Październik rekordowy pod względem sprzedaży nowych aut

, 7 listopada 2013, 11:30

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce wzrasta. W październiku odnotowano wynik najwyższy w bieżącym roku i o około jedną piątą lepszy niż w tym samym miesiącu 2012 r. Czy kryzys w branży przeminął?

Ponad 30 tysięcy sprzedanych aut

W październiku 2013 r., według danych Carmarket, sprzedano w Polsce 30 729 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to aż o 5 784 sztuki więcej niż we wrześniu i również ponad 5 tys. sztuk (ponad 20%) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rynek wciąż rośnie, co pokazują statystyki wszystkich dziesięciu miesięcy bieżącego roku. Wobec tego samego okresu roku poprzedniego sprzedano prawie 5% więcej samochodów.

Najwyższy wynik w roku odnotowany w październiku jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Zazwyczaj kumulacja zakupów przypada na pierwsze miesiące roku, kiedy to pojawiają się wyprzedaże aut z poprzedniego roku produkcji. Analitycy z instytutu badań rynkowych Samar tłumaczą lepsze wyniki sprzedażowe zjawiskiem reeksportu. Słaby złoty sprzyja dokonywaniu zakupów w polskich salonach przez obcokrajowców. Auta są rejestrowane w naszym kraju, ale później wywożone za granicę. Skala tego zjawiska jest jednak trudna do zmierzenia i wymaga dłuższej obserwacji całego rynku.

Problemem polskiego rynku wciąż jest bardzo niski udział w zakupach klientów indywidualnych. W październiku nabyli oni co prawda więcej aut niż w poprzednich miesiącach – ponad 10 tys. Jest to jednak zaledwie około jedna trzecia całej sprzedaży.

źródło: carmarket.com.pl

Skoda rządzi i dzieli

Październik był najbardziej udanym miesiącem roku dla Skody. Udział czeskiego producenta w polskim rynku w minionym miesiącu wyniósł niemal 16%. Skoda sprzedała ponad 4,3 tys. aut – niemal dwa razy tyle, co drugi w zestawieniu Volkswagen. Co ciekawe, na Skody zdecydowali się nie tylko kuszeni ofertą flotową przedstawiciele firm, marka wygrała także z dużą przewagą w rankingu nabywców indywidualnych.

W październiku po raz pierwszy w historii, Skody zajęły jednocześnie pierwsze miejsca w czterech najważniejszych segmentach rynku: Citigo przewodzi rejestracjom wśród aut miejskich, Fabia – w klasie aut małych, Octavia – wśród kompaktów, a w klasie średniej pierwsze miejsce zajmuje Superb. Poza markami grupy VW na podium października znalazła się jeszcze Toyota. Czwarte miejsce zajął Ford, a piąte Renault.

Dowiedz się więcej

Sprzedaż nowych samochodów we wrześniu – wciąż wzrost
Sprzedaż nowych samochodów we wrześniu – wciąż wzrost

Z coraz większym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że rok 2013 będzie lepszy pod względem sprzedaży nowych samochodów od roku 2012. We wrześniu znów zanotowano w Polsce znaczny wzrost rejestracji. Sprzedaż samochodów większa aż o 14% We wrześniu 2013 r. sprzedano w Polsce, według danych Carmarket, 24 945 sztuk samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. […]

Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost
Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost

Sierpień był pod względem sprzedaży samochodów nowych o wiele gorszym miesiącem niż lipiec. Był też najgorszy od początku roku. Mimo to…zanotowano wzrost sprzedaży pojazdów względem ubiegłego roku. Koniunktura wzrostowa Miesiące wakacyjne zazwyczaj są najsłabsze w roku pod względem sprzedaży nowych samochodów. W tym roku nie potwierdził tego lipiec, w którym odnotowano bardzo wysoki wynik. Sierpień […]

Sprzedaż nowych aut w listopadzie – spokojny wzrost
Sprzedaż nowych aut w listopadzie – spokojny wzrost

Listopad, pod względem sprzedaży nowych samochodów w Polsce, nie był aż tak rekordowy jak październik. Zanotowano jednak kilkuprocentowy wzrost względem tego samego miesiąca ubiegłego roku. Klienci czekają na lepszy czas W listopadzie 2013 r., według danych Carmarket, sprzedano w Polsce 28 038 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Oznacza to niewielki, ponad 4%, wzrost względem listopada […]

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2013 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2013 r.

Miniony rok był dla polskiego rynku sprzedaży nowych samochodów najlepszy od kilku lat. Dobry wynik przypieczętowała sprzedaż grudniowa – wysoka, mimo zapowiedzi wstrzymania zakupów przez klientów czekających na noworoczne „okienko” odliczania podatku VAT. Klienci nie czekali na "kratkę" W grudniu klienci ruszyli do salonów mimo potwierdzonych informacji o chwilowym powrocie od Nowego Roku przepisów umożliwiających […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!