Menu

Chłodnice

Na czym polega proces recyrkulacji spalin silnikowych?

W historii silników spalinowych był okres, w którym nie zwracano uwagi na zanieczyszczenia związane z eksploatacją pojazdów. W późniejszych czasach inżynierowie starali się je zredukować, aby spełnić ustalone przez władze limity maksymalnej emisji. Wraz z pojawieniem się norm Euro, ilość emitowanych substancji szkodliwych została zmniejszona o połowę, a w rezultacie producenci zostali zmuszeni do zwiększenia […]

Układ chłodzenia – nieszczelność – gdzie cieknie?

Wycieki płynu chłodzącego są skrajnie niebezpieczne. Mogą doprowadzić do przegrzania, a nawet do całkowitego zatarcia silnika. W zdecydowanej większości przypadków za ubywanie płynu odpowiedzialne są nieszczelności w układzie chłodzenia. Jak znaleźć nieszczelność? Jak sprawdzić, gdzie cieknie z układu chłodzenia w samochodzie?

Grafik szkoleń BETiS – Grudzień 2023

Przedstawiamy grafik ze szkoleniami firmy BETiS zaplanowanymi na grudzień. Większość szkoleń odbędzie się stacjonarnie, ale są także wydarzenia przeprowadzane on-line. Wszystkie szczegóły są dostępne w poniższej tabeli.

Kontrola szczelności układu klimatyzacji z wykorzystaniem środka kontrastowego

Jeśli układ klimatyzacji nie działa i nie ma w nim czynnika chłodniczego lub jest go zdecydowanie za mało, zwykle przyczyną problemów jest wyciek. Przed ponownym napełnieniem układu należy usunąć nieszczelność.

Skrócenie interwału między wymianami rozrządu. Kiedy najlepiej to zrobić?

AIRTEX przypomina, że w niektórych wypadkach należy we własnym zakresie skrócić interwał zalecany przez producenta. Określony przez producenta samochodu interwał pomiędzy wymianami paska rozrządu zakłada, że pasek pracuje w idealnych warunkach. W przypadku aut używanych, które mają za sobą już przynajmniej jedną wymianę zestawu rozrządu, warto ten interwał skrócić – przynajmniej o 20-30%. W skrajnych […]

Pompa cieczy chłodzącej – newralgiczny element w zestawie rozrządu

W dużej grupie silników samochodowych pompa cieczy jest napędzana paskiem rozrządu. W wyniku zaniedbań serwisowych może okazać się najsłabszym punktem całego zestawu i doprowadzić do zerwania rozrządu lub przynajmniej do jego kolejnej, przedterminowej wymiany.

Chłodnica jako serce układu chłodzenia jest także jednym z najczęściej ulegających uszkodzeniu elementów. Co powoduje nieszczelności chłodnicy? Kiedy możliwe jest jej uszczelnienie, a kiedy konieczna jest wymiana na nowy produkt? Między innymi na te pytania odpowiadają artykuły, zamieszczone w tej kategorii. Szukasz chłodnicy do swojego auta? W tym dziale publikujemy także informacje o nowościach na rynku.