Jak skorzystać z ulgi za zakup pierwszej kasy fiskalnej?

22 stycznia 2015, 10:23

Wielu właścicieli warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji będzie musiało w najbliższym czasie kupić kasę fiskalną. Jednorazowo może być to pewien wydatek, ale warto przypomnieć, że każdy przedsiębiorca ma możliwość odzyskania nawet 90% ceny netto urządzenia (nie więcej niż 700 zł). Jakie warunki trzeba spełnić i ile w związku z tym wyniosą realne koszty zakupu kasy?

Ulga za pierwsze urządzenie fiskalne została zdefiniowana przez dwa akty prawne: ustawę z 11 marca 2014 roku o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Dzięki niej spora część kosztów jest refundowana z budżetu państwa.

Podstawą do skorzystania z ulgi jest przestrzeganie procedur związanych z rozpoczęciem ewidencji na kasie fiskalnej. Należy zadbać o to, aby kolejne etapy instalacji urządzenia, m.in. uruchomienie w trybie fiskalnym, zostały wykonane zgodnie z przepisami i w ustalonych terminach. Aby uzyskać odliczenie trzeba również zachować potwierdzenie zakupu kasy.

– „Najważniejszy jest pierwszy krok, czyli zawiadomienie Urzędu Skarbowego o planowanej liczbie kas i miejscach ich zainstalowania. Warto przypomnieć, że zgłoszenie tego typu powinno trafić do naczelnika właściwego US najpóźniej jeden dzień przed terminem rozpoczęciem ewidencji” – wyjaśnia Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Refundacja kosztów przysługuje nie tylko podatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku oraz wykonującym jedynie czynności od niego zwolnione. Jak się o nie starać?

– „W przypadku pierwszej grupy, odliczenia można dokonać w deklaracji podatkowej od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęła się rejestracja sprzedaży, albo za okresy późniejsze. Procedura wygląda nieco inaczej u przedsiębiorców zwolnionych z VAT, gdyż mogą się oni starać o zwrot kosztów na swój rachunek bankowy. W tym celu powinni złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego, który dokona przelewu w terminie do 25 dni” – tłumaczy Foss.

Jakiego kosztu, wynikającego z rozpoczęcia ewidencji sprzedaży, powinni się spodziewać mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy, którzy od 2015 roku zostali zobowiązani do stosowania kas rejestrujących?

– „Zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć nawet do 90% kwoty wydanej na urządzenie, ale maksymalnie 700 zł. W związku z tym, jeśli w sklepie zapłacimy za kasę, przykładowo, około 900 zł netto, realny koszt zakupu wyniesie tylko 200 zł netto” – podkreśla ekspert PCKF.

Dowiedz się więcej

Obowiązki mechanika, który korzysta z kasy fiskalnej
Obowiązki mechanika, który korzysta z kasy fiskalnej

Mechanicy i wulkanizatorzy, którzy 1 stycznia 2015 roku zostali zobligowani do korzystania z kas fiskalnych niezależnie od wielkości obrotu, powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z prowadzenia ewidencji. Oprócz rejestrowania obrotu, są to m.in. raporty dobowe i miesięczne, przeglądy techniczne urządzenia rejestrującego oraz konieczność przechowywania kopii każdego wystawionego paragonu. Przechowywanie kopii paragonów fiskalnych Zgodnie z obowiązującymi […]

Na czym polega instalacja kasy fiskalnej?
Na czym polega instalacja kasy fiskalnej?

Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 zobowiązało mechaników i wulkanizatorów, którzy świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, do zakupu kas fiskalnych. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak jedyną rzeczą, o której będą musieli pamiętać właściciele warsztatów samochodowych oraz punktów wulkanizacji. Przed wydaniem pierwszego paragonu trzeba przejść przez określone procedury. – „Wszystkie etapy rozpoczęcia rejestracji […]

Zbliża się ostateczny termin zainstalowania kasy fiskalnej w warsztacie
Zbliża się ostateczny termin zainstalowania kasy fiskalnej w warsztacie

W związku z regulacjami przygotowanymi przez resort finansów, wiele warsztatów ma czas na zakup kasy i rozpoczęcie rejestracji sprzedaży tylko do 1 marca 2015 roku. 4 listopada 2014 roku Minister Finansów, Mateusz Szczurek, złożył podpis pod Rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Trzy dni później, 7 listopada, przepisy zostały […]

Kiedy należy zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej?
Kiedy należy zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy, którzy zakupią pierwszą kasę fiskalną, mają możliwość skorzystania z ulgi. Zgodnie z przepisami, mogą odzyskać nawet do 90 % ceny urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Istnieją jednak przypadki, w których kwotę tę należy zwrócić. Zostały one określone w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT. Ulga na zakup pierwszego urządzenia fiskalnego pozwala […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 5 lutego 2015, 13:41 0 0

Mogę odzyskać tylko gdy poddam się dobrowolnej kntroli skarbowej a oni zawsze coś znajdą .

Odpowiedz