Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w I kwartale 2023 r.

17 kwietnia 2023, 13:50

Poznaliśmy dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów dotyczące rejestracji nowych samochodów dostawczych i osobowych o DMC poniżej 3.5 tony. Czy chętnie kupowane są samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym? Jaka marka jest najpopularniejsza na rodzimym rynku? Zapraszamy do zapoznania się z danymi.

Zakup nowego samochodu
fot. pexels.com

Odbicie sprzedaży. Pozytywne informacje z rynku sprzedaży samochodów nowych.

Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych do 3.5 tony o prawie 18% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 138 859 samochodów (dane PZPM), a w roku minionym było to 117 904 sztuk. Gdy zestawimy wyniki z marca 2023 z danymi sprzedaży w marcu lat poprzednich, to zauważyć można, że sprzedaż nowych samochodów wróciła na poziom sprzed pandemii.

Rejestracja nowych samochodów I kw. 2002-2023

Najczęściej wybierane marki nowych samochodów w Polsce

Królem, a właściwie to królową, polskiego rynku jest Toyota. Prawie 20% zarejestrowanych nowych samochodów dostawczych i osobowych do 3.5t to pojazdy marki Toyota. Ponadto wśród pięciu najpopularniejszych modeli znajdują się cztery Toyoty oraz jedna Skoda. Rzeczona Skoda plasuje się na drugim miejscu rankingu udziału w rynku (9,6%), a trzecie miejsce należy do marki KIA, która posiada 6,5% rynku. W pierwszej piątce zmieścił się także Volkswagen (6,45%) oraz Renault (5,5%).

Najpopularniejszymi modelami nowych samochodów osobowych w Polsce są:

  • Toyota Yaris
  • Toyota Yaris Cross
  • Toyota Corolla
  • Skoda Octavia
  • Toyota C-HR
    dane: PZPM

Diesel odchodzi do lamusa. Co z elektrykami i hybrydami?

Ciekawe dane przedstawia wykres prezentujący udział typów napędów w rynku nowych samochodów. Podczas, gdy samochody z silnikami diesla z roku na rok są coraz mniej popularne (9,2% udziału w rynku czyli o 0,1% mniej niż przed rokiem), to zainteresowanie samochodami z napędem hybrydowym oraz w pełni elektrycznym wyraźnie rośnie. Dane te znacząco rozmijają się z pierwszymi rejestracjami importowanych samochodów używanych, wśród których odsetek samochodów zelektryfikowanych wynosi zaledwie 2,1% czyli 4,6 tysiąca. W pierwszym kwartale 2023 roku zarejestrowano 53,6 tysiąca nowych samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Bardzo zbliżona liczba, bo około 54,9 tysiąca to samochody z napędem wyłącznie benzynowym. Skumulowane samochody zelektryfikowane i benzynowe stanowią niemal 90% rynku.

Wykres podział nowych samochodów ze względy na zasilanie

Warto także zaznaczyć, że spadek popularności zaliczyły wyłącznie samochody fabrycznie wyposażone w instalację LPG. Rok do roku sprzedało się o około 600 sztuk mniej. W I kwartale 2023 roku dealerzy sprzedali 3,2 tysiąca takich pojazdów. Wynika to głównie z niewielkiej dostępności modeli z fabryczną instalacją LPG.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!