Olej przekładniowy do ręcznych skrzyń biegów w Grupie PSA

, 28 lipca 2020, 9:23

Wysokiej jakości olej przekładniowy jest niezbędny do prawidłowego działania każdej skrzyni biegów. Chociaż wymiana oleju jest zwykle kojarzona z automatyczną lub zautomatyzowaną skrzynią biegów, często jest również wymagana w skrzyniach manualnych. Nie inaczej jest w przypadku grupy PSA, która produkuje samochody z wydłużonym okresem wymiany oleju przekładniowego, dla którego zalecanym produktem jest olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75 W.

Olej w manualnej skrzyni biegów musi spełniać rygorystyczne i – paradoksalnie – sprzeczne wymagania. Podstawowym celem smarowania jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi częściami, a tym samym zmniejszenie strat energii i wydłużenie żywotności mechanizmu. Drugą ważną funkcją jest zapewnienie odpowiedniego tarcia między synchronizatorami. Synchronizator zapewnia wyrównanie prędkości obrotowej wału oraz kół zębatych skrzyni biegów, w momencie zmiany biegu. Olej między elementami tego układu musi zapewniać odpowiednie tarcie, ale bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Odbywa się to za pomocą specjalnych modyfikatorów tarcia, dodawanych do oleju i dopasowanych do materiału synchronizatorów (mosiądz, molibden, węgiel, żelazo lub brąz). Dlatego tylko niektóre rodzaje olejów mogą być stosowane do przekładni poszczególnych producentów.

Olej przekładniowy w ręcznej skrzyni biegów często ma stosunkowo komfortowe warunki pracy, dlatego odstępy między wymianami takiego oleju są dłuższe niż w oleju w silniku, nawet w automatycznych skrzyniach biegów. Olej przekładniowy nie wchodzi w kontakt z paliwem ani spalinami. Może jednak zawierać opiłki metalowe, zarówno z powodu zużycia przekładni i synchronizatorów, jak i błędów kierowcy, np. przez włączanie biegu bez użycia pedału sprzęgła. Większe opiłki są wychwytywane przez specjalny magnes, ale mniejsze opiłki mogą nadal krążyć w układzie. Ponadto, podobnie jak olej silnikowy, olej przekładniowy podlega starzeniu (utlenianiu, zużyciu dodatków itp.), co powoduje zmianę jego lepkości. Z tego powodu jest to ciecz, którą należy regularnie wymieniać, nawet jeśli nie wszyscy producenci samochodów podają te informacje w swoich zaleceniach dotyczących planowej konserwacji.

Olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W to syntetyczny (FE) olej o niskiej lepkości do ręcznej skrzyni biegów, który poprawia sprawność skrzyni biegów w samochodach osobowych. Zaprojektowany z koncepcją TOTAL FE, zmniejsza zużycie paliwa i pomaga skrzyni biegów działać lepiej w niskich temperaturach. Najważniejsze właściwości oleju Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W obejmują:

  • Komfortowe załączanie biegów: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W umożliwia odpowiednie włączanie biegów (możliwość zmiany biegów) z różnymi materiałami synchronizującymi, takimi jak mosiądz, molibden i aluminium.
  • Oszczędność paliwa: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W ma dobre właściwości smarne zapewniające większą oszczędność paliwa w porównaniu z konwencjonalnym olejem przekładniowym
  • Ochrona i czystość: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W zapewnia skuteczną ochronę przed korozją elementów przekładni, a wyjątkowa stabilność na ścinanie pomaga zachować lepkość i wytrzymałość filmu olejowego w celu ochrony przed zużyciem w trudnych warunkach pracy
  • Wydłużone okresy wymiany oleju: Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W ma stabilność w wysokich temperaturach, co pozwala utrzymać czystość i prawidłowe działanie przekładni przez dłuższy czas. To sprawia, że możliwe są dłuższe okresy między wymianami oleju.

– Wraz z grupą PSA stworzyliśmy produkt, który spełnia wszystkie potrzeby manualnych skrzyń biegów i wydłuża okresy międzyprzeglądowe aż do 250 000 km. Zalecamy jednak skrócenie tego przedziału, nawet o połowę, jeśli jeździmy w szczególnie trudnych warunkach i często zmieniamy biegi, np. podczas jazdy po mieście. Koszt wymiany oleju jest niewielki, ale czynność ta wykonywana regularnie, z pewnością przedłuży żywotność każdej skrzyni biegów. – podsumowuje Andrzej Husiatyński, kierownik działu technicznego Total Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!