Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
16:00 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 15:45 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 14:15 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 12:06 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Układ zawieszenia

Przyczyny irytujących drgań kierownicy

Wielu kierowców skarży się na to, że podczas jazdy kierownica ich samochodu wpada w drgania. Eksperci z firmy Steinhof przeanalizowali ten problem i wskazali na główne powody jego występowania.

StachuraSzkolenia – grafik na styczeń i luty

Firma StachuraSzkolenia opublikowała pierwszy w tym roku terminarz szkoleń. Wszystkie informacje zawiera poniższa tabela.

Jak sprawdzić stan manualnej skrzyni biegów – porady DEKRA

Manualne skrzynie biegów mają wśród kierowców liczną rzeszę swoich zwolenników, a jednym z powszechnych argumentów za takim wyborem jest ich większa trwałość niż tych automatycznych. Niestety ich awarie, za sprawą bardziej wysilonych silników i stosowania mniej trwałych elementów, zdarzają się coraz częściej. Usunięcie usterek jest kosztowne, dlatego przed zakupem używanego auta z tradycyjną skrzynią powinno […]

Układ pomiędzy kierowcą a serwisem w kwestii amortyzatorów

Każdy właściciel auta stara się optymalizować koszty eksploatacji, a warsztat szuka sposobów na generowanie zysków z prowadzonej działalności. Eksperci z BILSTEIN Academy przekonują na przykładzie amortyzatorów, że można połączyć oba założenia, by osiągnąć obopólną korzyść.

Nowe spojrzenie na szkolenia – wywiad z Andrzejem Chmielewskim z KYB

Firma KYB, nierozerwalnie kojarząca się z produktami dedykowanymi do zawieszenia pojazdów, zdaje sobie sprawę jak ważne jest szkolenie kadr. W tym celu od wielu lat prowadzi różnorakie szkolenia dedykowane fachowcom-praktykom, którzy na co dzień mają możliwość pracy z ich częściami. O nowym sposobie prowadzenia kursów, a także kierunku, w jakim zamierza rozwijać się firma, rozmawiamy […]

BILSTEIN poszerza wybór części do Mercedesa Klasy C W205

Od czterech dekad Klasa C to jeden z bestsellerowych modeli Mercedesa. BILSTEIN wprowadza do oferty na aftermarket szereg referencji do czwartej generacji tego modelu z oznaczeniem fabrycznym W205.

Alternatywa dla tańszej naprawy półaktywnego zawieszenia

Wymiana amortyzatorów w używanych samochodach z półaktywnym zawieszeniem bywa na tyle droga, że kierowcy ratują się amortyzatorami używanymi w lepszym stanie lub na własną rękę zmieniają parametry trakcyjne samochodu, montując amortyzatory zwykłe, bez możliwości regulacji siły tłumienia. Firma Monroe przestrzega przed konsekwencjami i proponuje rozwiązanie tego problemu.

Pęknięta sprężyna zawieszenia – częsta usterka

Wiele samochodów jeździ po drogach z pękniętymi sprężynami zawieszenia. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale faktycznie zdarza się, że taka usterka nie daje żadnych objawów, lub są one wyjątkowo dyskretne.

Dokręcanie śrub kluczem pneumatycznym – wskazówki

Obecnie trudno sobie wyobrazić pracę w warsztacie samochodowym bez użycia klucza pneumatycznego. Specjaliści z firmy MOOG ostrzegają: o ile przy odkręcaniu połączeń takie narzędzie oddaje nieocenione usługi, o tyle podczas dokręcania należy korzystać z niego z rozwagą, tak aby nie przykładać zbyt dużego momentu do śrub i nakrętek lub w drugą stronę – żeby się […]

ProfiAuto uczy mechaników przez wirtualną rzeczywistość – czy to rozwiązanie ma sens?

ProfiAuto wraz z firmą VRTechnology przygotowało symulator komputerowy, który będzie odgrywał ważną rolę w działalności szkoleniowej firmy. Z programu umożliwiającego przeprowadzanie czynności warsztatowych w wirtualnym świecie będą korzystać przede wszystkim uczniowie szkół technicznych. Przedsięwzięcie jest tyleż innowacyjne, co kontrowersyjne – postanowiłem zatem zapoznać się z jego szczegółami, udając się z długą listą pytań na spotkanie […]

Układ zawieszenia to zbiorcza nazwa elementów, odpowiedzialnych za przenoszenie i tłumienie sił powstających podczas pracy kół. Dzięki niemu duża część drgań nie zostaje przeniesiona na nadwozie, co zwiększa komfort jazdy, stabilność pojazdu i jego sterowność. Budowa układu zawieszenia pojazdu ewoluuje od wielu lat. Obecnie jest to dość skomplikowany system, zawierający wiele elementów, które mogą ulec usterkom, dając różnego typu objawy. Regularna kontrola układu zawieszenia to jedno z ważniejszych zadań warsztatów samochodowych. Więcej na temat tego układu oraz jego elementów, przeczytacie w tej kategorii.