MAHLE stanie się właścicielem dywizji “Thermal” koncernu DELPHI Automotive. Na mocy podpisanej umowy, MAHLE przejmie 13 zakładów produkcyjnych, należących dotąd do DELPHI, w tym jedną fabrykę w Polsce. Transakcja opiewa na kwotę 727 mln dolarów.
Wartość transakcji to ok. 727 mln USD. Cena zostanie skorygowana o rozliczenia końcowe, stanowi około 9,5-krotność wskaźnika EBITDA (zysku przed uwzględnieniem kosztów odsetek, podatku dochodowego oraz amortyzacji). DELPHI sprzeda firmie MAHLE także pakiet udziałów w spółce Shanghai Delphi Automotive Air-Conditioning System Co. – kwota z tej sprzedaży nie została wliczona do podanej wyżej ceny transakcji.
Dział DELPHI Thermal osiągnął w 2014 r. przychody na poziomie 1,6 mld dolarów. Zatrudnia łącznie około 6 700 pracowników w 13 zakładach na świecie. DELPHI ogłosiło, że uzyskany przychód ze sprzedaży zostanie wykorzystany przez firmę na szeroko pojęty rozwój – m.in. rynkowe przejęcia lub wykup akcji.
MAHLE pozyska 13 zakładów, w tym polską fabrykę w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz tego stanie się właścicielem także zakładów na Słowacji, Węgrzech, USA, Meksyku, Brazylii, Chinach i Indiach oraz dwóch centrów badawczo-rozwojowych w USA i Luksemburgu.
Zakład w Ostrowie Wielkopolskim był własnością DELPHI od 1996 r. Wytwarzane tam są moduły chłodzenia silnika, moduły klimatyzacji, chłodnice, grzejniki, skraplacze, chłodnice powietrza doładowanego oraz parowniki. Mieści się tam także ośrodek badawczo-rozwojowy. Całkowita liczba miejsc pracy na terenie zakładu wynosi ponad 1,7 tys., wliczając w to pracowników DELPHI i firm współpracujących. Po przejęciu, zakład będzie drugą placówką MAHLE w Polsce. Firma posiada także fabrykę w Krotoszynie, w której wytwarza części silnikowe.
Ostateczna finalizacja zakupu powinna zostać ogłoszona jeszcze w tym roku – po otrzymaniu niezbędnych zgód od urzędów monopolowych.
Komentarze