INNOMOTO coraz bliżej – perspektywa dużego wsparcia dla branży

, 29 października 2015, 11:43

O ministerialnych planach ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” informowaliśmy już ponad rok temu. Obecnie pojawiła się szansa na szybkie wprowadzenie w życie tej inicjatywy. Dzięki „INNOMOTO” firmy motoryzacyjne będą mogły otrzymać nawet kilkaset milionów złotych na rozwój.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało ocenę studiów wykonalności programów sektorowych. W wyniku tej oceny 6 studiów wykonalności zostało skierowane do dalszych prac ukierunkowanych na ustanowienie programu sektorowego dla danej branży. Wśród nich znalazł się projekt motoryzacyjny "INNOMOTO".

Porozumienie nt. ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” dla branży motoryzacyjnej podpisały Polska Izba Motoryzacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Związek Pracodawców Motoryzacyjnych oraz Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. Uroczyste złożenie podpisów odbyło się ponad rok temu w obecności wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

– „INNOMOTO to program sektorowy zakładający finansowanie innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. Kilka organizacji branżowych, w tym nasze Stowarzyszenie i Stowarzyszenie reprezentujące producentów samochodów, wspólnie pracowało nad przygotowaniem projektu, który ma zapewnić środki finansowe na badania i rozwój w branży motoryzacyjnej. Nowością tej inicjatywy jest włączenie do finansowania konsorcjum przedsiębiorcy i jednostki naukowej, co daje gwarancję, że wybrany projekt zostanie rzeczywiście zrealizowany." – wyjaśnia Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Dzięki temu, że "INNOMOTO" będzie programem sektorowym, wnioski o granty złożone przez przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej nie będą konkurować z wnioskami przedstawicieli innych sektorów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie pozyskać środki finansowe. Uzyskane fundusze przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć np. modernizację, udoskonalanie obecnie istniejącej linii produkcyjnej lub też tworzenie nowych technologii produkcyjnych. Program będzie obejmował projekty badawcze prowadzone na terenie własnej firmy, przy udziale dotychczasowych pracowników firmy oraz dodatkowo przedstawicieli placówek badawczych i naukowych. Oznacza to, że projekty podlegające dofinansowaniu nie będą musiały odbywać się wyłącznie w zewnętrznych jednostkach badawczych, lecz także w miejscach wskazanych przez przedsiębiorców, czyli przyszłych beneficjentów programu.

Szczegółowe informacje na temat wdrożenia programu "INNOMOTO" powinny zostać upublicznione już wkrótce.

Dowiedz się więcej

Finansowy zastrzyk dla producentów części
Finansowy zastrzyk dla producentów części

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej w obecności ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego podpisali porozumienie dotyczące ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO”. Dzięki temu programowi, firmy motoryzacyjne będą mogły otrzymać nawet kilkaset milionów złotych na rozwój. Dlaczego program INNOMOTO jest ważny dla branży? Porozumienie nt. ustanowienia sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” dla branży […]

Fundusze unijne trafią poprzez producentów części do uczelni
Fundusze unijne trafią poprzez producentów części do uczelni

Ministerstwo Gospodarki chce, by przemysł motoryzacyjny aktywniej korzystał z potencjału polskich instytutów i ośrodków naukowo-badawczych. Według nowej koncepcji, o tym, jakie projekty będą realizowane przez uczelnie, mogą wkrótce decydować firmy z branży motoryzacyjnej. Motoryzacja – Przemysł – Nauka W celu wypracowania korzystnych rozwiązań, związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych dla przemysłu i nauki, w Ministerstwie Gospodarki […]

Decyzja w sprawie podatku od handlu wielkopowierzchniowego opóźni się
Decyzja w sprawie podatku od handlu wielkopowierzchniowego opóźni się

Strona rządowa przygotowała projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek, który może obciążyć także warsztaty motoryzacyjne. Nowe prawo miało obowiązywać już od początku 2016r. ale z najświeższych informacji wynika, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Chodzi o projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami sklepy o powierzchni handlowo-usługowej powyżej 250 m2 miałyby płacić […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!