74% aut sprzedawanych w Polsce jest po wypadku

, 2 lipca 2013, 14:50

Zakup używanego samochodu w dobrym stanie technicznym jest w naszym kraju coraz trudniejszy. Taki wniosek wynika z raportu firmy MotoRaporter. Według niego aż 74% samochodów sprzedawanych w Polsce na rynku wtórnym jest po wypadku.

Samochody używane w Polsce – stan rynku

To nie jedyny interesujący fragment raportu. Według badania, w aż 66% przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Ponadto aż w 40% przypadków ekspert dokonujący oględzin miał podstawy by podejrzewać „cofnięcie przebiegu”.

MotoRaporter to ogólnopolska sieć ekspertów samochodowych, którzy na życzenie klienta mogą sprawdzić samochód oferowany w sprzedaży w dowolnym miejscu Polski. Badania przeprowadzono w I połowie 2013 r. na podstawie oględzin i raportów ponad tysiąca wystawionych na sprzedaż samochodów (20% badanych aut zostało wystawionych przez prywatnych właścicieli, 80% przez komisy samochodowe).

Właściele sprzedawanych samochodów często mają tak wiele do ukrycia, że aż 30% z nich nie zgadza się na oględziny samochodu wykonane przez eksperta. Według opinii ekspertów, aż 74% badanych samochodów jest po wypadku. Z grupy, który zgodziła się na oględziny pracownika firmy, ponad jedna czwarta sprzedających (26%) nie zgodziła się z kolei na odbycie jazdy próbnej.

Klienci najczęściej potrzebowali pomocy eksperta w ocenie pojazdów marek Opel (11,33%), BMW (8,67%), Honda i Nissan (po 6%). Co ciekawe, najczęściej na ocenę eksperta zdawali się klienci poszukujący aut dość młodych i w średnim wieku (32% z rocznika 2011 i młodszego, 39%  z przedziału 2006 – 2010), z niedużymi silnikami (54% z przedziału 1000-2000 cm). 

Jakie auta są dostępne na rynku wtórnym?

Prawie 80% wystawionych na sprzedaż samochodów pochodzi z importu, z czego zdecydowanie najwięcej z Niemiec (38%):

Niemcy

38,00%

Polska

21,00%

Belgia

12,00%

Holandia

11,00%

Włochy

8,00%

Stany Zjednoczone

6,00%

Austria

4,00%

Inne (m.in. Francja, Grecja)

3,00%

 

Dowiedz się więcej

Coraz większy import aut używanych do Polski
Coraz większy import aut używanych do Polski

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku sprowadzono do Polski więcej samochodów używanych niż w analogicznym okresie 2012 i 2011 r. Polski park pojazdów nadal nienasycony? Spadki sprzedaży nowych samochodów w Polsce nie przekładają się na mniejszą liczbę pojazdów poruszających się po polskich drogach. W pierwszych miesiącach 2013 r. zdecydowanie wzrósł import pojazdów używanych. W maju […]

Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?
Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?

Już wkrótce samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce bez ponoszenia dużych kosztów. Według ,,Rzeczpospolitej”, przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Import samochodów z Wysp drastycznie wzrośnie? Dotychczas samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich, posiadające kierownicę po prawej stronie, można było rejestrować w […]

W 2020 r. co siedemnasty samochód na ulicach będzie elektryczny
W 2020 r. co siedemnasty samochód na ulicach będzie elektryczny

Według badań firmy PwC, do 2020 r. samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3% udziału w rynku. W Polsce największą barierą wzrostu liczby takich aut jest brak zachęt finansowych dla kupujących i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG. Samochody elektryczne niepopularne w Polsce Samochody z napędem elektrycznym […]

Gdzie w Polsce strach kupować samochody?
Gdzie w Polsce strach kupować samochody?

Firma MotoRaporter zajmuje się sprawdzaniem, na życzenie klienta, stanu samochodów używanych wystawianych na sprzedaż. Z prowadzonych przez sieć badań wynika, że w niektórych regionach Polski szczególnie można obawiać się nieuczciwości sprzedawców. Stan techniczny samochodów wystawionych na sprzedaż a rzeczywistość Na liście MotoRaporter przoduje województwo wielkopolskie, gdzie w prawie 40 proc. przypadków sprzedający nie zgodził się […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 3 lipca 2013, 8:08 0 0

Pytanie . jak długo będziemy czekać na przepis zabraniający sprzedaży aut po kasacji oraz ścigania każdego kręcącego licznik ??!

Odpowiedz

Anonim, 3 lipca 2013, 8:59 0 0

"po wypadku" czy po stłuczce ???? bo to są dwie rózne rzeczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz