ASO Citroena i „typowa” odmowa naprawy gwarancyjnej

6 maja 2015, 10:46

Łamanie przepisów MV BER w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów to w naszym kraju niestety nadal standard. Na podstawie napływających do nas skarg właścicieli samochodów i przedstawicieli warsztatów niezależnych, możemy ustalić pewien schemat tego przykrego procederu.

Samochodu na gwarancji nie trzeba serwisować w ASO

W samochodzie Citroen C-Elysee, którym właściciel jeździ od 2013 r. popsuła się sprężarka klimatyzacji. Właściciel pojazdu zwrócił się z tym problemem do autoryzowanego serwisu Citroena we Wrocławiu, ponieważ auto posiadało nadal ważną gwarancję producenta. Bezpłatne naprawy gwarancyjne samochodu mogą być wykonywane tylko w ASO. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia MV BER, § 69 wytycznych (Dz.U.UE.C.2012.307.3):

Nie jest dopuszczalne uzależnianie prawnych lub przedłużonych gwarancji producenta wobec nabywcy od tego, czy użytkownik ostateczny zleci przeprowadzenie wszystkich napraw i konserwacji, również tych nieobjętych gwarancją, jedynie autoryzowanym warsztatom w ramach sieci.

Znając aktualne przepisy, właściciel Citroena zlecał wykonanie okresowych przeglądów pojazdu w zaprzyjaźnionym warsztacie niezależnym. Były one przeprowadzane rzetelnie, według listy zaleceń popularnego programu serwisowego WORKSHOP. Wszelkie wykonane czynności ujęto na wydruku przekazanym właścicielowi auta. Mimo to, po zaistnieniu usterki, autoryzowana stacja obsługi Citroena miała zastrzeżenia do jakości usługi wykonanej przez warsztat niezależny. Dlaczego?

Jak działa schemat?

To sytuacja jakich wiele. ASO, które chce odmówić wykonania kosztownej naprawy gwarancyjnej w pierwszej kolejności sięga po swój żelazny argument – "brak wydruku z badania pojazdu testerem diagnostycznym". Jest to coraz bardziej powszechny "standard", stosowany mimo bardzo wątpliwej interpretacji jego zasadności. Autoryzowanym stacjom nie wystarczy bowiem potwierdzenie, że podczas przeglądu auta wspomniane badanie wykonano. Żądają wydruku, doskonale wiedząc o tym, że przeważnie nie jest on wykonywany, jeśli w badaniu nie zostaną stwierdzone żadne błędy i usterki. Najczęściej nie ma możliwości odtworzenia wyniku badania i wykonania wydruku po czasie. "Zbrodnia doskonała"? Niemalże, ale…

Przepisy MV BER obligują autoryzowane stacje obsługi pojazdów, w przypadku odmawiania przez nie wykonania naprawy gwarancyjnej, do przedstawienia dowodów wpływu wykonania przeglądu poza ASO na zaistniałą awarię. W opisywanym przypadku, jak i w dziesiątkach innych, które trafiają do naszej redakcji, żadnego związku przyczynowo-skutkowego nie przedstawiono. Jeśli więc naprawa czy wymiana części w warsztacie niezależnym nie mogła mieć żadnego związku z zaistniałą awarią, serwis nie ma prawa odmówić wykonania naprawy gwarancyjnej.

Przepisy swoje, a praktyka swoje. W polskich realiach wciąż brak precedensu, w którym sąd ukarałby importera lub autoryzowaną stację obsługi za bezprawną odmowę wykonania naprawy gwarancyjnej. Odprawieni z kwitkiem kierowcy zwykle nie dochodzą swoich praw przed sądem. W pierwszej kolejności warto spróbować wystosować odwołanie do centrali importera (w tym przypadku Citroen Polska). Jeśli centrala podtrzyma decyzję ASO, właściciel auta może zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta. Dochodzić swoich praw można nawet po dokonaniu naprawy we własnym zakresie, żądając zwrotu poniesionych kosztów. W opisywanym przypadku, koszt naprawy pojazdu szacowany jest na 3 200 zł. To dość wysoka kwota, dla której warto rozważyć także wystąpienie na drogę prawną.

 

Zachęcamy do zgłaszania do naszej redakcji podobnych przypadków działań niezgodnych z obowiazującym rozporządzeniem MV BER.

Dowiedz się więcej

Mała usterka – duży problem, czyli polityka ASO Hyundaia
Mała usterka – duży problem, czyli polityka ASO Hyundaia

Usterka spryskiwacza szyby przedniej to teoretycznie nic poważnego. Jeśli jednak zdarza się w samochodzie objętym fabryczną gwarancją, ASO może uznać, że warto wytoczyć najcięższe działa, aby tylko nie wykonać naprawy za darmo. Kolejna sytuacja z łamaniem przepisów MV BER (popularne GVO) w tle. Szukanie haków Pani Iwona jest właścicielką Hyundaia ix20. Pojazd jest otoczony, silnie […]

Klamki Hyundaia psują się od przeglądów poza ASO
Klamki Hyundaia psują się od przeglądów poza ASO

ASO Hyundaia odmówiło wykonania naprawy gwarancyjnej uszkodzonej klamki wewnętrznej drzwi auta. Jako powód podano niewykonanie przeglądu okresowego w autoryzowanej stacji obsługi producenta pojazdu… Nieaktualna książka gwarancyjna podstawą do odmowy naprawy gwarancyjnej Minęło zaledwie kilka dni od opisania przez nas sprawy ASO Kia, które w kontrowersyjnych okolicznościach odmówiło wykonania naprawy gwarancyjnej samochodu, którego przegląd odbył się […]

Gwarancja na samochód używany – dlaczego nie warto jej ufać?
Gwarancja na samochód używany – dlaczego nie warto jej ufać?

Do naszej redakcji często zgłaszają się właściciele samochodów, którzy mają problem z wyegzekwowaniem darmowej naprawy w ramach udzielonej im przez ASO gwarancji na samochód używany. Niestety tego typu ubezpieczeń przepisy nie regulują w sposób jednoznaczny, co sprawia, że podpisujący umowę musi być niezwykle czujny… Gwarancja (wieloznacznie) umowna Na wstępie warto zaznaczyć, że tzw. przedłużona gwarancja […]

Serwis samochodów na gwarancji poza ASO. Tak czy nie? [SONDAŻ]
Serwis samochodów na gwarancji poza ASO. Tak czy nie? [SONDAŻ]

Decyzja Komisji Europejskiej z 1 czerwca 2010 wyzwoliła kierowców z przymusu napraw aut na gwarancji jedynie w ASO. Popularnie zwane w Polsce „GVO” oraz Sektorowe Wytyczne do niego, pozwalają właścicielowi nowego samochodu zlecać naprawy i okresowe przeglądy warsztatom niezależnym bez utraty gwarancji. W samochodzie na gwarancji można stosować części eksploatacyjne nie tylko z logo producenta […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 7 maja 2015, 9:15 0 -2

Mam wrażenie, że Redakcja wspiera wyłącznie warsztaty niezależne. To kolejny artykuł, w którym piętnuje się działania autoryzowanych stacji. Panowie może kilka ciekawostek z pracy warsztatów niezależnych. A opisany przypadek świadczy tylko o nieznajomości przepisów przez drogą Redakcję.
Jeśli klient zgłosił naprawę w ramach gwarancji, to niestety gwarant ma prawo wymagać poprawności wykonania przeglądu, który jest zapewnieniem właściwej obsługi pojazdu i maksymalnym zabezpieczeniem się przed ewentualnymi usterkami. Tłumaczenie, że warsztat niezależny nie posiada wydruków z diagnoskopu świadczy tylko o jakości pracy i stosowanych standardach. A prawda jest taka, że warsztaty często posiadają oprogramowania nielegalne stąd nie przekazują klientom dowodów ich stosowania. Droga redakcjo proponuje zrobić sondaż ile jest w Polsce warsztatów posiadających legalne oprogramowanie Citroen. Życzę więcej obiektywizmu, aby Państwa newsletter nie stał się pismem jedynie warsztatów niezależnych.

Odpowiedz

Anonim, 7 maja 2015, 17:07 2 0

Panowie jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Producenci i ich przedstawicielstwa bronią się jak mogą aby nie tracić kasy na sprzedaży własnych części i usłudze. Pomimo, że przepisy stanowią jednoznacznie -precyzyjnie podane przez redakcję - to próbuje się wszelkimi sposobami i stosowanymi kruczkami przepisy te ominąć i nabić klienta w butelką. Ogólnie w prawie jest tak, że jeśli wykonanie lub zaniechanie wykonania jakiejś czynności nie miało wpływu na jakieś zdarzenie to to wykonanie lub zaniechanie nie może być brane pod uwagę przy ocenie przyczyn tego zdarzenia.Gdyby zatem ten klient nawet nie wykonał przeglądu, a brak wykonania przeglądu nie miał wpływu na awarię kompresora to zasranym obowiązkiem gwaranta jest dokonać naprawy w ramach gwarancji. To jest na styku klient serwis. Ewentualne bezpodstawne odmowy sfinansowanie przez importera naprawy gwarancyjnej wykonanej przez ASO nie interesują klienta. To jest tylko sprawa ASO czy chce dochodzić od importera zwrotu kosztów naprawy gwarancyjnej. DP

Odpowiedz

iglotkz, 7 maja 2015, 23:26 1 0

Co do GVO ostatnio miałem potrzebę skorzystać z informacji technicznej do modelu Kia niestety okazało się że Kia ma wszystko w d....e i nie udostępnia takich informacji mimo chęci zapłacenia za nie z mojej strony najciekawsze jest to że na amerykańskiej stronie wszystko odbywa się bez problemu a gdy zadzwoniłem na infolinię w Polsce Pan nawet nie wiedział o czym mówię na pytanie o możliwość serwisowania poza aso odpowiedział mi że żaden warsztat niezależny na pewno nie spełni ich warunków wymaganych przy przeglądzie...

Odpowiedz

Anonim, 13 czerwca 2018, 15:01 1 0

Witam pragnę przestrzec wszystkich przyszłych posiadaczy samochodów marki Citreon !! Obsługa po sprzedażowa komplety brak profesjonalizmu !!! Piszą kłamstwa w zleceniach serwisowych. Gdy zgłaszasz sprawę do działu obsługi klienta kompletnie nie słuchają Ciebie tylko opierają się na opinii swoich pracowników którym ufają najwyraźniej bezgranicznie. Pracownicy serwisu robią wszystko aby nie zająć się Twoim problemem i traktują klientów według swojego humoru !!! Odradzam z całego serca !!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

WŁODEK, 25 sierpnia 2019, 10:28 1 0

witam
Serwis Citroena Avanti odmówił naprawy gwarancyjnej wymiany tarcz hamulcowych i klocków ,ponieważ stwierdził,że zużycie tych częsci nastapiło na skutek eksploatacji pojazdu.Pojazd jest uztkowany przez 8 miesięcy i przejechał 9500 km .W książce gwarancyjnej jest informacja,że te części nie są objęte gwarancja ,ale to nie znaczy że ulegną zużyciu w tak krótkim czasie.Moja opina z użytkowania sam marki Citroen jest NEGADTYWNA.

Odpowiedz