Fill it Up! czyli płyny eksploatacyjne febi: oleje przekładniowe

18 października 2023, 23:50

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu, w którym przyglądamy się ofercie płynów eksploatacyjnych marki febi do samochodów. Tym razem “bierzemy na tapet” płyny przekładniowe. Silnik wytwarza moc, która przez skrzynię biegów trafia na koła. Niezawodna praca każdej przekładni zależy od jakości oleju, który jest opracowywany pod kątem spełnienia najbardziej ekstremalnych wymagań, dając kierowcy pewność, że cała moc silnika jest niezawodnie przenoszona na drogę.

Zobacz pierwszy artykuł z cyklu Fill it Up!, na temat olejów silnikowych

Płynna zmiana biegów we wszystkich warunkach jazdy

Wraz z ciągłą ewolucją rozwiązań technicznych w motoryzacji skrzynie biegów stały się bardziej skomplikowane, a to z kolei wymaga stosowania bardziej zaawansowanych technologicznie środków smarnych, które zapewniają skuteczną i niezawodną pracę.

Skrzynia biegów to jeden z podstawowych elementów każdego pojazdu. Jest zbudowana z wielu precyzyjnie wykonanych elementów, dlatego w przypadku konieczności naprawy lub wymiany czyni ją jednym z najbardziej skomplikowanych i drogich podzespołów. Stosowanie odpowiedniego oleju i jego wymiana we właściwym czasie ma kluczowe znaczenie dla unikania takich problemów jak drgania i wibracje, utrudniona zmiana biegów biegów czy wyjący hałas podczas jazdy. Uszkodzenie elementów może prowadzić do przedwczesnego i drogiego zużycia skrzyni biegów.

Manualne skrzynie biegów

Olej w manualnej skrzyni biegów odgrywa kluczową rolę w zakresie właściwego działania przekładni oraz ochrony przed przegrzaniem i zużyciem. Olej przekładniowy jest wzbogacany dodatkami, które poprawiają poniższe właściwości. Stabilność termiczna: Pracując w wysokich temperaturach olej przekładniowy musi zachować stabilność termiczną, co pozwala zapobiec powstawaniu szlamu i utrzymać skuteczność smarowania.

Olej przekładniowy, który nie jest odporny na temperaturę pracy ogranicza sprawną pracę skrzyni biegów i powoduje jej szybsze zużycie.

Dodatki EP (EP – ekstremalne ciśnienie): Pomagają chronić przekładnię przy skrajnym ciśnieniu oraz przy nagłym, dużym obciążeniu.

Zanieczyszczenia i korozja: Usuwanie zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do wnętrza. Olej przekładniowy musi posiadać dodatki antykorozyjne, antyutleniające oraz antypieniące. Dodatki te muszą działać skutecznie w pełnym zakresie obciążeń.

Automatyczne skrzynie biegów

W celu optymalizacji komfortu i szybkości zmiany przełożeń konstruowane są różne rodzaje automatycznych skrzyń biegów. Okazuje się, że olej odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych przekładniach automatycznych.

Dzięki zaawansowanym pakietom dodatków olej pozwala na płynną i skuteczną pracę skrzyni biegów.

Niezawodną i praktycznie niewyczuwalną zmianę biegów zapewniają stosowane skrzynie dwusprzęgłowe, skrzynie bezstopniowe, zautomatyzowane manualne oraz tradycyjne automaty hydrokinetyczne. Nie musząc myśleć o zmianie biegów kierowca może skoncentrować się na ruchu ulicznym oraz panujących warunkach drogowych. Skomplikowane przekładnie automatyczne wymagają stosowania oleju charakteryzującego się taką jakością, która zapewni płynne działanie mechanizmów i jednostki sterującej przy bardzo niskich tolerancjach konstrukcyjnych.

Dobór odpowiedniego oleju

Olej przekładniowy to nie tylko środek smarny – to istotny komponent, który optymalizuje jakość zmiany biegów i „wyczucie“, gwarantując doskonałe właściwości cierne dzięki stabilności termicznej. Charakteryzuje się również idealną odpornością na starzenie, zapewniając doskonałą ochronę przed zużyciem w każdych warunkach pracy i gwarantując najlepszą możliwą ochronę przed korozją.

Dobór oleju zgodnego z fabryczną specyfikacją ma kluczowe znaczenie dla niezawodnego działania skrzyni biegów przez cały okres eksploatacji pojazdu. Etykieta każdego oleju przekładniowego febi podaje informacje odnośnie klasy lepkości oraz specyfikacji producenta pojazdu, a także zalecanych zastosowań. Pozwala to określić przydatność każdego oleju do konkretnego zastosowania.

W celu zapewnienia wysokiej trwałości i płynnej pracy skrzyni biegów febi zaleca regularną wymianę oleju, zgodnie z interwałami zalecanymi przez producenta pojazdu oraz w zależności od warunków eksploatacji. febi oferuje właściwy olej do każdego pojazdu wyposażonego w mechaniczną lub automatyczną skrzynię biegów.

Wszystkie ruchome elementy są chronione jeszcze lepiej, co zapewnia większą trwałość przekładni.

Warto zaufać częściom zamiennym febi w jakości OE. Cały asortyment olejów można znaleźć na stronie: partsfinder.bilsteingroup.com

Marka febi należy do bilstein group, firmy skupiającej również inne silne marki. Więcej informacji na stronie: www.bilsteingroup.com

Artykuł sponsorowany febi

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!