Osłony tarcz hamulcowych – rozwiązania febi

, 29 września 2021, 9:38

Za zespołem hamulca tarczowego montowane są osłony chroniące tarczę, klocki i przewody hamulcowe, które są stale narażone na działanie kurzu pyłu pochodzącego z drogi oraz z samego układu hamulcowego. Jednocześnie osłony chronią gorące tarcze hamulcowe przed nadmierną ilością rozpryskiwanej zimnej wody.

Zadaniem układu hamulcowego w samochodzie jest zapewnienie odpowiedniej siły hamowania pozwalającej, w przypadku konieczności, bezpiecznie spowolnić i zatrzymać pojazd, lub uniemożliwiającej przemieszczanie się zaparkowanego pojazdu. Gdy jest to konieczne, układ hamulcowy musi zareagować w sposób szybki i równomierny, co pozwala uzyskać krótką drogę hamowania. Jednocześnie podczas hamowania kierowca musi zachować pełną kontrolę nad pojazdem. Układ hamulcowy musi być również odporny na działanie korozji oraz zanieczyszczeń drogowych, zachowując wysoką trwałość i niezawodność.

W pojazdach stosuje się dwa podstawowe rodzaje układu hamulcowego: w większości przypadków spotykamy hamulce tarczowe, natomiast hamulce bębnowe wykorzystywane są głównie na tylnych osiach oraz w mniejszych samochodach. W porównaniu do hamulców bębnowych układy wykorzystujące tarcze hamulcowe charakteryzują się znacznie większą odpornością na wysokie temperatury oraz wysoką zdolnością do odprowadzania ciepła. Bezpośredni kontakt klocków z obracającymi się tarczami hamulcowymi zapewnia wysoki moment siły hamującej przez długi okres czasu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do hamulców bębnowych, podczas działania nie ulegają mechanicznym odkształceniom w wyniku działania wysokiej temperatury. Ponadto gwałtownemu odkształceniu zapobiega równomierny rozkład nacisku okładziny ciernej na powierzchnię styku z tarczą hamulcową. Niemniej jednak występuje ryzyko narażenia tarczy hamulcowej na zanieczyszczenia drogowe oraz gwałtowne zmiany temperatury prowadzące do odkształcenia i pęknięcia tarczy hamulcowej.

Dlatego za zespołem hamulca tarczowego montowane są osłony chroniące tarczę, klocki i przewody hamulcowe, które są stale narażone na działanie kurzu pyłu pochodzącego z drogi oraz z samego układu hamulcowego. W tym ostatnim przypadku podczas tarcia klocków o tarcze hamulcowe powstaje pył materiału ciernego. W rezultacie osłona pozwala zachować odpowiednią skuteczność układu hamulcowego pojazdu. Jednocześnie osłony chronią gorące tarcze hamulcowe przed nadmierną ilością rozpryskiwanej zimnej wody. Podczas jazdy w mokrych warunkach pryskająca zimna woda może spowodować zwichrowanie lub nawet pęknięcie tarczy hamulcowej.

Osłony zabezpieczają przed działaniem wysokiej temperatury oraz zanieczyszczeniem elektronicznych elementów układu hamulcowego, takich jak czujniki prędkości koła, czujniki zużycia klocków hamulcowych, a także sąsiadujące z układem hamulcowym elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Ten element chroniący układ hamulcowy, podobnie jak inne  części układu hamulcowego, podlegają kontroli podczas regularnej obsługi serwisowej samochodu. Ponadto w wielu krajach lub regionach weryfikacja stanu osłon tarcz hamulcowych jest obowiązkowym elementem okresowej kontroli technicznej, która pozwala stwierdzić, czy pojazd spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji
oraz dopuszczalnych emisji.

Skutkiem uszkodzonej wskutek korozji lub uderzenia osłony tarczy hamulcowej może być:

  • Przedwczesne zużycie i korozja tarcz hamulcowych.
  • W wyniku ubytków osłony możliwość nadmiernego kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda lub zanieczyszczenia drogowe.
  • Ryzyko uszkodzenia elementów mocowania układu zawieszenia lub przegubów układu kierowniczego.
  • Hałas powodowany przez ocieranie o ruchome elementy.
  • W przypadku braku lub całkowitego przerdzewienia osłony nadmierne ciepło wytwarzane przez układ hamulcowy i działające na elementy gumowe lub plastikowe, powodując ich stopienie lub spalenie.

Osłony tarcz hamulcowych febi produkowane są z arkuszy prasowanej stali, której nadawany jest kształt precyzyjnie odpowiadający elementom OE. Galwanizacja, a następnie lakierowanie zapewnia osłonom zabezpieczenie antykorozyjne. Dzięki temu skuteczna osłona tarczy hamulcowej pozwala uniknąć wymienionych wcześniej problemów i zwiększa trwałość układu hamulcowego, zapewniając bezpieczeństwo kierowcy oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Cały asortyment osłon tarcz hamulcowych dostępny jest na stronie:
partsfinder.bilsteingroup.com.
Marka febi należy do bilstein group. Więcej informacji na stronie:
www.bilsteingroup.com.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!