Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 zobowiązało mechaników i wulkanizatorów, którzy świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, do zakupu kas fiskalnych. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak jedyną rzeczą, o której będą musieli pamiętać właściciele warsztatów samochodowych oraz punktów wulkanizacji. Przed wydaniem pierwszego paragonu trzeba przejść przez określone procedury.
– „Wszystkie etapy rozpoczęcia rejestracji sprzedaży zostały jasno zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Tam również znajdziemy wzory dokumentów, z których należy skorzystać przy wykonywaniu kolejnych czynności związanych z instalacją urządzenia fiskalnego. Poza tym, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć po pomoc serwisanta odpowiedzialnego za obsługę naszej firmy” – wyjaśnia Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.
Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem, pierwszym obowiązkiem jest zgłoszenie do naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenia, które powinno zawierać informacje o liczbie kas i miejscach ich instalacji. Właściciel serwisu powinien dostarczyć takie pismo najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji. Następnie należy dopilnować, aby uprawniony serwisant wprowadził kasę w tryb fiskalny. Kolejnym etapem jest poinformowanie o fiskalizacji, w terminie do siedmiu dni, naczelnika Urzędu Skarbowego. Na koniec US wyśle numer ewidencyjny kasy, który należy umieścić w widocznym miejscu na urządzeniu.
– „Możliwość wystawiania paragonów fiskalnych zyskujemy już po wykonaniu dwóch pierwszych czynności, ale warto założyć, że zarówno zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, jak i fiskalizacja, mogą zająć kilka dni. W związku z tym, dobrym rozwiązaniem będzie zakup kasy we wcześniejszym terminie, niż wymagają tego przepisy. Oprócz tego, przed fiskalizacją urządzenie działa w trybie szkoleniowym, więc zyskamy więcej czasu na zapoznanie się z jego obsługą” – tłumaczy Foss z PCKF.
Przestrzeganie wszystkich procedur będzie obowiązkiem właściciela warsztatu samochodowego i to on powinien się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami, jeśli nie zacznie wydawać paragonów w odpowiednim terminie. Kodeks Karny Skarbowy zakłada bowiem, że podatnicy, którzy nie wystawiają faktur lub rachunków za świadczone usługi, wystawiają je w sposób wadliwy lub odmawiają ich wystawiania, podlegają karze grzywny do 180 stawek dziennych. Co więcej, brak zastosowania się do przepisów uniemożliwi skorzystanie z ulgi za zakup kasy fiskalnej – nawet do 700 zł.
Komentarze