Elektroniczna ewidencja odpadów w BDO odroczona

, 2 kwietnia 2020, 10:32

W ramach specustawy zawierającej rozwiązania Tarczy Antykryzysowej znalazły się m.in. zapisy regulujące rynek gospodarowania odpadami. Odroczony wcześniej do końca czerwca obowiązek ewidencjonowania odpadów w elektronicznej Bazie Danych o Odpadach został przesunięty na jeszcze późniejszy termin.

Elektroniczne BDO odroczone

W obliczu pandemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu gospodarczego, niektóre zmiany prawne zostaną odsunięte na dalszy plan. Taki los czeka m.in. zmiany w ustawie o odpadach. Nowelizacja opublikowana 31 stycznia zakładała opóźnienie pełnego wejścia w życie regulacji związanych z elektroniczną wersją Bazy danych o odpadach o 6 miesięcy – do 30 czerwca 2020 r. Wiemy już, że termin ten ulegnie wydłużeniu.

Nowy termin to 31 grudnia 2020 r., przy czym sporządzona według starych zasad dokumentacja będzie musiała zostać wprowadzona do bazy online do 31 stycznia 2021 r. (pierwotny termin to 31 lipca 2020 r.). Zmiana wchodzi w życie oczywiście za sprawą ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Do końca bieżącego roku, przedsiębiorcy – w tym warsztaty samochodowe – mogą zatem przekazywać odpady na starych zasadach, z wykorzystaniem papierowych kart przekazania odpadów.

Papierowa ewidencja odpadów na dłużej

Zapewne jeszcze kilka tygodni temu, wiadomość o odroczeniu nowych obowiązków związanych z ewidencjonowaniem odpadów ucieszyłaby przedsiębiorców. Obecnie jej ranga wśród bieżących, poważnych problemów jest z pewnością niewielka. Mamy jednak nadzieję, że przesunięcie w czasie zmian w BDO będzie jednym z pierwszych, ale nie ostatnim działaniem rządu w kwestii niwelowania obowiązków i przepisów, które mogą stanowić nadmierne obciążenie dla przedsiębiorców w czasach rozprzestrzeniania się COVID-19.

Które z innych nałożonych dotychczas na warsztaty obowiązków można byłoby zawiesić lub zlikwidować, aby odciążyć Twój biznes? Swoje propozycje zamieść w komentarzu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Zibi, 9 kwietnia 2020, 22:06 2 -1

Odpady warsztatowe powinien za darmo odbierać producent danego samochodu .

Odpowiedz

Mechanik, 13 kwietnia 2020, 15:37 2 0

Odpady powinien odbierać dostawca części, które montujesz w miejsce odpadów.

Odpowiedz

Anonim, 17 kwietnia 2020, 18:35 0 0

Miejsce w którym oddaje odpady , złomowisko przyjmuje złom, akumulatory , kable, tylko gdy posiada się numer BDO

Odpowiedz