Hakerzy przejmują kontrolę nad kolejnym pojazdem

, 28 lipca 2015, 12:04

Sprawdziły się czarne przepowiednie osób, które ostrzegały przed możliwymi skutkami łączenia samochodów z internetem. Hakerzy udowodnili, że można zdalnie przejąć kontrolę nad jadącym pojazdem.

Dokonali tego na Jeepie prowadzonym przez dziennikarza magazynu Wired. Prowadzonym do momentu, w którym zdalnie uruchomili spryskiwacz przedniej szyby, radio i bieg jałowy. Nie był to kres ich możliwości, jednak obiecali kierowcy, że nie zrobią niczego, co zagrażałoby jego życiu.

Pełna kontrola

Nowe Jeepy i Chryslery, sprzedawane na terenie USA, mogą być wyposażone w multimedialny system Uconnect, który łączy się z internetem – jest więc narażony na ataki ze strony internetowych hakerów, co udało się Chrisowi Valasekowi i Charliemu Millerowi – hakerom zajmującym się komputerowymi zabezpieczeniami w samochodach.

O ile dostęp do systemu multimedialnego oznacza głównie ryzyko utraty prywatnych danych i zdobycia lokalizacji pojazdu, to wykorzystanie go do połączenia się z siecią CAN oznacza już realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pojeździe. Hakerzy zadeklarowali, że byli w stanie przejąć kontrolę nad hamulcami samochodu i innymi systemami, mającymi kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że nowsze samochody często są wyposażone w układ automatycznego parkowania, który steruje również kierownicą!

Strach pomyśleć, co mogłoby się wydarzyć, gdyby dziurę w istniejącym od kilku lat systemie multimedialnym Jeepa wykorzystali hakerzy mający niecne zamiary. Producent udostępnił aktualizację systemu Uconnect, uniemożliwiającą taki atak. Nie instaluje się ona jednak automatycznie. Można ją zainstalować ręcznie na dwa sposoby: za pomocą dysku USB lub w serwisie. Wielu właścicieli zagrożonych aut przez długi czas byłoby wciąż narażonych na atak, gdyby nie publikacja dziennikarza Wired. Jeep nie poinformował właścicieli podatnych na atak pojazdów o tym, jak istotna jest wspomniana aktualizacja. Dopiero po publikacji artykułu na ten temat producent wezwał do serwisów blisko 1,5 miliona pojazdów, by zainstalować w nich aktualizację.

Nie tylko Jeep

Internetowe włamanie do Jeepa to nie pierwsza sytuacja, w której Valasek i Miller przejęli kontrolę nad samochodem. Dwa lata wcześniej, siedząc na tylnych kanapach Forda Escape i Toyoty Prius z laptopami podłączonymi do gniazd diagnostycznych, wyłączyli hamulce i sterowali kierownicami tych pojazdów. Producenci tych pojazdów uznali jednak, że nie było to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ze względu na konieczność posiadania bezpośredniego dostępu do samochodu.

Prawo zwiększy bezpieczeństwo?

Amerykański senator Edward Markey ogłosił projekt nowej ustawy, wymuszającej na producentach lepszą ochronę przeciwko atakom hakerów. W jej wyniku, przy udziale amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) mają zostać opracowane nowe standardy bezpieczeństwa i prywatności systemów montowanych w pojazdach. Markey zapytał 20 producentów samochodów o ich zabezpieczenia w nowych pojazdach. Spośród 16, którzy odpowiedzieli na listy Markeya, wszyscy potwierdzili, że wszystkie sprzedawane przez nich pojazdy są wyposażone w systemy komunikacji bezprzewodowej, jak Bluetooth, Wi-Fi czy komórkowe podłączenie do internetu. Tylko siedmiu zadeklarowało, że zatrudnili niezależne firmy, które zbadały elektroniczne zabezpieczenia pojazdów, a jedynie dwóch ma systemy monitorujące złośliwe komendy wysyłane do sieci CAN ich pojazdów.

Producenci nie chcą otwartego dostępu

Ta sytuacja pokazuje, że większość producentów marginalizuje znaczenie bezpieczeństwa systemów elektronicznych, montowanych w ich samochodach. Zamknięty kod tych systemów jednocześnie sprawia, że luki w systemach są trudniej wykrywalne i mogą być dłużej wykorzystywane przez hakerów.

Systemy multimedialne poprawiają komfort i bezpieczeństwo w pojazdach, jednak lekkomyślne podejście do ich wpływu na bezpieczeństwo i prywatność oraz niechęć do ujawnienia kodu oprogramowania tych systemów sprawia, że mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.

Warto pamiętać, że w Europie nie istnieje organ mający tak silny wpływ na producentów pojazdów, jak amerykańska NHTSA, która niedawno nałożyła na koncern Fiat Chrysler kary w wysokości blisko 105 milionów dolarów.
 

Dowiedz się więcej

Telematyka na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych
Telematyka na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy na temat rozwiązań telematycznych, wdrażanych na rynku obsługi i serwisu samochodów. Telematyka otwiera także duże pole możliwości dla ubezpieczycieli. W praktyce, mogą oni kontrolować kierowców i na podstawie ich stylu jazdy wyliczać składkę ubezpieczenia. Kierowcy pod lupą Driver Behavior Analysis System to narzędzie, które właśnie wdraża do użytku firma ubezpieczeniowa […]

BMW zaliczyło wpadkę z telematyką
BMW zaliczyło wpadkę z telematyką

ADAC ujawnił lukę w systemach Connected Drive BMW. Przez niedoskonałość systemu złodzieje mogli włamywać się do samochodów i nawet wykraść dane pokładowe bez zostawienia żadnego śladu. Problem mógł dotyczyć ponad 2,2 miliona samochodów BMW, Mini i Rolls Royce na świecie, z czego ponad 400 tysięcy w samych Niemczech. BMW zapewnia, że rozwiązało ten problem wraz […]

System On Call w Polsce – samochód pod stałą kontrolą Volvo
System On Call w Polsce – samochód pod stałą kontrolą Volvo

System automatycznego powiadamiania o niebezpiecznych wydarzeniach drogowych – eCall – już wkrótce będzie działał w całej Unii Europejskiej. Na wprowadzenie swojej wersji tego systemu w Polsce, już teraz zdecydowało się Volvo. Volvo On Call będzie miał jednak zdecydowanie więcej funkcji – da możliwość stałego monitorowania samochodu przez administratorów systemu. Najpóźniej na początku 2018 roku ma […]

Postęp i podstęp
Postęp i podstęp

Google pracuje nad samochodem, w którym komputer zastąpi kierowcę, a koncerny motoryzacyjne prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej zaawansowanych systemów ingerujących w to wszystko, co jeszcze do niedawna było domeną człowieka. Komputer sam zaparkuje, zatrzyma auto kiedy trzeba, poprowadzi środkiem pasa drogi, ostrzeże przed przeszkodą, a nawet odmówi posłuszeństwa kierowcy będącemu pod wpływem alkoholu. Wizje […]

Intel powołuje radę bezpieczeństwa kierowców i pasażerów inteligentnych samochodów
Intel powołuje radę bezpieczeństwa kierowców i pasażerów inteligentnych samochodów

Intel powołał Radę ds. Kontroli Bezpieczeństwa Samochodów (Automotive Security Review Board) oraz opublikował zbiór najlepszych praktyk w tym zakresie. Intel poinformował o powołaniu Rady ds. Kontroli Bezpieczeństwa Samochodów (Automotive Security Review Board, ASRB). Została ona stworzona w celu walki z cyberprzestępczością wymierzoną w rosnący rynek inteligentnych samochodów oraz stymulowania innowacyjności i rozwoju technologicznego w tym […]

Elektronika Jeepa znów złamana przez hakerów
Elektronika Jeepa znów złamana przez hakerów

Rok temu Chris Valasek i Charlie Miller shakowali elektronikę Jeepa Cherokee. Niedawno opublikowali kolejny film, który pokazuje, jakie zagrożenia daje manipulowanie danymi w szynie CAN pojazdu. Efektu testu chyba sami się nie spodziewali. W zeszłym roku hakerski duet wykorzystał lukę w multimedialnym systemie Uconnect, dzięki czemu manipulowali pojazdem zdalnie. W efekcie blisko 1,5 mln pojazdów […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!