Otwarcie Centrum Technicznego ROOKS – fotorelacja

4 grudnia 2019, 12:54

ROOKS to marka narzędzi oraz wyposażenia warsztatowego, której produkty dostępne są wyłącznie w ofercie Auto Partner SA. Obie firmy wspólnymi siłami powołały do działania Centrum Techniczne, w którym odbywają się szkolenia i prezentacje narzędzi specjalistycznych. Uczestnicząc w wydarzeniu, mieliśmy okazję wzięcia udziału w takich działaniach.

Czym jest marka ROOKS?

ROOKS jest polską marką założoną w 2011 roku przez dwóch kolegów, którzy postanowili wspólnie wykorzystać swoje kompetencje i doświadczenia na rynku motoryzacyjnym. Domeną marki ROOKS są narzędzia specjalistyczne klasy premium, jednak rozwój oferty idzie również w kierunku wyposażenia warsztatów i narzędzi instalatorskich. Eksplozja popularności produktów marki miała miejsce po zawarciu współpracy z firmą Auto Partner. Pod szyldem ROOKS Garage skupione są cztery marki, których produkty znajdują się w ofercie firmy. Poza marką wiodącą znajdują się tam także Laser (marka brytyjska), Govoni (z Włoch) oraz Selta (z Tajwanu).

– Centrum Techniczne ROOKS to miejsce nastawione przede wszystkim na to, by łączyć sprzedaż produktów specjalistycznych z wiedzą. Im produkt jest droższy, tym wymaga większej ilości wiedzy, przekazywanej mechanikom. Trzeba nauczyć się pracować na danym urządzeniu, poznać zasady jego użytkowania. To wszystko robimy tutaj. Mamy tu własny show room, mamy pokazowy serwis techniczny, a także typową salę szkoleniową. Bardzo dużym atutem naszego Centrum jest dogodna lokalizacja – powiedział Szymon Zawada, współzałożyciel i dyrektor rozwoju marki ROOKS.

Centrum mieści się w Domasławiu, przy ulicy Wrocławskiej 1, rzut beretem od autostrady i w bezpośredniej bliskości Wrocławia.

Prezentacja narzędzi specjalistycznych

ROOKS wywodzi się z rynku narzędzi specjalistycznych, dlatego to właśnie takie narzędzia zostały zaprezentowane z okazji otwarcia Centrum Technicznego. Na początek pokazano możliwości narzędzi marki Govoni, mieszczących się w dwóch walizkach i pozwalających na usunięcie urwanej świecy żarowej. Jest to problem często spotykany w warsztatach, jednak niewiele z nich posiada profesjonalny sprzęt do radzenia sobie z nim bez ryzyka uszkodzenia głowicy silnika. Działanie zestawu oraz kamery inspekcyjnej, służącej do oceny stanu cylindra zaprezentował Szymon Zawada.

Współzałożyciel marki ROOKS zaprezentował także działanie zestawu do demontażu wtryskiwaczy w silnikach diesla. Podkreślił, że jego atutem na tle rozwiązań konkurencyjnych jest wysoka wytrzymałość. W ofercie ROOKS jest także niedostępny u konkurencji silnik pneumatyczny, stanowiący wsparcie przy wyciąganiu wtryskiwaczy. Posiada on wdzięczną i zgodną ze swoją charakterystyką pracy nazwę Wibrofighter.

– Skupiamy się właśnie na takich technologiach, które nie są dostępne u konkurencji i pozwalają warsztatom pracować wydajniej i szybciej. Inwestycja w nasz zestaw daje korzyści zarówno warsztatowi, jak i klientowi. Warsztat nie musi ściągać głowicy silnika, przez co pracuje krócej, w tym czasie zarabiając efektywnie więcej, natomiast klient krócej czeka na naprawę, a ingerencja w silnik jego samochodu jest ograniczona – wyliczał Szymon Zawada.

Opisane powyżej zestawy składają się z bardzo wielu elementów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że polityka firmy ROOKS zakłada możliwość dokupienia każdego z elementów osobno. Pozwala to uniknąć szczególnych obaw o zniszczenie lub zagubienie którejkolwiek z części.

Kolejnym punktem prezentacji był pneumatyczny ściągacz do sprężyn, również marki Govoni. Demontowanie sprężyn tym urządzeniem jest o wiele bezpieczniejsze dla mechanika niż przy użyciu ręcznych narzędzi. Jest także o wiele szybsze, demontaż trwa kilka minut, podobnie zakładanie nowej sprężyny. W porównaniu do ręcznych rozwiązań jest to oszczędność czasu rzędu godziny, półtorej. Posiadanie urządzenia może nie tylko oznaczać szybsze obsługiwanie klientów, ale nawet zainteresowanie innych okolicznych warsztatów, dla których opłacalne może być zlecenie nam demontażu sprężyn. Ściągacz obsługuje także duże sprężyny od aut dostawczych i małych ciężarówek, z którymi większość rozwiązań ręcznych ma duże problemy.

W niektórych pojazdach (np. Ford Mondeo) szczególną trudność sprawia mechanikom demontaż piast. Govoni ma w swoim asortymencie odpowiedź na ten problem. Z użyciem ściągacza, w większości przypadków (w zależności od stopnia zapieczenia sworznia i półosi) ściągnięcie piasty możliwe jest na samochodzie. Kolejna walizka Govoni zawiera zestaw do ściągania tylnej bieżni łożyska z piasty. Uzupełnieniem oferty jest zestaw do wymiany tulei wahacza na samochodzie, bez konieczności demontażu wahacza czy tylnej belki.

Stosunkowo nowym segmentem w asortymencie marki ROOKS są narzędzia akumulatorowe. Obecnie w ofercie znajduje się wiertarko-wkrętarka z możliwością pracy udarowej, klucz udarowy i szlifierka kątowa. Podczas prezentacji pokazano możliwości klucza udarowego, który dysponuje momentem obrotowym w wysokości 350 nm. Jest on w stanie bez problemów odkręcić i przykręcić koło w samochodzie, co czyni z niego ciekawą propozycję dla warsztatów mobilnych. Klucz posiada przejściówkę do bitów, co pozwala zmienić go w zakrętarkę udarową. Wszystkie 3 narzędzia mają silniki bezszczotkowe i wspólny system baterii, dzięki czemu baterie można przekładać pomiędzy nimi. Wkrótce oferta akumulatorowych urządzeń marki zostanie poszerzona. Dyrektor handlowy ROOKS, Michał Sadowski, zapewniał zgromadzonych o jakości urządzeń. Zaprezentował także zestawy narzędzi ręcznych, których produkcja zlokalizowana jest w Europie, na Słowacji.

Uroczyste otwarcie Centrum Technicznego ROOKS miało miejsce 22 listopada 2019 r. Zostało poprzedzone kilkoma dniami prezentacji szkoleniowych dla klientów i partnerów firmy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!