Jak uchronić olej silnikowy przed podrabianiem? Producenci mają swoje sposoby.

, 30 sierpnia 2018, 16:07

W związku z wręcz cyklicznym pojawianiem się informacji o grupach przestępczych, specjalizujących się w podrabianiu olejów silnikowych, postanowiliśmy zapytać producentów środków smarnych jak zabezpieczają swoje produkty przed sfałszowaniem i jak przeciętny klient również może się ustrzec przed podrobionymi, słabej jakości olejami.

Krzysztof Pawlak: Czy stosujecie zabezpieczenia, których celem jest utrudnienie fałszerzom podrabiania Waszych produktów?

Total: Na wstępnie chciałem zaznaczyć, że nie spotkaliśmy się, w długoletniej historii, żeby którykolwiek z olejów Total czy ELF był podrobiony.

Podrabianie olejów w małych opakowaniach typu 1L, 4 i 5L jest bardzo kosztowną operacją. Wynika to z faktu, że koszt produkcji formy do produkcji opakowań, korka, etykiet wielowarstwowych jest na tyle duży, że podrabianie musiałby się odbywać na skalę masową aby proceder był opłacalny. Więc jest to bardzo mało prawdopodobne. Dodatkowo korki posiadają plombę, która podczas odkręcania ulega zerwaniu więc widać od razu, że produkt był używany. Dodatkowo opakowania 4 i 5l posiadają wbudowany w szyjce butelki krótki lejek. Są to rozwiązanie unikatowe i podrobienie takich rozwiązań na małą skalę jest całkowicie nieopłacalne.

Fuchs: Problem fałszowania olejów silnikowych na rynku środków smarnych jest nam znany. Co jakiś czas można na różnych portalach internetowych przeczytać o tym jak policja wpada na trop i likwiduje nielegalne rozlewnie podrabiające popularne na rynku marki olejów silnikowych. Aby utrudnić fałszerzom ten proceder Firma Fuchs, sukcesywnie wdraża zabezpieczenia swoich produktów, np. w postaci specjalnych foli pod korkiem, które są zgrzane z opakowaniem i uniemożliwiają wielokrotne napełnienie pustych opakowań. We wszystkich fabrykach FUCHS PETROLUB SE używa się zastrzeżonych wzorów opakowań, korków oraz etykiet.

Castrol: Oczywiście stosujemy zabezpieczenia, które pozwalają  na identyfikację produktów oryginalnych. Szczególnie po roku 2015/2016, gdy polska Policja wykryła i zlikwidowała nielegalną fabryczkę wytwarzającą oleje udające produkty Castrol, podjęliśmy zdecydowane kroki, aby wyeliminować podróbki z rynku. Obecnie nasze opakowania mają liczne zabezpieczenia, pozwalające potwierdzić, że mamy do czynienia z produktem oryginalnym. Wymienię  tylko podstawowe z nich: logo Castrol wypalone laserem na korku opakowania oraz unikalny numer wytłaczany na butelce (nr. końcowy nigdy się nie powtarza na kilku butelkach). Dodatkowym zabezpieczeniem jest folia zgrzana z butelką, którą należy przerwać w momencie otwierania opakowania.

Zabezpieczenia opakowania oleju silnikowego na przykładzie marki Castrol

Na co powinna zwrócić uwagę osoba kupująca olej silnikowy, aby uniknąć oszustwa?

Total: Po pierwsze czy butelka ma odpowiedni kształt, czy etykieta jest identyczna ze zdjęciami dostępnymi na stronie www.total.com.pl czy plomba na korku nie została naruszona.

Fuchs: Każde małe opakowanie oleju silnikowego 1L, 4L, 5L ma także wytłoczone logo FUCHS na spodzie opakowania oraz na korku. Na każdym opakowaniu jest także umieszczony numer partii produkcyjnej oraz oznaczenie, w którym kraju olej został wyprodukowany, a także zakodowana data produkcji.

Castrol: Zwracajmy uwagę na detale – opakowanie wyglądające na oryginalne, ale niestarannie wykonane, odbiegające barwą i jakością druku etykiet , kolorem i  strukturą powierzchni opakowania, nieudolnie naśladujące zabezpieczenia  czy posiadające niedokładną, nierówną miarkę ilości produktu może świadczyć o tym, że produkt nie jest oryginalny. Klienci, wierni jednemu produktowi i dobrze go znający, czasem próbują weryfikować zawartość opakowania pod kątem zgodności  zapachu, barwy i lepkości. Jednak nie jest to metoda gwarantująca skuteczność. Najskuteczniejszą metodą, aby zawsze mieć pewność, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem,  jest wybór wiarygodnego sprzedawcy oleju.

W jakich punktach najbezpieczniej dokonać zakupu oleju silnikowego?

Total: Teoretycznie wszystkie punkty dystrybucji w Polsce posiadają produkty oryginalne. Może jedynie nie należałoby kupować produktów przez internet gdzie firmy posiadają siedziby nie na terytorium Polski. To może rodzić podejrzenia o uchylanie się od płacenia akcyzy jak również proces jakichkolwiek reklamacji dotyczącej jakości produktu będzie utrudniony.

Fuchs: Nasza bliska współpraca z klientami hurtowymi pozwala nam zapewnić użytkowników że kupując w tych miejscach produkty Fuchs, kupują produkt oryginalny. Aby znaleźć autoryzowany punkt sprzedaży olejów firmy Fuchs polecamy odwiedzić naszą stronę internetową www.fuchs.com/pl i skorzystać z wyszukiwarki dystrybutorów i punktów sprzedaży w swojej okolicy.

Castrol: Sprzedawca, który jest autoryzowanym przedstawicielem  marki to gwarancja zakupu oleju silnikowego o właściwych parametrach. Warto zainteresować  się, czy dany punkt sprzedaży posiada certyfikat poświadczający, że sprzedawany olej pochodzi od producenta. Możemy prosić o taki dokument do wglądu lub sprawdzić rekomendowane punkty sprzedaży oleju na www.castrol.pl w zakładce USŁUGI → GDZIE KUPIĆ. Warsztaty samochodowe, to kolejne wiarygodne miejsce, gdzie możemy zaopatrzyć się w oryginalny olej Castrol.  Współpracujemy z tysiącami warsztatów na terenie całej Polski, którym w ramach długofalowej partnerskiej współpracy na bieżąco dostarczamy nasze produkty. Miejscem, gdzie także ze spokojem możemy wybierać spośród szerokiej gamy oryginalnych olejów są stacje benzynowe renomowanych marek.

O skali problemu podrabianych olei silnikowych i jego konsekwencjach pisaliśmy w poniższym artykule.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Smoku, 30 sierpnia 2018, 9:09 9 -1

A Mobil?

Odpowiedz

KICK, 30 sierpnia 2018, 10:46 8 -1

Może wreszcie szanowne koncerny "giganty" wzięły by się do roboty i ukróciły ten proceder oraz nalewanie luzem do baniek.
Czy ktoś może się tym zająć zamiast wypisywać ja kto dobrze są zabezpieczone ich produkty, ale przecież sami nigdy się nie spotkali z podrobionymi własnymi produktami? -Naprawdę?

Odpowiedz

byłem mechanikiem, 30 sierpnia 2018, 10:56 9 -5

Warsztaty, to wiarygodne miejsce , dobre :D
Beczka Castrol stoi nie ruszana od 10 lat , a wciąż nowy olej ma - jaki chcesz 5w-10w- w prawie połowie warsztatów tak robią. Wystarczy pojeżdzić i posprawdzać. Lub o FV na beczkę zakupu poprosić do wglądu .

Odpowiedz

M.M.M., 30 sierpnia 2018, 11:17 25 -18

Ja kupuję oleje oryginalne w pojemnikach 4/5 litrów, oraz beczki 60l (nie stoi bynajmniej 200l przez pół roku)... ale nie ma takiej możliwości, żebym Ci faktury zakupu pokazał. Po pierwsze, jest to moja tajemnica ile marży mam na oleju i nie chce słyszeć \"Panie, pan kupiłeś 20 zł taniej, to czemu ja mam płacić tyle?\". Po drugie, nie mam czasu na siedzenie i szukanie każdej bańki i beczki na fakturach. Po trzecie, jak nie masz do mnie zaufania to przywieź swój olej kupiony na allegro, ja Ci go wlejelę na Twoich oczach... zobaczymy ile pojeździsz :)

Odpowiedz

Marcin, 30 sierpnia 2018, 13:49 7 -6

Dokładnie

Odpowiedz

Bart, 4 listopada 2020, 6:35 6 -1

Nie ma takiej możliwości to nie ma u Ciebie wymiany, krótka piłka. Zdziwiłbyś się dla ilu osób marża 20 zł na litrze jest do przyjęcia - o ile olej jest ok i nie wyjdzie drożej niż "bańkowy". Po drugie nie masz czasu to jak poprzednio - nie ma robieni u Ciebie. Po trzecie - kupuję na allegro i jeżdżę 12 rok. Po co Twoje kłamstwa?

Odpowiedz

desperados, 30 sierpnia 2018, 16:21 8 -14

A g...no cie obchodzi moja faktura. Zapytaj o to w marketach po których codziennie latasz to cie zabiją śmiechem....!!!! To jest tajemnica handlowa. A tak nawiasem ujmując to wiesz co.....każdy sądzi po sobie.

Odpowiedz

Bart, 4 listopada 2020, 6:37 0 0

@desperados, prawdziwy z ciebie desperados. Masz pojecie o robieniu "interesów"...

Odpowiedz

Bart, 4 listopada 2020, 6:39 0 -3

Facet któy pracował u takich "desperatów" napisał prawdę a widzę masz ból pupy... Bierz do japy, nie będzie pupa bolała :D:D

Odpowiedz

Anonim, 20 listopada 2021, 21:32 0 0

W dzisiejszych czasach można i pokazać fakturę zakupową. Jak za wymianę oleju bierze się stówkę, nikt nie będzie się pluł o 2-3 dychy więcej na samym oleju, niż się spodziewał tam zobaczyć.

Odpowiedz

Anonim, 30 sierpnia 2018, 15:06 7 -2

Gdzie zgłosić gdy dostaniemy olej Castrol bez nadruku na korku.

Odpowiedz

hhhhhhhhhhhhhhhh, 30 sierpnia 2018, 21:17 11 -17

Do dentysty.

Odpowiedz

Anonim, 10 grudnia 2019, 16:27 5 0

Nieodzywaj się jak nie rozumiesz pytania

Odpowiedz

Anonim, 31 sierpnia 2018, 8:22 4 -1

Dwukrotnie spotkałem się z podróbkami oleju Total 5W/40 .Olej kupiłem w ogólnodostępnym sklepie .Niewysoka cena i zalecenia producenta Auta skłoniły mnie do zakupu Total .Na opakowaniu brak było informacji , kto go wyprodukował i konkretnie gdzie . Najważniejsze było potem .Bezpośrednio po wymianie oleju - bardzo szybko zmienił swoja strukturę i zaczął przypominać przepracowany olej mineralny - zrobił sie też rzadki jak woda .Podkreślam , że nigdy nie spotkałem siè z odróbkami Totala przekładniowego - zawsze był i jest znakomity .

Odpowiedz

Adam, 31 sierpnia 2018, 9:58 6 -3

I tak machanik kupuje 200 l i nie wiadomo co leje

Odpowiedz

T.D.i, 31 sierpnia 2018, 11:12 15 0

W 2016 roku zamknięto pod Moskwa 3 Hale gdzie podrabiano oleje znanych marek i tu cytat" Shell, Mobil, Castrol, Total, Bp, LM , ELF , MAZDA, TOYOTA, NISSAN, FORD, GM oraz BMW " i byla cisza nic nie nagłośnione. Olej Castrol byl nie do odróżnienia. Dziwie sie, ze Total pisze,ze sie nie spotkał z podróbkami chyba nie chcial. Poszperajcie w necie to moze cos zjadziecie pamietam, ze byl nawet filmik z akcji Rosyjskiej Policji.

Odpowiedz

Paweł, 1 września 2018, 11:09 8 0

Nie trzeba daleko szukac sami maja ten filmik z piekna butelka TOTALa w innym artykule:
https://motofocus.pl/informacje/nowosci/64944/podrabiali-oleje-silnikowe-i-wprowadzali-do-obrotu-to-nie-pierwszy-przypadek

Odpowiedz

PWM_TDC, 31 sierpnia 2018, 20:03 12 -1

Genialna odpowiedź przedstawiciela Totala na pierwsze pytanie. Nie trudno znaleźć w sieci choćby film z \'rozbrajania\' rosyjskiej fabryki podróbek olejów z butelkami Elfa czy Totala na pierwszym planie, ale nie - oni nie spotkali się, nie słyszeli a w ogóle to nie możliwe, bo to się nie opłaca. Mistrzostwo.

Odpowiedz

rarek, 31 sierpnia 2018, 20:31 12 -9

Castrol sam w sobie jest syfem zwłaszcza oryginalny. Mogło się tak stać że podróbki były lepsze jakościowo niż oryginalny Castrol. przestrzegam was przed Castrolem.

Odpowiedz

Michał, 31 sierpnia 2018, 23:11 6 -5

To prawda. Castrol to słaby olej. I często to od innych słyszę. Jego chyba najwięcej podrabiają.

Odpowiedz

Anonim, 20 listopada 2021, 21:29 0 -1

Podróbek jest pewnie tyle, że wszelkie narzekania biorą się z jazdy na najtańszych zużytych olejach mineralnych sprzedawanych jako niby oryginały z pierwszego tłoczenia.

Odpowiedz

Andrzej, 1 września 2018, 7:49 8 0

Witam wszystko fajnie plomby folie lejki na butelkach 1 czy 4 litrowych ale przeciętny Kowalski o tym nie wie a jak wie to sprawdzić może dopiero po zakupie w sklepie nikt mu nie pozwoli odkrecić korka Ja nie dawno kupowałem olej Shela w hurtowni czesci zamiennych intercars żadnego z opisanych zabezpieczeń na butelce nie znalazłem a laikiem nie jestem , czy dałem nabić sie w butelkę ? Nie wiem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim, 3 września 2018, 13:18 10 -3

Na Allegro same podróbki. Nie kupujcie oleju w necie!

Odpowiedz

Anonim, 7 września 2018, 9:40 2 0

A hurtownie to gdzie niby kupują?
Choćby jak wyżej wymieniona?
Czyżby nie od tych samych "importerów"?

Odpowiedz

OlejowyDoradca, 20 listopada 2021, 21:17 0 0

Kupiłem ten sam popularny olej z kilku sklepów internetowych o najwyższych ocenach. Tylko 2 z 6 tych sklepów miały olej prawdopodobnie oryginalny. Reszta... Widać, że trafiłem na 4 różnych "producentów" podrobionych olei, bo każdy miał swoje indywidualne błędy w kopiowaniu. Żeby nie było wątpliwości - nawet oleje z dwóch sklepów z identycznymi oznaczeniami daty i miejsca produkcji różniły się wieloma szczegółami. Nawet były to oleje z jednej sieci, ale z różnych oddziałów, więc pewnie ktoś robi podmianki na magazynie.

Same naklejki akurat bardzo dobrze podrabiane i niewprawione oko nie zauważy różnicy. Ktoś kto próbował skanować materiały drukowane wie, że nie jest to takie łatwe i zostają artefakty, ale zauważenie ich nie jest łatwe. Jeśli na pierwszy rzut oka są ok, nie ma co skupiać się na nich szukając oryginału.

Jeśli chcecie mieć przynajmniej duże szanse na kupno oryginalnego oleju w miarę tanio, kupcie po bańce od kilku sprzedawców z dobrymi opiniami, a te różniące się między sobą zwróćcie, najlepiej zgłaszając to jednoznacznie sprzedawcy.

Odpowiedz

Aras, 6 września 2018, 12:51 0 -6

Tak konczy sie zawsze wymiana oleju w szopie u "Henka". W prawdziwym szanujacym sie warsztacie w parze z cena idzie jakosc i tam nikt sie nie bedzie bawil w takie rzeczy. Dobre imie jest drozsze pieniedzy.

Odpowiedz

Danek, 10 grudnia 2019, 16:25 5 0

Więcej na Tobie zarobią nic wiecej

Odpowiedz

Serwisant, 20 listopada 2021, 21:28 1 0

Niestety, ale mając takie pełne zaufanie masz szansę płacić pełną stawkę za wymianę co najwyżej połowy oleju.

Odpowiedz

Qawer, 14 stycznia 2020, 19:31 3 0

Total nie spotkał się z podrabianiem swoich produktów, to wypowiedź bardzo mało profesjonalna. Wszyscy słyszeli i widzieli zdjęcia olejów Total podrobionych w Rosji, ciekawe czy Total zadbał żeby te podróbki nie trafiły na rynek UE.

Odpowiedz

OlejowyDoradca, 20 listopada 2021, 21:19 0 0

Kupując Ich olej masz powiedzmy kilkadziesiąt % szans kupna oryginału, na którym zarabiają. Jeśli rozejdzie się wieść, że jest masa podróbek, dużo więcej % klientów może zrezygnować z zakupu ich oleju, więc stracą jeszcze więcej. Tak przynajmniej im się wydaje. Oczywiście w pewnym momencie ich udział w rynku olejów pod własną marką spadnie do 5% i dopiero się zorientują, że coś trzeba zrobić.

Odpowiedz

Kony, 18 czerwca 2020, 6:25 1 0

Nie spotkalismy sie zeby total czy elf byl podrobiony bo butelki sa kosztowne.. no smiech na sali. No to gosciu patrz
[LINK]

Odpowiedz

Klient, 20 listopada 2021, 21:27 0 0

Dokładnie. Co tam koszt produkcji podrabianej butelki wzrośnie o 5pln, jak stary zużyty olej zamiast iść do utylizacji ktoś w garażu przepuszcza przez filtr i ma niemal darmo. Może jeszcze na utylizacji zarabia.

Odpowiedz

Rudy, 8 listopada 2020, 20:53 0 0

Nie kupować najpopularniejszych marek bo one najczęściej są podrabiane. Tanich okazji nie łapać bo wiadomo że szwindel. Ja używam Hyundai XTeer. Dobry olej ale raczej nikt go nie podrabia bo nie jest w PL aż tak popularny. Aż mnie to dziwi bo ja uważam że jest rewelacyjny pod względem jakości, co najważniejsze nie spala się w czasie jazdy

Odpowiedz

Maks, 24 listopada 2020, 19:54 3 0

Kolejny taki komentarz o Hyundai XTeer.
Czyżby Hyundai zatrudnił trolli do marketingu w sieci?

Odpowiedz

SzefSerwisu, 20 listopada 2021, 21:23 0 0

Pół-prawda. Kupując mniej znane marki mniejsza szansa trafienia na najtańszy możliwy na rynku zużyty i filtrowany olej w ładnej bańce jako nowy. Jednak nie kupuje się produktów, które promuje się nachalnie poprzez SPAM. Jeśli już to wybierzcie inną markę, bo widać, że jakiś narwany dystrybutor się znalazł i się promuje.

Odpowiedz

Anonim, 18 grudnia 2020, 2:51 0 0

Na fakcie byłem ciągnikien siodłowym( własciciel dunczyk) Aktrosem na wymiane oleju- drogiego! W serwisie mercedesa.Juz jak jechalem po drodze to mnie oszczegali na radiu- tylko bądz przy wymianie,i nie daj sie na bajere typu moze kawka ciasteczko w kawiani! Bo robili tak ze nie spuszczali całego tylko połowe i dolewali nowy.Pojechałem do niemiec upał góry pełny tonaz i silnik klękł.Adac zacholował mnie na warsztat olej do laboratorium( mają na m-cu to nie wschód.) Po chwili przyniesli kwity z eksperyzą ze olej ma 100 lat😤 a nie krutko po wymianie! I tylko usłyszałem RAUS Z PLACU!! No i co sądy srondy. A dunczyk nuz w polsce firmę zlikwidował( co miał inwestowac z oszustami?

Odpowiedz

Serwisant, 20 listopada 2021, 21:25 0 0

Niestety też znam trochę historii, akurat od tej drugiej strony jak to w niektórych warsztatach wymienia się połowę oleju... albo jak klient przyjedzie i pogania, to wydaje się tylko z przetartym korkiem i ewentualnie obudową filtra oleju, bo... przecież takie nowe auto się od razu nie zatrze jak zrobi drugie, a może nawet trzecie tyle na oleju.

Odpowiedz

Prawdą..., 21 kwietnia 2022, 17:18 0 0

jest że wszystko idzie podrobić. Nie kupuje oleju bo jest OKAZJA na allegro, nie kupuję oleju bo ktoś przyoszczędził na serwisie, nie kupuje oleju luzem. Olej jak każdy inny produkt ma swoją cenę, JEŻELI OLEJ KOSZTUJE W HURTOWNI NP. 200 ZŁ ZA 5L A ZNALAZLEM OPCJE NA ALLEDROGO ZA 140ZŁ TO ZAPALA MI SIĘ LAMPKA OSTRZEGAWCZA. TAK SAMO JEST Z FILTRAMI. NA ALLEGRO SĄ ŁADNE NIBY ORYGINALNE ALE KOSZTUJĄ 30 ZŁ TANIEJ NIŻ ORYGINAŁ LUB DOBRY ZAMIENNIK - CZYLI CO HURTOWNIA CHCE MNIE OKRAŚĆ?

Odpowiedz