Czy Twój warsztat rozwinie się w 2014 r.? – wyniki ankiety

9 kwietnia 2014, 17:02

Dobre nastroje w branży motoryzacyjnej, które obserwujemy od pewnego czasu w Polsce mogą przełożyć się na wzrost zatrudnienia. Wyniki naszej ankiety wskazują, że część warsztatów rozwinie się w 2014 r. Wiele jest jednak także zakładów, które nie myślą o rozbudowie czy rozszerzeniu oferty.

Umiarkowany optymizm na rynku zatrudnienia

Ogólnopolskie badania perspektyw zatrudnienia wskazują, że w roku 2014 możemy spodziewać się lekkiej poprawy sytuacji na rynku pracy. W pierwszym kwartale b.r., według badania Manpower, przeprowadzonego na próbie 756 pracodawców w Polsce, zatrudnienie w większości firm powinno wzrosnąć. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planowało 13% przebadanych firm, 9% przewidywało redukcję etatów, a 72% deklarowalo brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski przed korektą sezonową osiągnęła więc +4%, a po korekcie +9%. Równie dobrze prezentują się prognozy na II kwartał 2014 r. Według raportu ManpowerGroup prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +7%. 15% przedsiębiorców zamierza zwiększać zatrudnienie. Tegoroczne prognozy wypadają o wiele lepiej niż badania prowadzone w ubiegłym roku. Wówczas przez trzy pierwsze kwartały roku, perspektywy zatrudnienia oscylowały wokół 0.

Producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych, działający na polskim rynku, także spodziewają się, że rok 2014 będzie dla nich udany. Takie wnioski płyną m.in. z ankiety przeprowadzonej przez SDCM podczas VIII Konferencji Niezależnego Rynku Motoryzacyjnego. Wzrosty przychodów powinny przełożyć się na wzrost zatrudnienia.

Celem naszej ankiety było sprawdzenie, czy także warsztaty samochodowe mają się lepiej w pierwszych miesiącach 2014 r. Zapytaliśmy właścicieli warsztatów, czy planują w tym roku utworzyć kolejne stanowiska pracy w warsztacie? Wyniki prezentujemy na diagramie.

Uzyskane odpowiedzi wskazują, że duża część warsztatów nie jest obecnie gotowa na rozbudowę i rozwój. Łącznie ponad 60% z ankietowanych przyznało, że ich zakład nie planuje zwiększenia zatrudnienia. Prawie 18% osób nie jest w stanie przewidzieć jak rozwinie się sytuacja w bieżącym roku. Cieszy natomiast fakt, że ponad 21% warsztatów ma w planach zwiększenie zatrudnienia, przy czym ponad 9% jest tego całkowicie pewna.

Wyniki naszej ankiety wskazują, że branża warsztatowa pod względem prognoz zatrudnienia nie odbiega od całego rynku. Badanie pokazuje przede wszystkim trendy, gdyż uzyskanie wiarygodnych wyników liczbowych wymaga o wiele głębszej analizy – na rynku pracy w branży motoryzacyjnej dużą rolę odgrywają zatrudnienia sezonowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że rok 2014 będzie dla warsztatowców lepszy od ubiegłego.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Czy Twój warsztat rozwinie się w 2014 r.? – ankieta
Czy Twój warsztat rozwinie się w 2014 r.? – ankieta

W roku 2014 cała branża motoryzacyjna w Polsce ma notować dobre wyniki. Czy równie dobra koniunktura nie ominie warsztatów? O to pytamy w naszej nowej ankiecie. Czy zainwestujesz w swój warsztat? Gorsza koniunktura ekonomiczna przez pewien czas zniechęcała kierowców do wizyt w warsztatach samochodowych. Pesymistyczne nastroje powoli zaczęły jednak ustępować i już w ubiegłym roku […]

Jak znaleźć odpowiednie wyposażenie warsztatu? – ankieta
Jak znaleźć odpowiednie wyposażenie warsztatu? – ankieta

To już ostatni moment, by wziąć udział w naszej ankiecie dotyczącej zakupów wyposażenia warsztatowego. Zachęcamy wszystkich przedstawicieli warsztatów do wyrażenia swojej opinii. Zebrane odpowiedzi posłużą nam do przygotowania analizy. Jak szukasz dostawców wyposażenia warsztatowego? Konkurencja rynkowa oraz rozwój mediów, w tym przede wszystkim Internetu, w znacznym stopniu zmieniają sposób dokonywania zakupów. Dziś, przed nabyciem określonego […]

Warsztaty zainwestują pokaźne sumy – wyniki ankiety
Warsztaty zainwestują pokaźne sumy – wyniki ankiety

Prawie połowa warsztatów, których przedstawiciele wzięli udział w naszej ankiecie, zamierza wydać w tym roku ponad 10 tysięcy złotych na rozwój. Odsetek tych, którzy w ogóle nie planują inwestycji jest niewielki. Czy to zapowiedź lepszych czasów dla całego rynku napraw? Warsztaty chcą inwestować w przyszłość Jakiś czas temu pytaliśmy właścicieli warsztatów, czy w bieżącym roku […]

Rekrutacja pracowników do warsztatu – ankieta
Rekrutacja pracowników do warsztatu – ankieta

W branży warsztatowej funkcjonuje stereotyp, według którego niełatwo jest znaleźć dobrego pracownika. Jednak ten kto szuka, z pewnością znajdzie, jeśli tylko odpowiednio skorzysta z dostępnych możliwości. W naszej ankiecie pytamy o to, w jaki sposób warsztaty werbują nowych pracowników. Mimo że form rekrutacji jest bardzo wiele, znalezienie specjalisty w danym zawodzie nadal jest dużym problemem. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 10 kwietnia 2014, 9:37 0 0

"...duża część warsztatów nie jest obecnie gotowa na rozbudowę i rozwój" - Co to jest "duża część"? W sumie tylko co piąta odpowiedź dopuszcza taka możliwość zaś ponad 60% zapytanych ją wyklucza.
Wychodzi zatem na to, że "trzy koła sa dobre!"

Odpowiedz

Anonim, 11 kwietnia 2014, 11:56 0 0

78% na NIE. To wręcz znakomite nastroje!

Odpowiedz

Anonim, 16 października 2014, 15:12 0 0

nastroje po prostu REWELACYJNE!!! 21% tak, 60% NIE. Rozwijamy się!!!

Odpowiedz