Około 11 kg wagi i 20 cali średnicy ma jubileuszowa, stumilionowa opona (Bridgestone Potenza S001), która została wyprodukowana w Bridgestone Poznań. Jest jedną z ok. 30.000 sztuk wytwarzanych dziennie opon, w których proces powstawania zaangażowanych jest ponad 1.700 pracowników. W najbliższym czasie każdy z nich symbolicznie podpisze się na certyfikacie jubileuszowego produktu.
Fabryka Bridgestone funkcjonuje w Poznaniu od 18 la. Rozbudowywano ją kilkakrotnie (ostatnią inwestycję zakończono w 2014 roku, a jej wartość wyniosła 429 mln zł). W zakładzie produkowanych jest niemal 500 rodzajów opon, które trafiają do 44 krajów na całym świecie, przede wszystkim Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, ale także do dalszych lokalizacji, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Hong Kong.
– Proces produkcji opon, który przeszła również nasza stumilionowa jubilatka, jest złożony – mówi Paweł Nowaczyk, dyrektor HR Bridgestone Poznań. – Wulkanizacja opony trwa ok. 20 minut, jednak do czasu produkcji należy doliczyć także wcześniejsze działania, takie jak opracowanie koncepcji, przygotowanie specjalnej mieszanki składającej się m.in. z kauczuku naturalnego, syntetycznego, sadzy, krzemionki i kilkudziesięciu innych składników, przycięcie komponentów, konfekcjonowanie, oklejenie, a także sprawdzenie – dodaje.
W najbliższych dniach wszyscy pracownicy Bridgestone Poznań podpiszą się na certyfikacie nowego produktu. Później jubileuszowa opona dołączy do grona innych historycznych eksponatów takich, jak pierwsza opona, opona nr 1 mln, pierwsza opona typu RunFlat, które są prezentowane na terenie zakładu.
Poznańska fabryka jest jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcyjnych międzynarodowego koncernu Bridgestone, który zatrudnia ponad 144 000 pracowników w 171 lokalizacjach na świecie.
Stumilionowa opona w liczbach:
- Najwęższa ze 100 mln opon wyprodukowanych przez poznańską fabrykę miała 155 mm, a najszersza 285 mm. Najmniejsza z nich miała 14 cali, a największa 21 cali.
- Łączna waga wszystkich wyprodukowanych w historii BSPZ opon wyniosłaby 0,55 mln tony. To tyle, ile średnio waży 110 000 słoni, czy ładowność ponad 1200 największych samochodów ciężarowych na świecie.
- Gdyby utworzyć łańcuch ze wszystkich wyprodukowanych w historii BSPZ opon, to 1,5 x mógłby opasać on kulę ziemską.
-
Gdyby położyć płasko obok siebie wszystkie 100 mln opon wyprodukowanych przez poznańską fabrykę, to zajęłyby one powierzchnię ok. 5 000 stadionów piłkarskich. Magazyn, który mógłby je pomieścić musiałby zajmować ok. 38 % powierzchni Poznania.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
gijoe, 20 lipca 2017, 0:29 0 0
A robole padają na mordę w tym upale i przyjaznej, zakładowej atmosferze. ALe ch..j z nimi, grunt, że zdjęcia robią i można pokazać papę w Internecie. Pamiętajcie jednak drodzy czytelnicy, że część z tych uśmiechniętych twarzy ze zdjęcia śmieje się, bo musi. A nie chce.
Odpowiedz