Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
20.12 Te przepisy mogą zahamować polski przemysł motoryzacyjny 19.12 Naprawa tapicerki w samochodzie po zalaniu – ten temat budzi kontrowersje 18.12 Jakie oprogramowanie do zarządzania warsztatem? Ankieta. 18.12 Nowy katalog wyposażenia warsztatowego Magneti Marelli 18.12 Inspekcja uszkodzonego alternatora. Dlaczego należy szukać śladów oleju?

SDCM

Od 2035 roku tylko elektryki – czarne chmury nad przemysłem

Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji zmierzającą do wyeliminowania z rynku już w 2035 roku samochodów z silnikami spalinowymi. Jeśli przemysł motoryzacyjny nie otrzyma wsparcia, czeka go prawdziwa zapaść, co zachwieje jednym z filarów polskiej gospodarki i eksportu – alarmuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Benjamin Krieger nowym sekretarzem generalnym CLEPA

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części CLEPA mianowało Benjamina Kriegera nowym sekretarzem generalnym organizacji. Obejmie on nową funkcję 1 września 2022 r.

Czy polska motoryzacja przejedzie przez kamienie milowe?

W aneksie do Krajowego Planu Odbudowy zawarte zostały zobowiązania, których wprowadzenie może wywołać na polskim rynku motoryzacyjnym prawdziwe trzęsienie ziemi – ostrzega Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Taksonomia, czyli Zielony Ład w praktyce

Kapitał powinien być inwestowany w przedsięwzięcia ekologiczne, a o tym czy dane przedsiębiorstwo może być uznane za przyjazne środowisku ma decydować spełnienie ściśle określonych kryteriów – oto główne cele Taksonomii UE. Toczy się debata nad projektami dyrektyw, które wprowadzą nowe zasady w biznesie. Branża motoryzacyjna postuluje, by uwzględniały utrzymanie konkurencyjności i rentowności przemysłu – informuje […]

Branża moto pod zielonym toporem

Głosowanie plenarne 7 czerwca w Parlamencie Europejskim, w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, zapewne przejdzie do historii. Przyszłość silnika spalinowego w Europie zostanie określona właśnie tego dnia. Jak wskazuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), potrzeby obywateli powinny być brane pod uwagę w odniesieniu do sposobu, w jaki osiągamy mobilność […]

Szczyt branży motoryzacyjnej odbędzie się w październiku

Organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych XVII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbędzie się w dniach 12-13 października 2022 roku w warszawskim hotelu Sound Garden.

Skutki inflacji – które podwyżki najbardziej zabolały firmy z branży motoryzacyjnej?

Wzrost kosztów prowadzenia działalności jest odczuwalny zarówno dla producentów i dystrybutorów części, jak i warsztatów motoryzacyjnych. Które podwyżki szczególnie zabolały przedsiębiorców? Zachęcamy do sprawdzenia wyników naszej ankiety.

Czy firmy motoryzacyjne odczuły odpływ pracowników w związku z wojną na Ukrainie?

Wiele gałęzi polskiej gospodarki doświadczyło problemu związanego z odpływem pracowników narodowości ukraińskiej, którzy z powodu wojny i mobilizacji wojskowej, wrócili do swojego kraju. Czy dotyczy to także branży motoryzacyjnej? Zapytaliśmy producentów i dystrybutorów części, a także przedstawicieli warsztatów naprawczych.

Serwisowanie aut na gwarancji poza ASO – UOKiK walczy o prawa kierowców

Każdy nabywca samochodu może korzystać z usług niezależnego warsztatu, zachowując gwarancję producenta pojazdu – tak mówią obowiązujące przepisy. Rynkowa praktyka często wyglądała jednak inaczej. Może się to zmienić, gdyż – jak donosi Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM – sprawą zajął się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Branża motoryzacyjna w I kwartale 2022 r. – RAPORT

Ciekawe wnioski na temat rynku motoryzacyjnego płyną z badania, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus.pl. W jakim stopniu sytuacja producentów i dystrybutorów części, a pośrednio także warsztatów, zmieniła się z powodu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę? Przedstawiamy szczegóły raportu kwartalnego (dostępnego do pobrania) oraz prognozy […]

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) jest reprezentacją firm, działających na niezależnym rynku części motoryzacyjnych. Obecnie do organizacji należy ponad 160 przedsiębiorstw, tworzących ponad 330 tys. miejsc pracy. SDCM współpracuje z producentami i dystrybutorami części samochodowych, a także warsztatami naprawczymi. Przygotowuje raporty na temat kondycji rynku, reprezentuje swoje środowisko w rozmowach z organami prawodawczymi, zarówno w Polsce jak i w Europie, prowadzi różnego typu działania na rzecz rozwoju przemysłu i rynku części motoryzacyjnych. SDCM jest członkiem związanych z sektorem części motoryzacyjnych stowarzyszeń międzynarodowych CLEPA oraz FIGIEFA. Więcej informacji na temat działalności stowarzyszenia znajdziesz w tej kategorii artykułów.