Kody do radia samochodowego – gdzie ich szukać?

20 października 2022, 15:22

Kody do radia samochodowego służą do tego, aby zabezpieczyć audio w samochodzie przed kradzieżą. Kiedy na ekranie radia pojawia się komunikat „CODE” albo „SAFE”, kierowca musi wpisać odpowiedni (zazwyczaj 4-cyfrowy) kod, aby móc uruchomić radio. Gdzie znaleźć kod do radia samochodowego?

radio samochodowe fot pexels
fot. Pexels

Na początek musimy wyjaśnić, w jakich sytuacjach audio samochodowe żąda wprowadzenia kodu.

Kiedy trzeba wpisać kod do radia samochodowego?

Radio samochodowe żąda wpisania kodu w następujących sytuacjach:

  • Po utracie zasilania, spowodowanej rozładowaniem akumulatora. Po wyłączeniu silnika, akumulator samochodowy zapewnia energię dla podtrzymania pamięci urządzeń elektronicznych (w tym sterownika radia). Jeśli akumulator zostanie rozładowany (tak zwane głębokie rozładowanie) pamięć radia (i jego ustawienia) zostaną utracone.
  • Po odłączeniu akumulatora samochodowego. Powód jest ten sam, co wyżej. Po utracie zasilania, sterownik radia traci dane, zapisane w pamięci.
  • Radio może nie być oryginalnym wyposażeniem auta. Być może zostało zamontowane z innego samochodu. Przez to po każdej utracie zasilania żąda wpisania kodu.

Gdzie jest kod do radia samochodowego?

Kod do radia samochodowego znajduje się w dokumentacji samochodu (razem z instrukcją auta), na specjalnej karcie Albo na specjalnej naklejce.
Problem z kodem często pojawia się, gdy nowy nabywca kupuje auto używane, a poprzedni właściciel nie daje mu kompletnej dokumentacji.

Czy można trwale zablokować radio, wprowadzając nieodpowiedni kod?

W niektórych samochodach kilkakrotne (zazwyczaj 10 – krotne) wpisane błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie audio. Jedynym sposobem na odblokowanie jest wymiana modułu elektronicznego na płycie głównej radia. W innych autach wystarczy odczekać godzinę po kilkakrotnym wprowadzeniu złego kodu, aby móc próbować dalej.

W każdym razie, zalecana jest duża ostrożność.

Uniwersalny kod do radia – czy coś takiego istnieje?

W sieci (przede wszystkim na forach internetowych) można znaleźć informacje o tym, jakoby istniał „uniwersalny kod do radia Ford” albo „uniwersalny kod do radia Mazda, Toyota” itd..

Nie ma czegoś takiego. Nie ma uniwersalnego kodu do radia. Każde radio samochodowe, zabezpieczone kodem, ma swój własny kod. Nie można powiedzieć, że niepowtarzalny, bo liczba kombinacji przy 4 – cyfrowym kodzie jest zbyt mała.

Jak odzyskać utracony kod do radia samochodowego?

Istnieje kilka metod.

  • Odwiedzenie autoryzowanej stacji obsługi danej marki, wraz z dokumentami auta. Jeśli jest to nowe auto i na przykład kupione w danym salonie, ASO może pomóc, w dodatku za darmo. Trudno jednak oczekiwać pomocy w przypadku starszego auta. Czasami jest to niemożliwe ze względów technicznych.
  • Odwiedzenie specjalistycznej firmy elektronicznej, która zajmuje się odzyskiwaniem kodów do radia. W takich firmach możliwe jest uzyskanie kodu do radia po numerze VIN. Elektronicy korzystają także z generatorów kodów do radia, które obliczają kod na podstawie numeru seryjnego samochodowego audio. Za taką usługę zazwyczaj płaci się od 50 do 100 zł. Czasami numer seryjny radia można odczytać tylko z procesora radia.
  • Samodzielne odzyskanie kodu do radia.

Jak samodzielnie odzyskać kod do radia samochodowego?

Istnieje pewna, dość prosta metoda, która pomaga w samodzielnym odzyskaniu kodu do radia samochodowego. W wielu przypadkach działa i równocześnie udowadnia, że stosowanie kodowego zabezpieczenia radia przed kradzieżą jest kompletnie nieskuteczne. Prowadzi to jedynie do problemów dla uczciwych użytkowników aut.

Do samodzielnego odzyskania kodu do radia potrzebny jest:

  • Smartfon albo tablet z systemem Android i aktywnym kontem Google, umożliwiającym korzystanie ze sklepu Google Play;
  • Aplikacja ze sklepu Google Play, tak zwany generator kodów do radia. Należy pobrać na telefon aplikację, pod kątem marki samochodu. Np. generator kodów do radia Mazda.

Radio należy wprowadzić w tryb serwisowy. To kombinacja dwóch klawiszy, inna dla każdej marki samochodu. Po wprowadzeniu w tryb serwisowy, na ekranie radia ukazują się różne komunikaty i kody. Jeden z kodów (jedna litera i kilka cyfr) to numer seryjny radia. Po wpisaniu numeru seryjnego radia do generatora kodów na smartfonie, można uzyskać gotowy kod.

Jak znaleźć numer seryjny radia w inny sposób? Powinien znajdować się na naklejce, naklejonej na obudowę radia. Trzeba wymontować radio za pomocą specjalnych narzędzi.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 30 marca 2023, 10:42 3 -1

Generator kodów do radia , wszystko się zgadza ale za opłatą 75 zł.

Odpowiedz