Najczęstsze usterki pomp paliwa – poradnik DENSO

9 kwietnia 2015, 10:55

Zadaniem elektrycznej pompy paliwa jest dostarczenie paliwa pod wysokim ciśnieniem ze zbiornika do silnika, w zależności od szczególnych wymogów zastosowania pojazdu. Paliwo jest tłoczone do wtryskiwaczy, które wtryskują je do cylindrów silnika.

Wyróżnia się dwa rodzaje pomp paliwa: pompę liniową oraz pompę znajdującą się wewnątrz zbiornika. Pompa wewnątrzzbiornikowa (umieszczana w zbiorniku paliwa) jest obecnie najczęściej stosowana i została opisana poniżej.

 • Umiejscowienie wewnątrzzbiornikowej pompy paliwa umożliwia zmniejszenie hałasu wytwarzanego przez silnik elektryczny pompy paliwa. Zapewnia również prawidłowe zasilenie pompy paliwem, smarując i chłodząc jej silnik
 • Gdy wirnik wewnątrzzbiornikowej pompy paliwa pracuje, łopatka porusza się wokół wirnika, tworząc ruch wirowy wewnątrz pompy. Paliwo przepływa wokół silnika pompy, zwiększając ciśnienie i otwiera zawór zwrotny, a paliwo jest kierowane do przewodu paliwowego
 • Ze względu na stosowanie silników o dużej pojemności skokowej cylindra, coraz bardziej potrzebne są pompy paliwa o większej pojemności. Objętość wypływu tych pomp musi zatem być regulowana, aby dostosować ją do warunków pracy silnika. Jest to możliwe dzięki technologii turbinowej wewnątrzzbiornikowej pompy paliwa.

Najczęstsze usterki pomp paliwa

Najczęstszą przyczyną awarii wewnątrzzbiornikowej elektrycznej pompy paliwa jest zanieczyszczenie zbiornika paliwa brudem i rdzą. Konieczne jest zatem, aby zamiennik pompy paliwa został zainstalowany w czystym zbiorniku paliwa. Inną częstą przyczyną awarii wewnątrzzbiornikowej elektrycznej pompy paliwa są niesprawne połączenia elektryczne, takie jak obluzowane połączenia, niedostateczne uziemienie lub zbyt niskie napięcie podawane do pompy w wyniku przegrzania styków.

Do najczęstszych objawów usterki pompy paliwa należą:

 • Brak pracy silnika: spalanie nie następuje ze względu na brak paliwa (ewentualnie trudny rozruch)
 • Gaśnięcie silnika: wkrótce po uruchomieniu silnik gaśnie z powodu braku paliwa lub gaśnie gdy pedał gazu jest wciśnięty
 • Niski komfort jazdy: szarpanie podczas przyspieszania ze względu na zmniejszenie ilości przepływu paliwa; niewystarczająca moc spowodowana brakiem wzrostu ciśnienia paliwa; szarpanie silnika; nieprawidłowe dźwięki.

Przed zainstalowaniem nowej pompy paliwa bardzo ważne jest dokonanie prawidłowej diagnozy, ponieważ prawdziwą przyczyną usterki może być inna część niż pompa paliwa – np. zatkanie filtra siatkowego, zanieczyszczenie filtra paliwa, uszkodzony wskaźnik paliwa a nawet bardzo niski poziom paliwa w zbiorniku. Aby uniknąć problemów ze zbiornikiem paliwa:

 • Pompa paliwa i układ paliwowy powinny być utrzymywane w dobrym stanie
 • Nie należy prowadzić pojazdu z prawie pustym zbiornikiem paliwa
 • Należy zwracać uwagę na jakość paliwa i liczbę oktanową
 • Filtr paliwa należy okresowo sprawdzać i wymieniać na nowy
 • Przewody paliwowe i połączenia elektryczne należy regularnie sprawdzać pod kątem pęknięć, przecieków i innych uszkodzeń
 • Jeśli pompa paliwa wymaga wymiany, należy się upewnić, że układ paliwowy jest czysty, a zbiornik paliwa nie zawiera zanieczyszczeń.

 

Pompy paliwa są – obok zaworów EGR, czujników EGT, czujników MAF oraz cewek zapłonowych – częścią programu systemów sterowania silnikiem (EMS) DENSO. Obecnie na rynku wtórnym DENSO oferuje 9 numerów katalogowych pomp paliwa, które mają 230 zastosowań w ponad 8,5 mln pojazdów. Więcej informacji o programie EMS DENSO można znaleźć na stronie www.denso-am.pl.

Dowiedz się więcej

Wiosenny przegląd – okazja do wymiany filtra kabinowego
Wiosenny przegląd – okazja do wymiany filtra kabinowego

Zanieczyszczony lub zatkany filtr kabinowy obniża jakość powietrza wewnątrz samochodu, może też być siedliskiem pleśni i bakterii wywołujących alergie i dyskomfort. Wiosenny przegląd auta jest dobrą okazją, by ten filtr wymienić. Filtr kabinowy jest medium filtracyjnym podłączonym do zewnętrznego wlotu powietrza w samochodowym systemie wentylacji. Jego zadaniem jest przechwytywanie zarówno większych elementów – np. liści […]

Typowe usterki układu klimatyzacji
Typowe usterki układu klimatyzacji

Istnieje błędne przekonanie, że zakup stosunkowo taniej, automatycznej stacji klimatyzacji w zupełności wystarcza, by zapewnić klientom dobre usługi serwisowe przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. Jak działają układy klimatyzacji? Aby stać się wiarygodnym, rozpoznawalnym serwisem klimatyzacji, potrzeba o wiele więcej: przede wszystkim inwestycji w sprzęt i profesjonalną edukację. Peter Valek, Product Manager w DENSO Europe After […]

Najczęstsze usterki masowych przepływomierzy powietrza (MAF) – porady DENSO
Najczęstsze usterki masowych przepływomierzy powietrza (MAF) – porady DENSO

Czujnik MAF mierzy masę powietrza wpływającego do silnika samochodu i przesyła do elektronicznego układu sterującego (ECU) prąd o napięciu odpowiadającym wielkości przepływu. Obecnie najczęściej stosowanym czujnikiem MAF jest typ plug-in hot wire, który znajduje się wewnątrz kanału powietrza dolotowego, między filtrem powietrza a korpusem przepustnicy. Składa się on z opornika grzejnego, opornika pomiarowego temperatury powietrza […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 23 listopada 2019, 17:56 3 -1

Jak to się ma do ciśnienia paliwa może być ono za wysokie od nominalnego fabrycznego ?Opiłki miałem w baku,ale wypuściłem paliwo wymyłem wszystko,przedmuchałem,wymieniłem filtry i smoka ale auto dalej szarpie i wypada mu zapłon.Cisnienie jest o 0,4 bara wyzsze od fabrycznego.

Odpowiedz

Anka, 9 czerwca 2021, 12:21 1 -3

Mam pytanie miesiąc temu mechanik wymienił mi pompę paliwową w piątek samochód nie chciał ruszyć w ogóle i musiał być ściągnięty mechanik u którego teraz jest samochód poinformował mnie że pompa paliwowa się popsuła. A jak to możliwe skoro była wymieniana czy ktoś może mi odpowiedzieć ?

Odpowiedz

któś, 10 czerwca 2021, 6:50 0 0

najczęściej wtedy, gdy zamiast oryginalnego modułu za 1000zł. wymienia sie sam wkład za 60zł. albo wtedy, gdy zamiast naprawić przerwe w obwodzie elektrycznym wymianie się pompe.

Odpowiedz