Fabryka w Rodez poza świecami żarowymi produkuje rozpylacze do wtryskiwaczy Diesla oraz bezkulkowe, wysokociśnieniowe wtryskiwacze elektromagnetyczne CRI. Produkcja tych nowoczesnych komponentów stanowi know-how Boscha w dziedzinie Diesla. Warto też wspomnieć, że wszystkie fabryki świec żarowych Boscha posiadają certyfikaty ISO/TS 16949.

Dowiedz się więcej 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!