Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Technika

Płyn wspomagania układu kierowniczego bez tajemnic

Wspomaganie układu kierowniczego to rozwiązanie, dzięki któremu kierowca może zastosować znacznie mniejszą siłę skrętu niż rzeczywiście jest potrzebna do zmiany pozycji kół. Dzieje się tak dzięki dodatkowej sile skręcającej koła pochodzącej z układu hydraulicznego lub, coraz częściej, silnika elektrycznego, co wspomaga ten proces.

Prawidłowy sposób montażu wkładów gumowych do sprężyn

Wkłady do sprężyn, to gumowe elementy, które montowane pomiędzy zwojami sprężyn utwardzają zawieszenie oraz zwiększają jego stabilizację. Wkłady wykonane są z odpowiedniej mieszanki gumowej. Posiadają specjalne zagłębienie, które ułatwia stabilne osadzenie ich pomiędzy zwojami sprężyn bez używania dodatkowych elementów montażowych.

Przewody odpowietrzające – dlaczego trzeba je wymieniać regularnie?

Co się stanie, jeśli ciśnienie wytworzone w silniku nie będzie miało ujścia? Tutaj pojawia się rola przewodów odpowietrzających. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub gumy, odprowadzają gazy z komory spalania do układu dolotowego, umożliwiając tym samym ponowne wykorzystanie zawartych w nich węglowodorów. Poniżej opiszemy zarówno działanie, jak i znaczenie przewodów odpowietrzających, a także możliwe oznaki […]

BMW i3: nietypowy odgłos podczas jazdy po nierównościach

Właściciel elektrycznego BMW i3 skarżył się na dziwny odgłos z obszaru słupka B, dobiegający podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Rozwiązanie problemu prezentują specjaliści firmy Autodata.

Jak działa akumulator w systemie start-stop?

Okres zimowy i związana z nim niska temperatura powietrza spadająca poniżej 0°C sprzyja awariom układu rozruchowego silnika. Gdy nie można go uruchomić, pierwszym podejrzanym jest akumulator rozruchowy. Bardzo często po kilku latach pracy, będzie działał bez zarzutów w okresie letnim i jesiennym, a przy pierwszych mrozach nie będzie możliwości uruchomienia samochodu.

Był sobie ręczny hamulec postojowy

Elektryczny hamulec postojowy jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem, które praktycznie wyparło dobrze nam znany hamulec ręczny. Pojawił się ok. 2001 roku, a do dnia dzisiejszego powiedziano i napisano chyba wszystko na jego temat. Jak zwykle są jego zwolennicy i przeciwnicy.

Prawidłowe obchodzenie się z głowicami cylindra starszego typu

Czym są wkłady komory wirowej? Jak duży jest wymiar wystawania komory wirowej? Jakie problemy mogą wystąpić w przypadku głowic cylindrów z komorami wirowymi? Czy możliwe jest szlifowanie powierzchni uszczelniających głowic cylindrów z komorami wirowymi? I czy wkłady komory wirowej mogą powodować mechaniczne hałasy w silniku? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i wiele dalszych pytań.

Płyny hamulcowe – właściwości i klasy

Płyn hamulcowy jako czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układzie hamulcowym, odpowiada za możliwość spowolnienia i zatrzymania pojazdu. Musi charakteryzować się określonymi właściwościami takimi jak niska ściśliwość, stała temperatura wrzenia czy odporność na utlenianie. Kierowcy i mechanicy powinni pamiętać o dobraniu odpowiedniej klasy DOT (ang. Department of Transportation), która determinuje właściwości płynu hamulcowego.

Jaguar XF: nadmierna ilość dymu z układu wydechowego

Właściciel Jaguara XF z 2012 roku z silnikiem diesla o poj. 3.0 skarży się na zbyt duże dymienie jego pojazdu. Sprawę pomagają wyjaśnić specjaliści firmy Autodata.

Co oznaczają regulacje mieszanki paliwowej?

System OBD-II (standardy diagnostyki pokładowej drugiej generacji) został wprowadzony w 1996 roku i ustanowił ogólnoświatowe standardy w zakresie parametrów złączy diagnostycznych oraz formatu kodów usterek (DTC). Na przykład, jeśli komputer sterujący silnikiem (ECM) wykryje wypadanie zapłonu, musi zarejestrować to zdarzenie w postaci kodu P [z j. ang. „powertrain”] oznaczającego zespół napędowy. Kod P0301 oznacza, że komputer […]

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.