Urząd antymonopolowy zezwolił na przejęcie przez koncern MAHLE pionu “zarządzania temperaturą” poddostawcy przemysłu motoryzacyjnego Delphi Automotive PLC. Transakcja weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r. Dotyczy m.in. fabryki Delphi, zlokalizowanej w Polsce.
Dzięki przejęciu, firma MAHLE umacnia swoją pozycję w przyszłościowym sektorze, ponieważ zapotrzebowanie na kompleksowe i efektywne energetycznie systemy zarządzania temperaturą w silnikach spalinowych jest równie duże jak w napędach elektrycznych i ogniwach paliwowych.
Asortymenty produktów obu firm uzupełniają się w zakresie urządzeń klimatyzacyjnych i komponentów do chłodzenia silnika. Szczególne znaczenie dla MAHLE ma dział sprężarek Delphi Thermal, których firma dotychczas nie miała w swojej ofercie. Teraz dział ten jako nowa jednostka zostanie płynnie zintegrowany z koncernem. Natomiast obszary klimatyzacji, chłodzenia układów napędowych i wymienników ciepła dla zastosowań stacjonarnych wejdą w skład pionu zarządzania temperaturą. Po przejęciu firmy Behr w 2013 r. koncern MAHLE rok później osiągnął ok. 40% ogólnych obrotów w ramach nowego obszaru działalności.
Dotychczasowa liczba 150 zakładów produkcyjnych koncernu zwiększyła się o 13 zakładów Delphi Thermal zlokalizowanych w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech, w USA, Meksyku, Brazylii, Chinach, Indiach oraz trzy duże centra badawczo-rozwojowe w USA i Luksemburgu. Po przejęciu ok. 7,5 tys. pracowników Delphi Thermal ogólna liczba pracowników firmy MAHLE do końca 2015 r. prawdopodobnie przekroczy 75 tys.
Z równie dużą intensywnością rosną obroty koncernu po przejęciu Delphi Thermal: przy utrzymującej się stabilnej koniunkturze na światowych rynkach koncern MAHLE w 2015 r. spodziewa się obrotów na poziomie ok. 11,5 mld euro.
– „Dzięki sfinalizowaniu tego przejęcia wyraźnie umacniamy naszą pozycję na rynku, a w istotnych obszarach zarządzania temperaturą zajmujemy miejsca w czołowej trójce na świecie. Ponadto dzięki połączonym siłom otwierają się przed nami nowe perspektywy. Asortyment Delphi Thermal stanowi doskonałe uzupełnienie naszej oferty produktów oraz naszych kompetencji systemowych. Dzięki temu możemy także nadal rozbudowywać naszą działalność produkcyjną w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji.” – wyjaśnia Wolf-Henning Scheider, pełniący od 1 lipca 2015 r. funkcję prezesa zarządu koncernu MAHLE.
Dr Jörg Stratmann, dyrektor pionu zarządzania temperaturą oraz członek zarządu koncernu MAHLE dodaje:
– „Po intensywnych przygotowaniach w ciągu ostatnich tygodni przystępujemy teraz z zapałem do realizacji zadań związanych z integracją. Cieszymy się z nowych pracowników, którzy wzmocnią nasz zespół swoimi kompetencjami i swoim doświadczeniem. Dzięki temu jako drugi co do wielkości dostawca produktów do zarządzania temperaturą możemy zaoferować klientom jeszcze lepsze rozwiązania”.
Następnym krokiem ma być nabycie spółki joint venture Shanghai Delphi Automotive Air-Conditioning System Co. Ltd. (SDAAC) z siedzibą w Chinach. Planowany termin finalizacji transakcji to rok 2016.
Komentarze