„Kupowanie podrobionych produktów to narażanie się na niebezpieczeństwo” – wywiad z Andrzejem Przybylskim z OSRAM

2 marca 2016, 23:52

W ramach kampanii „Żarówka czy świeczniówka”, firma OSRAM przestrzega klientów przed zakupem elementów oświetlenia z niepewnego źródła. Szczegóły akcji i jej pierwsze efekty przedstawił nam Andrzej Przybylski – Head of Specialty Lighting Poland w firmie OSRAM.

Kampania „Żarówka czy świeczniówka” trwa już od kilku miesięcy. Jak oceniłby Pan jej efekty? Czy dzięki zgłoszeniom od nabywców udało się np. zidentyfikować sprzedawców oferujących podrabiane towary?

Dzięki naszym działaniom w ramach kampanii na rzecz oryginalnych produktów oświetleniowych, wywołaliśmy temat, który wzbudza ogromne zainteresowanie. Konsekwentnie edukujemy konsumentów i zwracamy uwagę jak ważna jest jakość oświetlenia pojazdów, jaki to ma to wpływ na bezpieczeństwo na drodze, gdzie warto kupić lampy samochodowe i na co zwracać uwagę podczas zakupów. Tłumaczymy też, dlaczego warto zawsze sprawdzić zakupiony produkt i mówimy, co zrobić, by nie dać się oszukać firmom, które podrabiają znane marki. Kampania przynosi efekty. Wierzę, że nasze działania i częste poruszanie tematu podrabianych źródeł światła powoduje, że wzrasta świadomość problemu, a kierowcy stają się bardziej czujni. My obserwujemy to m.in. dzięki analizie narzędzia, które uruchomiliśmy w ramach kampanii – mówię o serwisie www.czyoryginal.pl. Na tej stronie można zweryfikować, czy zakupiony produkt jest na pewno oryginalny.  Właściwie codziennie zgłaszają się tam użytkownicy, którym pomagamy rozwiać wątpliwości na podstawie przesłanych zdjęć. Zainteresowanych przybywa, co świadczy o wzroście świadomości kierowców, że warto wykonać ten krok przed zamontowaniem nowych lamp. Poza tym dzięki kampanii i ścisłej współpracy z policją udało nam się też zidentyfikować niektórych sprzedawców oferujących podrabiane towary. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo na drogach i zapobiegamy procederom, które mają na celu oszukanie nieświadomych konsumentów.

Na podrobione produkty najłatwiej natknąć się w Internecie. Czy OSRAM w ramach swojej kampanii odradza klientom zakupy żarówek w sieci?

Absolutnie nie odradzamy zakupów w sieci. Internet jest obecnie bardzo popularnym miejscem zakupu i odradzanie takiego sposobu nabywania produktów byłoby, delikatnie mówiąc, naiwnością z naszej strony. Przestrzegamy jednak przed zakupami z niepewnego źródła – szczególnie w sytuacji, gdy pewne sygnały powinny wzbudzić naszą czujność. W wielu wywiadach, udzielanych w ramach kampanii, informujemy na co zwracać uwagę, mówimy o tym, że np. ważne jest opakowanie – produktów bez opakowań po prostu nie należy brać pod uwagę, bo pochodzą zapewne z nielegalnego źródła. Aby pomóc konsumentom, stworzyliśmy specjalną stronę www.oryginalneibezpieczne.pl, gdzie można znaleźć listę naszych dystrybutorów. Uruchomiliśmy też program Certyfikowanych Sprzedawców – czyli sklepów internetowych, które są wiarygodne. Z kolei zwolennicy aukcji znajdą nasze produkty w Strefie Marek Allegro. Zadbaliśmy po prostu o to, by zakupy w sieci były mogły być bezpieczne.

Kupno podrobionych żarówek jest stratą pieniędzy, jednak o wiele mniej dotkliwą niż zakup podrobionych lamp ksenonowych. W tym przypadku warto dołożyć starań, by sprawdzić towar. Jak to zrobić w przypadku produktów OSRAM?

Nie zgodzę się z tezą, że zakup podrobionej żarówki nie może spowodować strat. Gdy jest ona słabej jakości i źle świeci, jest to „jedynie” kwestia bezpieczeństwa, jakości i ilości światła. Jednak żarówka bardzo złej jakości może nawet uszkodzić reflektor, a to już można zaliczyć do konkretnych strat finansowych. Oczywiście lampy ksenonowe ze względu na swoją wyższą jednostkową wartość są zdecydowanie częściej podrabiane. I ze względu na niską jakość, tak jak podrabiane żarówki, zagrażają zarówno bezpieczeństwu, jak i finansom kierowców. Dlatego warto sprawdzić produkty, które zamierzamy kupić i te, które już nabyliśmy – w razie potrzeby możemy je przecież zgodnie z prawem zwrócić do sklepu. W ramach naszej kampanii przypominamy o narzędziu takiej weryfikacji – serwisie www.czyoryginal.pl. Tutaj, na podstawie zdjęcia i dokumentów zakupu, nasz specjalista może określić, czy nasz produkt to na pewno nasza marka. Produkty, które zostały wyprodukowane po 1 października 2015 r, mają na etykietach specjalne 7-cyfrowe kody QR, hologramy i naklejki bezpieczeństwa. Na stronie Programu Zaufania OSRAM można online sprawdzić oryginalność produktów.

Według przeprowadzonych na zlecenie OSRAM badań, prawie 40% nabywców zdarzyło się podejrzewać, że kupowany przez nich produkt oświetleniowy to podróbka. Czy naprawdę skala obecności podróbek na rynku jest aż tak duża?

Niestety obserwujemy wzrost skali tego zjawiska. Jest to spowodowane dwoma czynnikami – po pierwsze wzrostem popytu na lampy ksenonowe, po drugie szerszym dostępem do zagranicznych rynków, które nie podlegają żadnej kontroli. Warto tu zwrócić uwagę, że problemem na rynku nie są jedynie podróbki, ale także produkty z nielegalnego źródła lub sprzedawane w nieuczciwy sposób. Natknęliśmy się na takie przypadki właśnie dzięki serwisowi czyoryginal.pl.

Czym są produkty z nielegalnego źródła i sprzedawane w nieuczciwy sposób? Jakie stanowią ryzyko?

Produkty z nielegalnego źródła to na przykład towar pochodzący z kradzieży. Natrafiliśmy na wiele ofert, w   których proponowano źródła światła bez opakowań, które zostały skradzione u klientów OEM. Tutaj ryzyko jest zarówno dla użytkowników jak i pośredników uczestniczących w sprzedaży, bo jest to proceder karalny.

W przypadku naszych produktów, które dostarczamy do producentów samochodów, wykrycie źródła pochodzenia jest stosunkowo proste, bo produkty do tych odbiorców są kodowane. W przypadku zakupu takich źródeł światła konsument musi liczyć się na przykład z faktem, że jedynie lampy ksenonowe Original sprzedawane na rynku wtórnym są objęte gwarancją.

Innym procederem, który z ogromnym oburzeniem ostatnio zaobserwowaliśmy, to sprzedaż używanych lamp ksenonowych.  W przypadku żarówek nawet laik może stwierdzić, czy była używana wcześniej czy nie – to widać po żarniku. W przypadku lamp ksenonowych nie ma takiej możliwości i właśnie to niestety wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, proponując produkty używane lub nawet zużyte.  Czy używanie tych produktów niesie za sobą jakieś ryzyko? Oczywiście, że tak! Należy pamiętać, że lampa ksenonowa nie przepala się jak żarówka. W ciągu swojego życia zmieniają się jej parametry, barwa i ilość wytwarzanego światła. Jeśli mówimy, że lampa jest zużyta oznacza to, że nadal świeci, ale jej barwa przechodzi w lekki fiolet i nie oświetla drogi w sposób wystarczający, aby zapewnić nam bezpieczną jazdę.

Aby bronić się przed takimi ofertami należy pamiętać, że bardzo ważne jest oryginalne opakowanie. Na rynku wtórnym sprzedajemy nasze produkty tylko w charakterystycznych, oznaczonych naszym logo opakowaniach.

Przy okazji podobnych dyskusji zawsze wraca temat rozróżnienia definicji „podróbki” od „zamiennika”. OSRAM ma w swojej ofercie oświetleniowe zamienniki (np. żarówki NEOLUX lub lampy przeciwmgłowe LEDriving FOG). Proszę wyjaśnić dlaczego to nie to samo, co produkt nieoryginalny.

Przede wszystkim należy rozróżnić czym jest oryginalna część zamienna a oryginalny produkt. „Oryginalne części zamienne” to produkty, które wybierane są na pierwszy montaż, a na rynku wtórnym zapewniają jakość i parametry dokładnie takie same, jak wymagają tego producenci pojazdów podczas pierwszego montażu. Reguluje to rozporządzenie GVO.  Źródła światła OSRAM są stosowane na pierwszy montaż w co drugim nowym aucie. I jako jeden z nielicznych producentów możemy nasze produkty określać mianem „oryginalnych części zamiennych”. Kupując takie źródła światła, mamy pewność, że zapewniamy sobie w ten sposób oświetlenie w najwyższym stopniu wykorzystujące możliwości reflektora.

Oryginalne produkty to po prostu dokładnie takie jak wskazują informacje zawarte na jego opakowaniu. Jeśli mówimy o oryginalnych produktach OSRAM, to mamy na myśli te wyprodukowane przez nas i oznaczone naszym logo, sprzedawane w naszych charakterystycznych opakowaniach.

Z kolei zamienniki to produkty, które nie są „oryginalnymi częściami zamiennymi” w świetle rozporządzenia GVO, ale mogą być stosowane w ich miejsce. Mają odpowiednie parametry, wysoką lub dobrą jakość i dlatego ich producenci bez wstydu oznaczają je swoją marką i biorą za nie pełną odpowiedzialność.

Natomiast podróbki to nielegalne kopie produktu, często wyprodukowane bardzo nieudolnie, bezprawnie oznaczone marką uznanego producenta. To oszustwo i podszywanie się pod firmę, która latami zdobywała zaufanie konsumentów, zapewniając im wysoką jakość.

Część osób celowo szuka tańszych żarówek, godząc się z ich niższą jakością. Są to np. posiadacze wiekowych pojazdów, którzy nie chcą inwestować w nie zbyt dużo pieniędzy. Czy jest rozsądna alternatywa dla takiej grupy klientów?

Nie jest problemem poszukanie tańszych zamienników, jeśli konsument robi to świadomie i wie z jakich parametrów rezygnuje.  Firma OSRAM także oferuje tańsze rozwiązania – na przykład pod marką Neolux. Są to właśnie produkty, które oferują dobrą jakość w przystępnej cenie. Kierowcy poszukujący ekonomicznych rozwiązań mogą mieć pewność, że te źródła światła są produkowane według wysokich, niemieckich standardów  i spełniają wszelkie wymagane normy.

Jeśli chodzi o podróbki, nie ma tu mowy o świadomej rezygnacji z pewnych cech produktu. Kupowanie podrobionych produktów to narażanie się na niebezpieczeństwo. Na pewno nikomu to nie służy – konsumentom przede wszystkim. To groźne zjawisko, z którym trzeba walczyć.

Dowiedz się więcej

„Wyłącznie oryginalne światło” – wywiad z Magdaleną Bogusz z firmy OSRAM
„Wyłącznie oryginalne światło” – wywiad z Magdaleną Bogusz z firmy OSRAM

„Oryginał czy podróbka?” – takie pytanie w swojej nowej kampanii zadaje producent oświetlenia, firma OSRAM. Szczegóły akcji przedstawiła nam Magdalena Bogusz – marketing manager speciality lighting w OSRAM. Jak odróżnić żarówkę oryginalną od podróbki? Niestety, na rynku można znaleźć źródła światła, które tylko udają produkty uznanych firm. Obserwujemy rozszerzającą się skalę tego zjawiska, szczególnie w […]

„Wulkanizacja wymaga wiedzy” – wywiad z Wojciechem Przybyłą z firmy Świstowski
„Wulkanizacja wymaga wiedzy” – wywiad z Wojciechem Przybyłą z firmy Świstowski

Jakie błędy popełniają mechanicy przy wymianie opon? Dlaczego nawet doświadczeni wulkanizatorzy powinni wciąż się doszkalać? Jakie wyzwania stawia przed branżą rozwój systemów elektronicznych? Na te i inne pytania odpowiedział nam Wojciech Przybyła – specjalista ds. szkoleń z firmy Świstowski. Część mechaników uznaje temat wulkanizacji za banalny, a uczestnictwo w szkoleniach na jej temat za zbędny […]

Automatyczne skrzynie szybsze, oszczędniejsze i bardziej komfortowe – wywiad z Grzegorzem Fedorowiczem z ZF.
Automatyczne skrzynie szybsze, oszczędniejsze i bardziej komfortowe – wywiad z Grzegorzem Fedorowiczem z ZF.

Wszystko wskazuje na to, że za kilkadziesiąt lat będziemy jeździć elektrycznymi samochodami. Nim to nastąpi, czeka nas jednak znaczny spadek popularności manualnych skrzyń biegów, które są dziś wolniejsze i mniej ekonomiczne od automatycznych. O przyczynach tego trendu opowiada Grzegorz Fedorowicz z ZF Friedrichshafen. Jaka jest przyszłość skrzyń biegów? Grzegorz Fedorowicz, ZF Friedrichshafen: Przyszłość motoryzacji idzie […]

Targi ProfiAuto Show 2016: OSRAM
Targi ProfiAuto Show 2016: OSRAM

Stanowisko OSRAM przyciągało nie tylko różnobarwnymi kolorami światła, ale także ekskluzywnymi pojazdami od BMW, w których zastosowano rozwiązania od niemieckiego producenta oświetlenia. Nowością były retrofity, czyli LEDowe zamienniki żarówek sygnalizacji świetlnej. Są to żarówki przygotowane do homologacji. Żarówki cechuje to, że nie emitują światła na wprost, tylko na odbłyśnik. Na żarówkę OSRAM udziela aż 5 lat […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 3 marca 2016, 8:41 0 0

bardzo dobry wywiad, konkretnie bez nachalnej reklamy. Tyczy sie to wszystkich

Odpowiedz

Anonim, 3 marca 2016, 12:32 0 0

To może wreszcie zrobicie coś aby takie produkty nie trafiały na rynek?
Może lepiej zapobiegać niż leczyć?

Odpowiedz

Anonim, 4 marca 2016, 17:48 1 0

Nie znam w jezyku polskim slowa swieczniowka.

Odpowiedz

karol, 7 marca 2016, 8:23 0 -1

Nie wiedziałem nawet że ich produkty są tak często podrabiane, dobrze wiedzieć, czasami człowiek ma pretensje do firmy że coś się zepsuło a tymczasem to po prostu może być wina podróbki. Ja osram mam w swoim aucie już od dłuższego czasu i na pewno w razie wymiany znów wybiorę tego producenta.

Odpowiedz

Maniek, 16 marca 2016, 19:23 0 0

I bardzo dobrze że Osram walczy z tym dziadostwem bo to przesada co się dzieje. Powinni takie kary walić podrabiaczom by nikomu to się nie opłaciło. A co do podróbek to niestety jakością zdecydowanie odbiegają od oryginałów i ten kto miał oryginał w ręce doskonale jest w stanie je rozpoznać, chociażby po jakości świecenia.

Odpowiedz