Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki. 02.07 Inter Cars przedłuża współpracę z producentem olejów 02.07 Groupauto CEE ma nowego partnera 02.07 Szkolenia Marelli – wakacje i wrzesień 2024 02.07 Dodatkowe oświetlenie samochodu – co można zamontować i kiedy korzystać? MotoFocus TV.

Układ napędowy

Jak rozpoznać awarię sprzęgła?

Awaria sprzęgła to problem, który może wpłynąć nie tylko na komfort jazdy, ale także na ogólną wydajność pojazdu. W niniejszym artykule przedstawimy listę problemów związanych ze sprzęgłem, przedstawiając sposoby na ich identyfikację oraz rzucając światło na mniej oczywiste przyczyny.

Oferta Triscan została poszerzona o uniwersalną osłonę przegubu

Każdy mechanik wie jak kłopotliwa i czasochłonna potrafi być wymiana gumowej osłony przegubu. Aby ułatwić i przyspieszyć taka wymianę, Triscan wprowadził na rynek nowy produkt, dzięki któremu czas wymiany i jej kłopotliwość zostaną ograniczone do minimum.

Regeneracja wałów napędowych – jak to się robi? Rozmowa z ekspertem.

Wały napędowe to elementy układu przeniesienia napędu (choć w pewnym sensie wałem napędowym jest też kolumna kierownicy). Stosuje się je w samochodach z napędem na tylną oś, a także z napędem 4×4. Wały napędowe zużywają się i ulegają awariom. Jednak nie zawsze trzeba kupować nowy element. Rozwiązaniem może być kompleksowa regeneracja wału napędowego, przeprowadzona w […]

EV Academy – wspólny projekt NRF i EV REPAIR

EV Academy jest wspólnym przedsięwzięciem NRF oraz polskiej sieci franczyzowej EV Repair Garage. Celem powołanej do życia akademii jest szkolenie mechaników do pracy z pojazdami elektrycznymi w całej Europie. Mechanicy i warsztaty mogą wybierać spośród 4 poziomów szkolenia, od podstawowego do specjalistycznego.

Zmiana w ostatniej chwili normy Euro7. Czy silniki spalinowe nadal pozostaną na rynku?

Norma Euro7 – to rozporządzenie miało bowiem zasadniczo zmienić przemysł motoryzacyjny w Europie, niemal całkowicie uniemożliwiając dystrybucję samochodów spalinowych. Jednakże europejskie władze zupełnie zmieniły zdanie na ten temat. Postanowiły usunąć z projektu normy, znaczną liczbę ograniczeń dotyczących samochodów osobowych. Co te zmiany będą oznaczać w praktyce?

Dalszy rozwój samochodu hybrydowego: era PHEV

W niedawno opublikowanym artykule pisaliśmy o pozornie nieatrakcyjnym wyglądzie samochodów hybrydowych, ich wcześniejszej historii oraz wzroście ich popularności na początku XXI w. Niedawno pojawiła się nowa wersja tej technologii: pojazdy hybrydowe typu plug-in.

NSK poszerza asortyment łożysk zapobiegających korozji elektrycznej

Po zakończeniu ocen wydajności firma NSK będzie mogła zaoferować szerszą gamę technologii zapobiegających korozji elektrycznej łożysk układów napędowych eAxle wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych (EV). Wśród nowych opcji znajduje się nakładka na łożyska wykonana w technologii overmoldingu (obtryskiwanie) i szczotki przewodzące, które mają umożliwić skuteczniejsze spełnianie wymagań producentów OEM z branży motoryzacyjnej.

Samochód hybrydowy, w który nikt nie wierzył

Pojazdy hybrydowe są obecne na światowych drogach od ponad trzech dekad, a ich łączna liczba stale rośnie. Choć na początku nie wiązano z nimi wielkich nadziei, a nawet dziś wielu uważa je za ewolucyjny ślepy zaułek, to wydaje się, że technologia ta będzie z nami przez bardzo długi czas. W dzisiejszym artykule przedstawiamy różne popularne […]

Wydajność silników spalinowych

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają samochody osobowe z napędem alternatywnym, a jednym z najczęstszych argumentów za silnikami elektrycznymi jest ich wyższa wydajność w porównaniu z jednostkami spalinowymi. Od momentu powstania silników benzynowych i wysokoprężnych nie ustają prace nad poprawą ich wydajności. W dalszym ciągu silniki te mają jednak poważne mankamenty. W artykule omówimy […]

Działanie suchych sprzęgieł mechanicznych

Technologia, bez której jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było wyobrazić sobie branżę motoryzacyjną, obecnie jest na wymarciu. Różnorodność sprzęgieł mechanicznych skurczyła się obecnie do bardzo małych ilości, ponieważ dzisiaj tylko najprostsze samochody (oraz niektóre sportowe modele) posiadają ręczną skrzynię biegów. Z technicznego punktu widzenia ma ona jednak kilka bardzo interesujących cech. W artykule omówimy sprzęgła […]

Układ napędowy, nazywany także układem przeniesienia napędu, odpowiedzialny jest za transfer energii mechanicznej, wytwarzanej przez silnik pojazdu, do kół jezdnych. W układzie tym znajdziemy szereg podzespołów, które są narażone na zużycie eksploatacyjne oraz usterki – sprzęgła, koła zamachowe, skrzynie biegów, półosie napędowe itd. Układy napędowe samochodów różnią się od siebie konstrukcyjnie – istnieje kilka ich rodzajów. Inny układ posiadają auta z napędem na przednie lub tylne koła, a także na obie osie kół (4×4). Schematy współczesnych układów napędowych, informacje o ich elementach, a także o nowościach rynkowych, znajdziesz w tej kategorii.