System filtracji powietrza dla Nissana Qashqai z MANN+HUMMEL

23 maja 2007, 0:00

Skomplikowana akustyka, kompaktowa budowa i prosty serwis wyróżniają system filtracji powietrza produkowany przez MANN+HUMMEL dla Nissana Qashqai.

Firma MANN+HUMMEL produkuje dla nowego crossovera Nissana Qashqai z napędem na cztery koła system filtracji powietrza.
System ten składa się z przewodów doprowadzających zanieczyszczone powietrze, kasetowego filtra powietrza i przewodów czystego powietrza. MANN+HUMMEL przedsięwziął poważne środki również dla udoskonalenia akustyki zintegrowanej z systemem powietrza.

Aby optymalnie wykorzystać ograniczoną powierzchnię montażową, MANN+HUMMEL stworzył filtr powietrza w postaci kasety z trapezowym wkładem filtracyjnym. Budowa taka umożliwia również przy ograniczonej powierzchni prosty serwis. Po stronie czystego powietrza zintegrowany został dmuchomierz.

W przypadku silników benzynowych o pojemności 1,6 i 2,0 litra wykorzystano różne środki akustyczne dla osiągnięcia charakterystycznego dźwięku w fazie ssania. Dwustopniowy rezonator dodatkowo poprawia akustykę silnika benzynowego. W przypadku 2,0-litrowego silnika diesla konstruktorzy zdecydowali się na nietypowe rozwiązanie i zintegrowali szerokopasmowy tłumik po stronie napływu nie oczyszczonego powietrza. Tłumik tego rodzaju wycisza hałasy turbosprężarki bezpośrednio u źródła ich powstawania. Jego bliższe źródła hałasu usytuowanie ze względu na ograniczoną powierzchnię montażową nie było możliwe. Aby zatem łamana forma budowy tłumika szerokopasmowego spełniała wymogi szczelności w trzech komorach, zastosowano specjalną trójwymiarową geometrię spawania, aby precyzyjnie i pewnie połączyć poszczególne części tłumika.

Przewody czystego powietrza z elastomeru, rezonatory i przewody ćwierć falowe to dalsze elementy pozytywnie oddziałujące na dźwięki samochodu. Dla produkcji przewodów nie oczyszczonego powietrza zespół badawczo-rozwojowy wybrał technikę formowania przez rozdmuchiwanie, ponieważ inaczej formowanie i integracja rezonatorów oraz przewodów ćwierć falowych nie byłyby możliwe do przeprowadzenia w jednym etapie produkcji.

 

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!