Finansowy zastrzyk dla producentów części

24 czerwca 2014, 12:36

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej w obecności ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego podpisali porozumienie dotyczące ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych “INNOMOTO”. Dzięki temu programowi, firmy motoryzacyjne będą mogły otrzymać nawet kilkaset milionów złotych na rozwój.

Dlaczego program INNOMOTO jest ważny dla branży?

Porozumienie nt. ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” dla branży motoryzacyjnej podpisały Polska Izba Motoryzacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Związek Pracodawców Motoryzacyjnych oraz Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. Uroczyste złożenie podpisów odbyło się w obecności wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

– „Liczę, że podpisane dziś porozumienie na rzecz ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych INNOMOTO dla branży motoryzacyjnej zwiększy rolę innowacji w tym ważnym dla nas sektorze gospodarki. W działaniach Ministerstwa Gospodarki kładziemy nacisk na to, by przemysł motoryzacyjny korzystał z potencjału polskich instytutów badawczych i ośrodków naukowo-rozwojowych" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej.

Założeniem programu INNOMOTO jest wsparcie finansowe przedsiębiorców z sektora motoryzacji, gotowych inwestować w innowacyjność i rozwój, np. modernizację, udoskonalanie obecnie istniejącej linii produkcyjnej lub też tworzenie nowych technologii produkcyjnych. Program będzie obejmował projekty badawcze prowadzone na terenie własnej firmy, przy udziale dotychczasowych pracowników firmy oraz dodatkowo przedstawicieli placówek badawczych i naukowych. Oznacza to, że projekty podlegające dofinansowaniu nie będą musiały odbywać się wyłącznie w zewnętrznych jednostkach badawczych, lecz także w miejscach wskazanych przez przedsiębiorców, czyli przyszłych beneficjentów programu INNOMOTO.

INNOMOTO jest programem sektorowym, co oznacza, że wnioski o granty złożone przez przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej nie będą konkurować z wnioskami przedstawicieli innych sektorów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie pozyskać środki finansowe.

– „Program jest otwarty dla branży, dlatego nadal wszystkie zainteresowane firmy mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Z całą pewnością wiele przedsiębiorstw, działających w branży motoryzacyjnej w naszym kraju chciałoby pozyskać środki na rozwój technologii oraz innowacje. Dotychczas nie zawsze było to możliwe, dlatego tym bardziej staramy się zachęcić przedsiębiorców do składania wniosków i udziału w programie INNOMOTO" – powiedział Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

INNOMOTO jest jednym z najważniejszych programów dla branży motoryzacyjnej w ostatnich latach. Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że Polska zajmuje istotne miejsce w zglobalizowanym przemyśle motoryzacyjnym:

– „Staliśmy się znaczącym producentem samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz europejskim zagłębiem komponentów motoryzacyjnych i części zamiennych dla wielu marek światowych." – powiedział wicepremier.

 

 

 

Spotkanie oraz podpisanie porozumienia odbyło się 23 czerwca 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

 

Dowiedz się więcej

Sięgnij po dofinansowanie – szansa dla producentów i dystrybutorów
Sięgnij po dofinansowanie – szansa dla producentów i dystrybutorów

Branża motoryzacyjna planuje wystąpienie z wnioskiem do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o ustanowienie sektorowego programu badawczego INNOMOTO, dzięki któremu firmy motoryzacyjne będą mogły otrzymać z NCBiR znaczne środki finansowe na rozwój. Do pozyskania jest nawet kilkaset milionów złotych. SDCM zbiera zgłoszenia tylko do końca lutego. Dla kogo jest ten program? Założeniem programu jest wsparcie […]

Fundusze unijne trafią poprzez producentów części do uczelni
Fundusze unijne trafią poprzez producentów części do uczelni

Ministerstwo Gospodarki chce, by przemysł motoryzacyjny aktywniej korzystał z potencjału polskich instytutów i ośrodków naukowo-badawczych. Według nowej koncepcji, o tym, jakie projekty będą realizowane przez uczelnie, mogą wkrótce decydować firmy z branży motoryzacyjnej. Motoryzacja – Przemysł – Nauka W celu wypracowania korzystnych rozwiązań, związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych dla przemysłu i nauki, w Ministerstwie Gospodarki […]

Niezależni bronią się jakością – segment części zewnętrznych
Niezależni bronią się jakością – segment części zewnętrznych

W walce o rynkową pozycję stosuje się rozmaite chwyty, niestety często przy tym faulując. Szczególnie widoczne jest to w segmencie części zewnętrznych, gdzie rola niezależnych dostawców jest często ignorowana. Sięga się przy tym po argumenty nieprawdziwe, które można, a nawet należy odeprzeć. O samochodowych częściach zewnętrznych można powiedzieć, że to wyjątkowo trudny segment rynku. I to […]

INNOMOTO coraz bliżej – perspektywa dużego wsparcia dla branży
INNOMOTO coraz bliżej – perspektywa dużego wsparcia dla branży

O ministerialnych planach ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych “INNOMOTO” informowaliśmy już ponad rok temu. Obecnie pojawiła się szansa na szybkie wprowadzenie w życie tej inicjatywy. Dzięki “INNOMOTO” firmy motoryzacyjne będą mogły otrzymać nawet kilkaset milionów złotych na rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało ocenę studiów wykonalności programów sektorowych. W wyniku tej […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!