Baza wiedzy technicznej na wyciągnięcie ręki – wywiad z założycielem platformy Xpertis

6 marca 2024, 13:32

Xpertis to nowe narzędzie online, które ma przyczynić się do rozwijania kompetencji pracowników branży motoryzacyjnej oraz uczniów szkół technicznych. Platforma przeszła swój chrzest bojowy podczas konkursu dla nauczycieli, w październiku ubiegłego roku, a już niebawem za jej pośrednictwem będą rywalizować uczestnicy konkursu AUTOFACHMAN. Rozmawiamy z Janem Rychlewskim, współtwórcą Xpertis.

Witold Hańczka: Jak w skrócie scharakteryzowałbyś naszym Czytelnikom platformę Xpertis? Czym ona jest i do czego służy?

Jan Rychlewski: Xpertis to branżowe narzędzie edukacyjne, które ułatwia naukę. Platforma została zaprojektowana z myślą o udostępnianiu użytkownikom interaktywnych treningów wiedzy. Treningi są niczym innym jak quizem, złożonym ze specjalistycznych pytań.

Skąd pozyskana została wiedza wykorzystana do zbudowania zawartości merytorycznej platformy?

Wiedza pochodzi ze współpracy z kilkudziesięcioma ekspertami z różnych dziedzin branży motoryzacyjnej. Jest to odpowiedź na długotrwały problem braków kadrowych, z którym sektor zmaga się od lat. Poprzez łączenie wiedzy specjalistów, nasza platforma oferuje użytkownikom dostęp do treści edukacyjnych, które mają na celu wspieranie rozwoju zawodowego i wypełnianie luki kompetencyjnej w branży.

Czy na ten moment platforma jest już projektem zamkniętym czy też w planach znajduje się jej rozbudowywanie?

Xpertis jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Aktualnie pracujemy nad rozszerzeniem bazy pytań, która już teraz liczy sobie ponad 3300 pozycji. Jesteśmy otwarci na współpracę i zapraszamy kolejne firmy do przesyłania swoich pytań.

Jakie firmy mogą zaangażować się w rozbudowę bazy wiedzy? Zakładam,  że te zajmujące się produkcją i dystrybucją części samochodowych,  wyposażenia warsztatów etc…

Do rozbudowy bazy wiedzy na platformie Xpertis mogą zaangażować się firmy z różnych sektorów branży motoryzacyjnej, w tym producenci i dystrybutorzy części samochodowych, dostawcy wyposażenia warsztatów, a także przedsiębiorstwa specjalizujące się w technologiach i rozwiązaniach dla serwisów samochodowych. Współpraca ta może obejmować również firmy zajmujące się oprogramowaniem diagnostycznym, szkoleniami branżowymi czy innowacjami w zarządzaniu warsztatami. Takie szerokie spektrum możliwości współpracy pozwala nam na ciągłe wzbogacanie platformy o nową, wartościową wiedzę, co przekłada się na jej aktualność i przydatność dla użytkowników.

Na stronie internetowej Xpertis znajduje się długa lista partnerów projektu – są to firmy, ale i instytucje. Wygląda na to, że branża potraktowała Wasz projekt poważnie.

Tak, to prawda, od początku chcieliśmy chociaż częściowo rozwiązać problem trudności, jakie branża napotyka w związku z brakiem wykwalifikowanych kadr. Dlatego też bardzo cieszy nas zaangażowanie licznych firm i instytucji we współpracę na rzecz edukacji. Już od pierwszego dnia projektu Xpertis, tworzymy ekosystem współpracy między biznesem a edukacją, który ma za zadanie nie tylko podnieść poziom kompetencji zawodowych, ale także sprostać aktualnym i przyszłym wyzwaniom sektora. Poza pytaniami dostępnymi w treningach wiedzy, namacalnym przykładem tej współpracy jest niedawno zakończona akcja plakatowa, podczas której wspólnie z kilkoma producentami wysłaliśmy prawie 900 paczek z plakatami technicznymi do szkół w całej Polsce.

Xpertis został partnerem konkursu AUTOFACHMAN. Jaką rolę w nim spełni?

W ramach konkursu AUTOFACHMAN, pełnimy rolę partnera technologicznego. Udostępniamy naszą platformę, na której odbędą się zarówno eliminacje wewnątrzszkolne, jak i drugi etap konkursu. Jednak nasze zaangażowanie nie kończy tylko na zapewnieniu narzędzi do rywalizacji – dzielimy się z organizatorami konkursu naszą wiedzą i doświadczeniem organizacyjnym.

Jaki jest plan twórców dotyczący rozwoju platformy Xpertis?

Koncentrujemy się na rozwijaniu i udoskonalaniu naszego projektu. Szczególną uwagę przykładamy do rozwoju EduConnect – inicjatywy mającej na celu łączenie szkół branżowych i trenerów technicznych. Jednak nie mam wątpliwości, że przez wiele najbliższych miesięcy naszym priorytetem będzie dodawanie nowych funkcjonalności na xpertis.cloud po to, aby nasza platforma była jeszcze bardziej interaktywna i przyjazna dla użytkownika. Stałe poszerzanie bazy pytań to kolejne wyzwanie, które pozwoli zapewnić aktualność i szeroki zakres dostępnej wiedzy.

Nasze działania skupiają się na stworzeniu dynamicznej przestrzeni edukacyjnej, która odpowiada na bieżące potrzeby oraz wyzwania branżowe, wspierając rozwój zawodowy użytkowników.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!