Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.07 Castrol EDGE to najbardziej zaawansowana linia olejów silnikowych firmy 03.07 Systemy pompy ciepła, wymiana sprężarki i płukanie układu 03.07 Warsztaty muszą pilnie zdobyć ten certyfikat! Czym jest SERMI i jakie zmiany wprowadzi? 03.07 Weź udział w tworzeniu raportu o warsztatach – ankieta 03.07 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym.

Technika

ABC filtracji paliwa: alarmujące objawy zużycia filtra paliwa

Czy wiesz, że z punktu widzenia kierowcy możesz rozpoznać, gdy filtr paliwa zaczyna się zapychać lub całkiem już przestał pracować? A czy wiesz z punktu widzenia mechanika, jakie pytania zadać klientowi, by dowiedzieć się, czy nadszedł czas na wymianę filtra paliwa? W tym krótkim materiale przedstawiamy kilka alarmujących objawów zużycia filtra paliwa.

Serwis układu chłodzenia – utarte schematy kontra współczesne pojazdy

Bezpowrotnie minęły już czasy niezniszczalnych samochodów. We współczesnych autach producenci często nie przewidują naprawy głównej. Mała pojemność skokowa, wysoka moc z każdego litra pojemności, turbinki, turbiny i kompresory łączone w różnych konfiguracjach, a to wszystko zalane olejem 0w20 i wskazaniem jego wymiany co 30 tysięcy kilometrów, narażają na zerwanie filmu olejowego przy nawet niewielkim punktowym […]

Keep cool – czyli jak rozmawiać z klientem o układzie chłodzenia

Zapewne w najbliższych dniach trafi do Ciebie klient z pytaniem: czy po tym gorącym lecie powinienem wymienić pompę wody i płyn w układzie chłodzenia? W tym materiale podpowiemy na co zwrócić uwagę klienta i jakich argumentów użyć, aby wytłumaczyć zagrożenia wynikające z braku wymiany. Powiemy też dlaczego tylko sprawny układ chłodzenia chroni silnik i przypomnimy […]

Przyczyny pęknięć tłoków i pierścieni tłokowych

Dlaczego tłok pękł na środku? Jak powstają pęknięcia zmęczeniowe piasty? Na czym polega różnica pomiędzy przełomem statycznym a pęknięciem zmęczeniowym? Jakie przyczyny może mieć widoczne silne zużycie osiowe pierwszego rowka pierścieniowego?

Kontrola i wymiana górnego mocowania kolumny amortyzatora – film instruktażowy febi

Firma febi publikuje na platformie YouTube materiały poradnikowe dla mechaników. W prezentowanym filmie specjaliści przyglądają się górnemu mocowaniu kolumny amortyzatora, które często ulega szybkiemu zużyciu, szczególnie w niektórych samochodach dostawczych.

Przyczyny awarii turbosprężarek: zabrudzenia olejowe

Turbosprężarki produkowane są w bardzo wysokich tolerancjach do 4 mikronów i obracają się z prędkością do 360 000 tyś/obr na minutę. Jeżeli olej zostanie zabrudzony może mieć to poważne konsekwencje.

Audi A3: odgłos pisku z przedziału silnikowego na biegu jałowym

Firma Autodata prowadzi poradnik Autodocta, w którym przedstawia rozwiązania często spotykanych, acz trudnych w diagnostyce problemów motoryzacyjnych. Tym razem omawianym problemem są piski występujące tuż po uruchomieniu zimnego silnika.

Prawdy i mity o dolewaniu oleju do ropy

Jeszcze do niedawna wśród niektórych użytkowników pojazdów z silnikiem wysokoprężnym krążyła opinia o niemal zbawiennym wpływie oleju do silników dwusuwowych (2T), który należało dolewać przy tankowaniu do zwykłej ropy. Zastosowanie tego środka miało poprawiać smarowanie oraz kulturę pracy silnika. Niestety, w wielu przypadkach są to tylko pozorne „korzyści” a stosowanie oleju do „dwusuwów” ma zły […]

Belka z drążkami skrętnymi – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Belka z drążkami skrętnymi jest rodzajem zawieszenia tylnego, w którym pracujące koła jednej osi są od siebie częściowo zależne. Szczegółowe informacje o tym rodzaju zawieszenia znajdziesz w tym artykule. 

Pęknięcie zaworu na końcu trzonka

Po naprawie głowicy cylindrów doszło do zniszczenia zaworu? Przyczyną jest często nieprawidłowe ustawienie lub przeskok pasa zębatego. Czy przyczyną mogą być również wady materiałowe?

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.