Menu
Infomracje Części Technika Po godzinach
13:56 Co zrobić, żeby było więcej młodych mechaników? Pojawiają się nowe inicjatywy. 08:25 Ruszają Dni Otwarte w Würth Polska, a podczas nich m.in. strefa dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej 12.04 Rozstrzygnięcia XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników 12.04 Nowe opony dla elektryków od włoskiego producenta wchodzą na rynek 11.04 Wyniki finansowe Auto Partner SA – dystrybutor poprawił własny rekord

Automatyczna

Skrzynie dwusprzęgłowe – poradnik TotalEnergies

Skrzynie dwusprzęgłowe są obecne w powszechnie użytkowanych samochodach stosunkowo niedługo. Próby zastosowania dwóch sprzęgieł w jednej przekładni były przeprowadzane ponad pół wieku zanim to rozwiązanie zaczęło się rozpowszechniać. Firma TotalEnergies zebrała najciekawsze informacje z historii przekładni dwusprzęgłowych. Opowiedziała również jak często wymieniać olej w skrzyniach tego rodzaju.

Co łączy drzewa i automaty? Olej w komputerze automatycznej skrzyni biegów Mercedes 5G-Tronic.

Olej hydrauliczny w komputerze automatycznej skrzyni biegów zdecydowanie nie jest pożądanym zjawiskiem. Mercedesy wyprodukowane od drugiej połowy lat 90. aż do początków drugiej dekady XXI w. były w znakomitej większości wyposażane w automatyczną 5-biegową skrzynię biegów 5G-Tronic 722.6. Część z nich posiada tak kuriozalną usterkę, że niektórzy podejrzewają celowość takiego stanu rzeczy.

Czym jest i jak działa bezstopniowa skrzynia CVT? Jaki olej użyć do skrzyni biegów CVT?

Bezstopniowe skrzynie biegów są jednym z głównych typów automatycznych przekładni we współczesnych samochodach. Specjaliści z TotalEnergies po krótce przedstawiają zasadę działania takiej przekładni oraz proponują olej, który ich zdaniem jest najbardziej odpowiedni.

Właściwy olej kluczowy dla pracy automatycznej skrzyni biegów

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów zyskują w naszym kraju na popularności. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie jednak sprawę, jak ważna jest kwestia prawidłowej eksploatacji i obsługi serwisowej takich przekładni. To otwiera nowe możliwości dla warsztatów, które mogą poszerzyć swoje kompetencje o te dotyczące m.in. olejów do automatycznych skrzyń biegów.

Marelli – szkolenia w marcu, kwietniu i maju

Firma Marelli Aftermarket Poland przygotowała terminarz szkoleń na marzec, kwiecień i maj. Wszystkie szczegóły dostępne są w poniższej tabeli.

Dynamiczna wymiana oleju: nowa baza danych Marelli ATF

Od dłuższego czasu wsparciem dla mechaników obsługujących dynamiczną wymianę oleju w automatycznych skrzyniach biegów była baza danych Marelli ATF. W związku z tym firma przygotowała jej zupełnie nową odsłonę, zawierającą jeszcze więcej informacji w bardziej przystępnej formie.

Skrzynie biegów w Renault i Nissan – które generują problemy?

Renault i Nissan należą (wraz z Mitsubishi i Dacia) do jednego aliansu motoryzacyjnego. Nic zatem dziwnego, że wiele modeli ma wspólne skrzynie biegów. Które przekładnie, montowane w Renault i Nissan są najbardziej problemowe? Jakie są typowe awarie skrzyń biegów, montowanych w samochodach Renault i Nissan?

Skrzynie biegów w samochodach Toyota – których należy unikać?

Toyota jest kojarzona z wysokim poziomem niezawodności produkowanych przez nią samochodów oraz stosowanych podzespołów do ich produkcji. Jednak japoński producent zaliczył kilka wpadek w trakcie swojej działalności. Czy Toyota produkowała awaryjne skrzynie biegów? Czy w ofercie Toyoty są auta, które cierpią na awarie skrzyń biegów? Sprawdźmy.

Skrzynie biegów w samochodach Opel, których warto unikać

Które skrzynie biegów, montowane w samochodach Opel są najbardziej awaryjne? Jak sprawdzić, że dany model skrzyni biegów został zamontowany w samochodzie, który chcemy kupić? Jakie są typowe objawy awarii skrzyni biegów w samochodach Opel? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Najbardziej awaryjne automatyczne skrzynie biegów w grupie VAG

Automatyczne skrzynie biegów kojarzą się przede wszystkim z wygodą ich użytkowania, zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Kierowcy mogą zapomnieć o konieczności ciągłej zmiany przełożeń, wszystko odbywa się komfortowo bez ich udziału. Jednak za tak praktyczne rozwiązanie niekiedy trzeba dużo zapłacić – zwłaszcza przy awarii i naprawie automatów. W artykule przedstawimy listę najbardziej awaryjnych skrzyń biegów montowanych […]

Automatyczna skrzynia biegów to jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań w dziejach motoryzacji. Automatyczne przekładnie zdobywają dziś szerokie grono zwolenników. Warto pamiętać, że wymagają one regularnego serwisowania. W tej kategorii poznasz nowości konstrukcyjne w segmencie automatów, dowiesz się, jak wygląda naprawa i serwis automatycznych skrzyń biegów – w tym wymiana oleju, okładzin ciernych czy elementów elektronicznych. Poznasz także procedury techniczne, udostępniane przez najważniejszych producentów automatycznych skrzyń biegów.